- Учителю
- Халық ауыз әдебиеті күнделікті сабақ жоспары
Халық ауыз әдебиеті күнделікті сабақ жоспары
Қазақ әдебиеті | Мұғалім | Уақыты: | Кабинет | |
Сабақтың атауы | Халық ауыз әдебиеті | |||
Мақсаты | а) Әдебиеттің түрлері туралы түсінік бере отырып,оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру; ә) тәрбиелік мәні бар мысалдар келтіре отырып оқушыларды елін,жерін,Отанын сүюге тәрбиелеу; б) оқушылардың білімін бақылау арқылы мәнерлеп оқуға дағдыландыру; | |||
Топқа бөлу | Пазл арқылы топтарға бөлу | |||
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру | «Сәлемдеме хат» жаттығуы Мақсаты: жағымды көңіл-күй, топ ұйымшылдығын арттыру, симпатия сезімін дамыту. Нұсқау: мен сіздерден өз сәлемдемелеріңізді параққа жазып, мына тақташаның үстіне қоюларыңызды сұраймын. Ал енді бұларды араластырамын.Сіздер оны қайтадан алып, өзіңізге келген сәлемдемені оқисыздар. Қаласаңыз осы кездесудің естелігі ретінде өзіңізде қалдырасыз. | |||
Сабақтың барысы | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||
Үй тапсырмасын сұрау Қызығушылықты ояту | «Ауыз әдебиеті» туралы не білеміз? | Таныстырылымды тамашалайды, әңгімелеседі | ||
Мағынаны тану | Ауыз әдебиеті - халқымыздың асыл мұрасы. Ол - төгілген сөз маржаңдарына бай. Онда халқымыздың ғасырлар бойғы басынан кешірген тарихи белестері, елінің тәуелсіздігі жолындағы ерлік, батырлық қимылдары, халықтың әдет-ғұрпы, салт-дәстүрі, арман-мүддесі, қиялы, жастардың кіршіксіз пәк махаббаты сөз өнерімен кестеленген. Бұл тарауға тұрмыс-салт жырлары, мақал-мәтелдер, жұмбақтар, аңыз- әңгімелер, батырлық дастан мен лиро-эпостық жырлар, шешендік сөздер үлгілері сияқты ауыз әдебиетінің әр түрі енген. Оларды оқып-үйрену үстінде әдебиеттің көркемдік әлеміне енесіндер. Асыл сөз өрнектерімен сусыңдап, рухани жан дүниелерің байи түседі. Ауыз әдебиетінен сусындамаған, нәр алмаған бірде-бір шынайы суреткер болған емес. Ауыз әдебиеті - олардың құнарлы топырағы Ауыз әдебиеті - талай ғасырлар жемісі. Халық жыраулары, жыршылары, ертегішілері оны сонау ықылым заманнан рухани асыл қазына ретінде сақтап, ұрпақтан-ұрпаққа мұра етіп, бүгінгі біздің дәуірімізге жеткізген. Топпен жұмыс: .Ауыз әдебиетінің түрлерін топтастыру. Тұрмыс-салт жырлары мақалдар жұмбақтар Ауыз әдебиеті ертегілер
аңыз әңгімелер мәтелдер шешендік сөздер айтыстар | |||
Ой толғаныс | 1-топ Қазақ әдебиеті нешеге бөлінеді? 2-топ Ауыз әдебиеті дегеніміз не? 3-топ Ауыз әдебиеті қандай салаларға бөлінеді? | |||
Бағалау | Оқушыларға бағалау парақшаларын үлестіру | |||
Үйге тапсырма | Ауыз әдебиеті және оның түрлері туралы оқып келу. |