- Учителю
- Интегрированное занятие по знакомству с окружающим Йорт хайваннар
Интегрированное занятие по знакомству с окружающим Йорт хайваннар
Муниципальное бюджетное образовательное учреждение
для детей дошкольного и младшего школьного возраста
Березовская начальная школа - детский сад
Бугульминского муниципального района Республики Татарстан
К О Н С П Е К Т
проведения образовательной деятельности
в первой младшей татарской группе на тему: «Йорт хайваннары» по ознакомлению с окружающим.
Подготовил:
воспитатель
Чупахина И.О.
п. Березовка
2015 г.
Цель:
- формировать у детей интерес к общению на татарском языке, познанию нового посредством использования знаний детей по УМК.
Задачи:
Образовательные: Обогащать знания детей о домашних животных, учить различать их по внешнему виду и называть наиболее распространенных домашних животных. Сформировать представление о животном, его внешнем виде, питании и жилье.
Развивающие: Развивать понимание речи, мышление, память, внимание, наблюдательность.
Речевые: Способствовать освоению диалоговой речи, обогатить словарный запас детей.
Воспитательные: Воспитывать любовь к домашним животным, их значимости в жизни человека, любознательности.
Предварительная работа:
- создание языковой среды в группе, закрепление пройденного материала по татарскому языку в игровой деятельности.
Материал к занятию: Игрушки (корова, лошадь, кошка, собака), собачья будка, дом для коровы, презентация с домашними животными, рисунки животных.
Методические приёмы:
1.Сюрпризный момент ( коробка с игрушками и аудио запись голосов домашних животных.
2.Презентация «Йорт хайваннары»
3.Дидактическая игра «Найди животного».
4.Прослушивание песенки "Маэмаем" (Г. Гәрәева көе һәм сүзләре)
Ход образовательной деятельности:
Тәрбияче: Балалар, карагыз әле нинди матур тартма, нәрсә бар икән бу таратмада ? (Тартмадан терле тавышлар ишетелә.) Балалар, нинди тавыш бу? (Тәрбияче сыер уенчыгы ала.)
Балалар: бу сыер.
Тәрбияче: Әйдәгез, бергәләп кабатлыйк әле: сыер. (Активлаштыру.)
Балалар: сыер.
Тәрбияче: Балалар, сыер ничек кычкыра?
Балалар:"Му-му". (Кабатлыйлар.)
Тәрбияче: Сыер нәрсә ашый?
Балалар:Үлән.
Тәрбияче:Дөрес, балалар, сыер үлән ашый һәм "му-му" дип кычкыра. (Балалар кабатлыйлар.) Балалар, сыер безгә сөт бирә. Сыер абзарда яши.
Әйдәгез,балалар сыерны абзарга кертик әле. (Тәрбияче бер баланы чакыра һәм сыерны "абзар"га кертергә куша.) Балалар, нәрсә эшли?
Балалар: Сыерны абзарга кертә. (Активлаштыру.)
Дидактик уен :"Хайваннарны тап"
Тәрбияче: Валя, сыер рәсемен табып бир әле миңа (тәрбияче рәсемне тактага урнаштыра) Дөрес, Валя, утыр әле!
Тартмадан тагын тавыш килә.
Тәрбияче Балалар, нәрсә кычкыра? (Тартмадан ат кешнәгән тавыш килә.) Бу нәрсә?
Балалар: Ат.
Тәрбияче:Ат кечкенәме, әллә зурмы?
Балалар: Зур.
Тәрбияче: Балалар ат кайда яши?
Балалар:Абзарда.( Индивидуаль һәм күмәк кабатлаулар.)
Тәрбияче: Балалар, ат ишегалдындагы абзарда яши. Балалар ат ничек кычкыра? ("Миһаһай".) (Индивидуаль һәм күмәк кабатлаулар.) Балалар ат йөк ташый.
Денис, атны абзарга керт әле!
Тәрбияче: Балалар, Денис нәрсә эшли?
Балалар: Атны абзарга кертә.
Тәрбияче: Дөрес балалар.
Дидактик уен :"Хайваннарны тап"
Тәрбияче: Денис, ат рәсемен табып бир әле миңа (тәрбияче рәсемне тактага урнаштыра) Дөрес, Денис, утыр!
Тәрбияче: Балалар тартмадан ниндидер тавыш чыга. Тыңлагыз әле, нәрсә кычкыра?
Балалар:Песи.
Тәрбияче: Әйе, балалар, дөрес, бу песи. (Песине тартмадан ала.) Ул ничек кычкыра?
Балалар:"Мияу-мияу". (Кабатлыйлар.)
Тәрбияче: Балалар, песи нәрсә ярата?
Балалар:Сөт, ит, балык.
Тәрбияче: Балалар, ә песи кайда яши?
Балалар:Өйдә.
Тәрбияче: Әйе, песи өйдә яши. Балалар, димәк, песинең урыны кайда: абзардамы, әллә өйдәме?
Балалар:Өйдә.
Тәрбияче: Әйе, балалар, песине өйгә кертергә кирәк. Әйдәгез әле песигә әйтик: Бар, песи, өйгә кер.
Балалар: Бар, песи, өйгә кер. (балалар песине өйгә кертәләр)
Дидактик уен "Хайваннарны тап"
Тәрбияче: Ирина, песи рәсемен табып бир әле миңа (тәрбияче рәсемне тактага урнаштыра) Дөрес, Ирина, утыр!
Тәрбияче: Балалар, тартмада тагын нәрсәдер бар: "һау-һау" дип өрә. Бу нәрсә?
Балалар: Эт.
Тәрбияче:Әйдәгез, бергәләп кабатлыйк әле: эт. Балалар, эт сөяк ярата. Бергәләп кабатлыйк әле.
Балалар: Эт сөяк ярата.
Тәрбияче: Әйе, этне сөяк белән сыйлыйлар. Балалар, эт өйне саклый.
Тәрбияче: Эт кайда яши?
Балалар: Эт оясында яши.
Тәрбияче: Әйдәгез этне оясына кертик әле.
Дидактик уен: "Хайваннарны тап"
Тәрбияче: Света, эт рәсемен табып бир әле миңа (тәрбияче рәсемне тактага урнаштыра) Дөрес, Света, утыр!
Тәрбияче: Балалар, әйтегез әле, ат һәм сыер кайда яши? (абзарда яши). Песи кайда яши? (өйдә яши). Ә эт кайда яши? (эт оясында яши).
Ат, песи, сыер, эт - йорт хайваннары. Эйдәгез сез дә минем белән кабалагыз. (балалр кабартлый,тәрбияче тактада тагын йорт хайваннары күрсәтә).
Тәрбияче: Әйдәгез хәзер җыр тыңлыйбыз. ( "Маэмаем" җырын (Г. Гәрәева көе һәм сүзләре).
Балалар, сез миңа бик охшадыгыз. Рәхмәт, сау булыгыз.