7


  • Учителю
  • 'Отбасындағы дәстүрлер' тақырыбына қазақ тілінен сабақ жоспары (6 сынып)

'Отбасындағы дәстүрлер' тақырыбына қазақ тілінен сабақ жоспары (6 сынып)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Шығыс Қазақстан облысы, Өскемен қаласы, «№2 мектеп - гимназияның» қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Тойымбаева Жанар Амантаевна


Модуль: ІІІ. Елнұрдың туған күні (Әлеуметтік-тұрмыстық ая)

Сабақтың №: 8

Сыныбы: 6

Сабақтың тақырыбы: Қатемен жұмыс. Отбасындағы дәстүрлер.

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Ілгерінді, кейінді ықпалды оқытуды жалғастыру. Отбасындағы дәстүрлер туралы мағлұмат беру.

Дамытушылық: Сөздік қорын арттырып, ойлау қабілетін жетілдіріп, сауатты сөйлей, жаза білуін қамтамасыз ету.

Тәрбиелік: Отбасындағы сыйластық, кішіпейілдікке баулу.

Сабақтың көрнекілігі: үйде өткізетін мерекелер жайлы оқушылар суреттері, әр мерекеге байланысты слайдтар (Наурыз, Жаңа жыл, туған күн т.б.), ілгерінді, кейінді ықпалға байланысты кесте (слайд).

Пәнаралық байланыс: өзін-өзі тану.

Сабақтың түрі: саяхат сабақ, сұхбат сабақ, ойын сабақ.

Сабақтың типі: жаңа материалды оқу, меңгерген білімді тексеру.

Сабақтың формасы: білімді меңгерту, жинақтау.

Сабақта қолданатын әдістер: коммуникативтік әдіс, түсіндіру, сұрақ-жауап.

Сабақта қолданатын тәсілдер: ұжымдық, жұппен жұмыс.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру:

  1. Оқушыларды сабаққа қызықтыру сұрақтары.

  • Балалар, бүгін қай күн?

  • Ауа-райы қандай?

  • Көңіл-күйіміз қандай?

  • Бір-бірімізге бүгінгі сабаққа қандай тілектер айтар едік? (Жүрек бейнесіндегі шарды бір-біріне ұстатып, сәттілік, тілек айтады).

  • Саған жақсы баға тілеймін.

  • Сабаққа белсенді қатысуыңды тілеймін.

  • Өз ойыңды жеткізе білуіңді тілеймін.

  • Жақсылық тілеймін.

  • Сәттілік тілеймін.

  • Сендерге көп рахмет. Сендердің тілектеріңнен кейін менің де көңілім көтеріліп қалды.

  • Менің де көңіл-күйім жақсы, себебі бізде бүгін қонақта қала мұғалімдері. Олар сендердің ынталарыңды көргісі келеді. Ендеше, біз өз сабағымызды оларға көрсетейік.

  • Сабаққа дайынбыз ба? Онда, алға!


  1. - Сыныпта кім кезекші?

  2. Кезекшінің мәліметі. «Кезекші» өлеңі

Дайындаймын сыныпты

Сүртем тақта, партаны.

Гүлдердерге су құямын,

Қоқыс болса, жиямын.

Кезекшімін мен енді

Тазартамын еденді.

Терезе, есік жуамын,

Шаң, тозаңды қуамын.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

Отбасындағы туған күнді өткізу суретін салып, әңгіме жазу. (Экраннан актив студио арқылы салынған суретті көрсетеді, әңгімені оқиды)

ІІІ. Білімді жан-жақты тексеру.

  1. Грамматиканы қайталау. Сұрақ-жауап:

- Ілгерінді ықпал дегеніміз не?

- Кейінді ықпал дегеніміз не?

Алдыңғы дыбыстың кейінгі дыбысқа әсер етуін ілгерінді ықпал дейміз. Алғашқы дыбыс қатаң болса, жалғанатын қосымша қатаң дыбыстан басталады. Алғашқы дыбыс ұяң, үнді, дауысты болса, жалғанатын қосымша ұяң не үндіден басталады.

Мысалы: кітап - тар, мекеме - лер, ұйым - дар, қағаз - дар.

Кейінгі дыбыстың алдыңғы дыбысқа әсер етуін кейінді ықпал дейміз. Түбір сөз қатаң қ,к,п дыбыстарының біріне аяқталып, оған ы, і дыбыстары жалғанса, қ,к,п дыбыстары өзгеріп, ғ, г, б дыбыстарына айналады.

Мысалы: аяқ + ы аяғы; мектеп + і мектебі; күрек + і күрегі;

Етістіктің түбірі п дыбысына аяқталып, оған көсемшенің -ып, -іп жұрнақтары жалғанса, п дыбысы үнді у дыбысына айналады.


  1. Тақтада берілген сөздерді екі бағанға бөліп жазу (актив студио арқылы тақта қаламымен жіктеу)

Ілгерінді ықпал

Кейінді ықпал


Өзен, алау, ас, ауысым, аяз, балуан, береке, емен, ереже, жолаушы, жүрек, керек, сап,

ІУ. Жаңа сабаққа кіріспе

  1. Сұрақ-жауап:

- Сенің отбасың қандай?

  • Отбасыңда қандай дәстүрлер бар?

  • Отбасында қандай мерекелерді атап өтесіңдер?

У. Жаңа сабақ

- Балалар, олай болса, біздің бүгінгі сабағымыз саяхат түрінде өтеді. Сабағымыздың тақырыбын мына сөзжұмбақты шешу арқылы білейік. Оны жұппен отырып шешеміз, қай жұп бірінші табады екен. (Әр жұпқа сөзжұмбақ жазылған қағаз таратылады, жауаптары слайдтан нөмірі араласып шығады. Оқушы нөмір бойынша өз сөзжұмбағын шешеді.

О

Й

Ы

Н

Ш

Ы

Қ


Т

У

Ғ

А

Н

К

Ү

Н


О

Т

Б

А

С

Ы


К

І

Т

А

П

Ү

С

Т

Е

Л




Қ

А

Р

Ы

Н

Д

А

Ш


Н

А

Н

Д

О

С

Т

А

Р

А

Ю


М

Ұ

Ғ

А

Л

І

М

С

А

Р

Ы

Д

О

П


Ә

Л

І

П

П

Е

С

Ы

Й

Л

Ы

Қ

Т

О

Р

Т


Ү

Й


Р

А

У

Ш

А

Н

Ж

А

С

Ы

Л

Т

І

Л

Е

К

Қ

А

Р

А


Сабақтың тақырыбы «Отбасындағы дәстүрлер».

- Сендерге қандай мереке ұнайды?

- Бұл мерекемен кімді құттықтағыларың келеді? (ата-анамызды, досымды т.б.)

- Олай болса, осы мақсатқа жету үшін келесі біз келесі бекеттерден өтуіміз керек:

1. Мерекені таңдау

2. Дүкенге келу

3. Сыйлық таңдау

4. Үйге келу

5. Құттықтау

1-бекет: Мерекені таңдау.

Мәтінмен жұмыс

Отбасындағы дәстүрлер


Біздің отбасымыз өте тату. Отбасымызда жақсы дәстүрлер көп. Олар: үлкенге құрмет көрсету, кішіге қамқор болу, мерекелерді бірге қарсы алу.

Мысалы, Наурыз мейрамында әжем наурыз көже пісіреді. Біз дастархан жаюға көмектесеміз. Келген қонақты қарсы аламыз, мерекені көңілді өткіземіз.


А) Мәтінді мәнерлеп оқып беру

Ә) Өздеріне мәнерлеп бірнеше оқушыға оқыту. Сөздікпен жұмыс.

Б) Аудару

В) Сұрақ құрап, бір-бірін тексеру

Сөздік жұмысы:

Тату - дружный

Дәстүр - традиция

Дастархан жаю - накрывать стол

2-бекет: Дүкенге келу.

Дәптермен жұмыс

«Қатені тап» ойыны арқылы әр оқушыға берілген кеспе қағаздағы мәтіннің жіберілген қатесін табады.

Сергіту сәті:

3-бекет: Сыйлық таңдау.

Киностудия ұйымдастыру. Компьютерден Жаңа жылға байланыста кадрлар жасау.

  • Біз қандай мерекені таңдадық? Ендеше осы тақырыпқа жұппен сурет салып, сұхбат құрайық.

4-бекет: Үйге келу.

Тіл дамыту: Ситуация туғызатын сұрақ қою.

Сен Жаңа жылға сыйлыққа алғың келген нәрсені анаңа қалай айтасың?

5-бекет: Құттықтау.

- Олай болса, балалар, біз әр бекет кедергілерінен өттік, енді құттықтауға да жеттік. Құттықтауымызды арнайық.

Құрметті ана! Сізді Жаңа жыл мерекесімен құттықтаймын. Сіздерге денсаулық, жақсылық, бағыт тілеймін. Тілек білдіруші балаңыз.


Бағалау:

«Көршіңді бағала». Әр оқушы өзінің жанындағы көршісіне баға береді, себебін түсіндіреді. Мысалы: мен Лераға 5 деген баға қоямын. Себебі, ол сабаққа белсенді қатысты.


Тірек сөздер: белсенді- активно

Жақсы-хорошо

Өз ойын жақсы айтты-хорошо высказал свое мнение

Жақсы жауап берді - хорошо отвечал

Дұрыс жауап берді - правильно ответил


Бекіту: Рефлексия. Қорытындылау:


- Балалар, сендердің зор көмектеріңмен бекеттердің бәрінен өтіп, межелі жерімізге де жеттің. Сабақ ұнады ма? Сабақтан кейінгі көңіл -күйіңді тақтадағы ағашқа түрлі-түсті жапырақ жапсыру арқылы көрсетейік. Актив студио тақтасында көрсету.

- Сабағымызды қорытындылап, бүгінгі сабақтан не алғанымызды анықтап алайық. (Берілген кестені толтырады).


Нені білемін?

Нені білдім?

Нені білгім келеді?


Туған күн

Дәстүр

Басқа да мерекелер жайлы

Досымның туған күні

Құттықтау

Басқа елдердің Жаңа жылды тойлауы жайлы

Сыйлық

Отбасындағы дәстүр


Елнұрдың туған күні

Үлкенді сыйлау

Кішіге қамқор болу

Мерекелерді отбасымен бірге өткізу

Үйге тапсырма: 1 желтоқсан Бірінші Президент күніне орай өлең жаттап, сурет салып келу.




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал