7


  • Учителю
  • Екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға разрядтан аттамай жазбаша көбейту

Екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға разрядтан аттамай жазбаша көбейту

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақтың тақырыбы: Екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға разрядтан аттамай

жазбаша көбейту

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: оқушылардың екі таңбалы санды бір таңбалы санға разрядтан аттамай жазбаша көбейту тәсілін бекіту.

2. Дамытушылығы: оқушылардың ойлау, танымдық қабілетін, белсенділігін арттыра отырып, өзін дербес санауға жағдай туғызып, өзін-өзі бағалауға қалыптастыру.

3. Тәрбиелігі: шапшаңдыққа, сенімділікке, ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа, табиғатты қорғауға тәрбиелеу.

Көрнекілігі: Интерактив тақтасы, сызбалар, электронды оқулық.

Түрі: Аралас сабақ

Әдіс-тәсілі: топтық, фронтальды, өзін -өзі бағалау.

Технология элементтері: «Топтау», «Бес жолды өлең»

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру: а) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

ә)Сәлемдесу

Үлкен ге де сіз,

Кішіге де сіз.

Сәлем беріп сіздерге,

Құрметпенен біз.

б) Назарын сабаққа аудару.

- Қазір өздерінің жасаған жұмыстарының нәтижесімен және қандай деңгейде екенін көрсету мақсатында біздің сыныпқа 2012 жылғы «Жылдың үздік» фирмасы атағын жеңіп алған фирмалар келіп отыр. Олардың жұмысын 2 бақылаушы қарап, тексереді. Мен-бүгінгі сабақтың жүргізушісімін.Ал сабаққа қатысып отырған көрермендер ұнатқан фирмасына өз даусын бере алады. (Дауысты қорапшаға салады)

ә)Ой шақыру

Екі бақылаушы өздерінің фирмасының немен шұғылданатынын, елімізге келтірер пайдасы туралы айтып өтеді. «Қазмұнайгаз» компаниясы, «Ақ бидай» өнеркәсібі өздерін таныстырады.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

237 беттегі №6 есепті орындау

Әріпті өрнектердің мәнін тап.

«Қазмұнайгаз» компаниясы «Ақ бидай» өнеркәсібі

23*2=86 3*21=63

34*2=68 3*32=96

42*2=84 33*3=99

Шағармашылық тапсырма

Жұмбақ есептер жазып келу.


ІІІ. Ой қозғау.

Мұғалім: Көбейткіштері бірдей көбейтіндісі екі таңбалы болатын көбейтінді ойлап табайық.


4*4


5*5


6*6


7*7


8*8


9*9

16

25

36

49

64

81


  • Өте жақсы, қандай сандар шықты?

  • Екі таңбалы.

  • Яғни, бүгін сабағымызда екі таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға разрядтан аттамай жазбаша көбейтудің тәсілін бекітеміз.

ІV. Жаңа сабақ.

Ой толғаныс.(музыкалық сәт) Үнтаспадан құстардың даусы естіледі.

-Балалар, бұл ненің даусы?

-Құстардың даусы.

-Бізге қанатты достарымыз қонаққа келіпті, кәне балалар оқулықтың 238-бетіндегі №1есепке назар аударайық.

№1. Құстарға өз орнын табуға көмектесейік.

«Қазмұнайгаз» компаниясы «Ақ бидай» өнеркәсібі

42

*2

84

31

*3

93

44

*2

88

23

*2

46

-Балалар, мына суреттегі қыстап қалатын суыққа төзімді құстарды атайық: қарға, торғай, көк кептер, тоқылдақ, сауысқан.

-Өте жақсы. Ал енді қандай құстар қалады?

Қараторғай, тырна, қарлығаш, қаз, үйрек.

Бұл құстарды қалай атаймыз?

Жыл құстары.

Біз оларға қандай қамқорлық жасаймыз?

Ағаш егеміз, ұя, жемсауыт жасаймыз.

Олай болса

№2 есепке назар аударайық.

«Қазмұнайгаз» компаниясы «Ақ бидай» өнеркәсібі

Шарты: Шарты:

І- 32 құс І- 32 құс

ІІ-? 2 есе артық ІІ-? 2 есе артық

Шешуі: Шешуі:

32*2=64 32*2=64

64+32=96 64-32=32

Жауабы: 96 Жауыбы: 32


№3 Фронтальды тексеріс жүргізу.

1-топ. 22*3=66 (16см +16 см)*2=64см (100кг-79кг)=63кг

2-топ. 41*2=82 (28дм +5дм)*3=99дм (65ц -33ц)*2=64ц


№4 есеп

-Балалар, өздеріне таныс Дымбілмес бұл тапсырманы орындап қойыпты, оған сенеміз бе?

-жоқ

-Олай болса кәне, тексеріп көрейікші

«Қателерін тап» ойыны ойыны арқылы шығарылады.


х23

2

46


х41

2

82


х32

3

96


х21

4

84


Сергіту сәті


№5 Теңдеу шешу.

«Ретімен орында» ойыны арқылы шығарамыз.

1-топ. а:23=4:2 2-топ. 32*а=70-6

а:23=2 32*а=64

а= 2*23 а=64 32

а=46 а=2

46:23=4:2 32*2=70-6

2=2 64=64

«Бес жолды өлең»

1. Не?-

2. Қандай?-

3. Нешеу?-

4. Не істеді?-

5. Жалпы ой-

№6 Бос орынға тиісті санды қой.









№7 есеп. «Кім жылдам» ойыны

1-топ. Бір күнтүзбе 12 тг тұрады. Осындай 4 күнтүзбе қанша тұрады?

2-топ. Түрлі түсті қағаздың бір беті 4 тг тұрады. Осындай қағаздың 22 беті қанша тұрады?

Математикалық диктант.

5см-ді 5 есе арттыр (25см) 490 см-ді 7 есе кеміт (70 см)

6см-ді 6есе арттыр (36 см) 560 см-ді 70 есе кеміт (8 см)

№10 Бұл қандай құстың тапсырмасы?

-Жапалақтың

-Жапалақтың қандай ерекшелігі бар?

-Түндне жақсы көреді.

-Жарайды, жақсы көру деген ерекше қабілет. Олай болса бұл тапсырма өзге тапсырмалардан ерекше боллмақ.

Барлығымыз ат салысайық.




28



V. Қорыту кезеңі:

№11 есеп.

Тексеру мақсатында: «Кім дұрыс-кім бұрыс» ойыны

-Оқушыларға қима қағаз тарату арқылы берілген есептерді жылдам есептеп жауап айту.


Бағалау: Мадақтау, марапаттау, бағалау.

Үйге: 239 бет №8, 9



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал