- Учителю
- Поурочный план урока по казахскому языку по теме: Жыл мезгілдері
Поурочный план урока по казахскому языку по теме: Жыл мезгілдері
Ашық сабақ жоспары
Сынып: Мектепалды дайындық . Күні: « 26 » ақпан
Тақырыбы: «Жыл мезгілдері».
Мақсаты:
Оқушыларға жыл мезгілдері туралы жалпы түсінік беру, сөз қорын байыту, білімдерін қорытындылау;
жыл мезгілдерін ажырату, шығармашылық қабілеттерін дамыту,бақылау дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік мақсаты: табиғатты сүйе білуге, бақылау дағдыларын қалыптастыру мен табиғатты қорғай білуге тәрбиелеу.
Сабақ түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, топпен жұмыс, шығармашылық жұмыс.
Көрнекілігі: Жыл мезгілдерінің суреттері, жыл мезгілдеріне сай киімдердің суреттері, гүлдер, пазылдар, компьютер.
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру:
Сәлемдесу.Оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындықтарын тексеру.
Тіл дамытуға арналған сұрақтар:
-
Балалар біз қай елде тұрамыз? ( Қазақстанда)
-
Қазақстанның туының түсі қандай?( көк)
-
Туда не бейленген? ( күн, ою, қыран құс)
-
Елтаңбада не бейнеленген? ( пырақ, уықтар)
ІІ. Негізгі бөлім: Жыл мезгілдері.
Мұғалімнің кіріспе сөзі: Балалар, біз бірнеше сабақ бойы жыл мезгілдері туралы өттік. Бүгін өткен сабақтарды еске түсіреміз, үйренген сөздерді қолданымыз. Бәріміз бірігіпберілген тапсырмаларды орындайық. Қане,балалар, компьютерге қарайық.
-Қай жыл мезгілін көріп отырсыңдар? (Қыс)
-Дұрыс, балалар, бұл қыс мезгілі.
Осы қыс тақырыбына кім тақпақ біледі?
Жарайсың, балақай, рахмет!
Сергіту ойыны: Ал енді аздап ойын ойнайық.
Бұл да «Қыс» туралы ойын.
Тыңдап алыңдар, балалар: мен сендерге жасанды ақ қарды лақтырып, сұрақ қойымын. Ал кімге лақтырсам, сол оқушы жауап береді. Қысқа сәйкес суретті тауып, тақтаға қыс сөзінің қасына ілу керек.
-
Қыста не жауады?(қар)
-
Қыста ауа райы қандай ?( суық)
-
Қыста балалар қардан не жасайды? (аққала)
-
Қыста қандай мереке болады?( Жаңа жыл)
-
Қыс айларын кім атайды?( желтоқсан, қаңтар, ақпан)
Дұрыс, балалар, рахмет.
Балалар, тағы да компьютерге қараңдар.
-Бұл қай жыл мезгілі?(көктем)
-Дұрыс, бұл көктем мезгілі.
Ендеше көктем туралы тақпақты кім біледі?
Балалар, көктем сұрақтарға жауапты сәйкес суретті тауып тақтаға көктем сөзінің қасына ілу керек. Балалар, сұрақтарды дұрыс тыңдаңдар:
-Көктемде күн қандай? (жылы)
-Көктемде қандай өзгеріс болады? (қар ериді)
-Көктем айларын кім атайды? (наурыз, сәуір, мамыр)
-Көктемде қандай мереке болады? (Наурыз Мейрамы)
-Көктемде қандай гүл бірінші шығады?(бәйшешек)
Жарайсыңдар, балалар, рахмет.
Сергіту сәті: Балалар, бізге орманнан қоян қонаққа келді. Ендеше қоянмен бірге сергіту өткізейік.
Балалар, көктемнен кейін қандай жыл мезгілі келеді?
Дұрыс, жаз болады. Жаз туралы тақпақты тыңдайық. Дұрыс, балақай, рахмет.
-Балалар, жазда күн қандай? (ыстық)
- Жазда балалар қайда түседі? (көлге)
- Ал қайда ойнайды? (құмда)
- Жазда не піседі? (көкөністер)
Осы сұрақтарға сәйкес суреттерді жаз сөзінің қасына тақтаға ілу керек. Жарайсыңдар, балалар, рахмет.
-Балалар, жаздан кейін қандай жыл мезгілі болады?
-Дұрыс, күз болады. Күз туралы тақпақты тыңдайық.
- Күзде ауа райы қандай ? (салқын)
-Күзде не жауады? (жаңбыр)
-Күзде қандай өзгеріс болады? ( күн суытады)
-Жапырақтардың түстері қандай болады? (сары)
ІІІ. Сабақты қорытындылау.
Мен сендерге жылдың төрт мезгіліне байланысты пазылдар беремін. Сендер оларды құрастырып, (1-2 минут) қандай жыл мезгілі екенін айтып беріңдер.
Шығармашылық жұмыс: Балалар, дәптерге өздерің ұнататын жыл мезгілінің суретін салыңдар.
Кластермен жұмыс: Балалар, тақтадағы сендер жасаған кластерге қарайық.Тақтаға ілінген суреттерге қарап шағын әңгіме құру.
Көмекші сұрақтар: топпен жұмыс
-
Бір жылда неше жыл мезгілі бар?
-
Олар қандай?
ІY. Сабақтың соңы. Балалар, бәріңе рахмет. Жақсы жұмыс жасадыңдар. Сау болыңдар.
7