7


  • Учителю
  • Ашық сабақ: Сауат ашу негіздері

Ашық сабақ: Сауат ашу негіздері

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ

Екібастұз қаласы әкімдігі білім бөлімінің

№22 «Балбөбек» бөбектер бақшасы КМҚК











«Балдәурен» мектепалды даярлық тобы

Семинарға сауат ашудан ашық сабақ

Тақырыбы : «Дауысты /дауыссыз дыбыстар»











Тәрбиеші: Рахимжанова А. Б.

















Сауат ашу/көркем әдебиет

Сабақ тақырыбы: «Дауысты/дауыссыз дыбыстары»

Сабақтың мақсаты:

1 - Балалармен дауысты/дауыссыз дыбыстарды еске түсіру

2 - Олармен сөз, сөйлем құрауға үйрету , оларды оқу

3 - Өткен дыбыстармен дыбыстық талдау жасауды жалғастыру

4 - Логикалық ойлау қабілеттерін арттыру

Сабақтың көрнекілігі: В. Сутеевтің «Кірпі» ертегісі бойынша тапсырмалар орындау, буын жазылған алмалар, суреттер, перфокарталар, Эйлер шеңбері, дыбыстар туралы бейнетаспа т.б.

Сөздік жұмысы: Дос, сыйластық

Билингвалдық компонент: кірпі -еж, дос -друг

Сабақ барысы:

Ұйымдастыру кезеңі: -Балалар, қуаныш шеңберін жасап, келген қонақтармен амандасайық

-Біз әдепті баламыз

Біз ерекше баламыз

Қонақтарым келгенде

«Сәлеметсіздерме» деп

Амандасып аламыз

-Күндей жылы бол

Негізі: -Балалар, қазақ әліпбиінде неше әріп бар?

-Неше таңба бар? -2 таңба бар, жіңішкелі ж/е жуандық белгісі

-Әріпті біз не істейміз? -Көреміз, жазамыз

-Ал дыбысты ше? -Естиміз, айтамыз

-Дыбыстар нешеге бөлінеді? -Екіге, дауысты/дауыссыз дыбыстар

-Дауысты дыбыстар қалай айтылады? -Кедергісіз, созып

-Ал дауыссыз дыбыстар ше? -Кедергімен, созып айта алмайсың





-Тамаша, балалар, бүгін бізде сауат ашу мен көркем әдебиеттен тұратын аралас сабақ болады.

-Балалар, бос торкөзге керек әріпті қойсақ, бізге келген қонақтың атын білеміз, кәне құрастырайық

-Мынау не, балалар? -Кірпі

-Ендеше, балалар, мен сендерге кірпі туралы ертегі айтайын

-Баяғы заманда бір кірпі өмір сүріпті, ол жалғыз, достары болмапты. Сөйтіп, бір күні ол дос іздеуге жолға шығыпты. Келе жатып, қасқырды кездестіреді, кірпі қасқырмен дос болайық депті, қасқыр оған: -« Мен ет жеймін, Сен не жейсің?» деп сұрайды

-Балалар, кірпі не жейді? -Саңыруқұлақ, алма

-«Ендеше, мен сенімен дос болмаймын» -депті қасқыр

-Балалар, кірпіге алма жинасуға көмектесейікші

1 ТАПСЫРМА:

- Балалар, мына алмаларда жазылған әріп пен буындардан неғұрлым көп сөз құрасақ, соғұрлым кірпіге де көп алма жинап береміз.

А + ра а + та та + ға ап + та

Ал + ма а + ға ай + на па + на





-Тамаша, балалар, сонымен кірпі балықты кездестіреді. «-Балық, сенімен дос болайыншы» -дейді. Балық: «-Сен суда өмір сүресің бе?» деп сұрайды.

-Балалар, кірпі қайда өмір сүреді?

-Інде

-«Ендеше мен сенімен дос болмаймын» -дейді балық

-Балалар, кірпіге үй жасап берейікші

2 ТАПСЫРМА:-Балалар, мына перфокартамен жұмыс жасаймыз

1-ші топ - қосу, азайту амалдарын қолданып, шыққан әріпті тап2-ші топ, дауысты дыбыстан басталатын сөздерді қызыл қорапқа, дауыссыз дыбыстан басталатын сөздерді көк қорапқа сал

Ашық сабақ: Сауат ашу негіздеріАшық сабақ: Сауат ашу негіздеріАшық сабақ: Сауат ашу негіздеріАшық сабақ: Сауат ашу негіздері

Ашық сабақ: Сауат ашу негіздеріАшық сабақ: Сауат ашу негіздері















-Жақсы, балалар, тамаша орындадыңдар. Сонымен кірпі келе жатып, әтешті кездестіреді. Кірпі: «-Әтеш, сенімен дос болайыншы» -дейді. Әтеш оған: «-Мен сондай әдемімін, ал сен сондай ұсқынсызсың, әрі тікенектер басып кетіпті. Мен сенімен дос бола алмаймын» -депті.

3 ТАПСЫРМА;-Балалар, кірпі әдемі болу үшін оны оған әдемі көйлек жасап берейікші. Жапырақтардағы сөздері оқып, сөйлем құрап, буынға бөліп, кірпінің тікенектерін жабайық





Ашық сабақ: Сауат ашу негіздеріАшық сабақ: Сауат ашу негіздеріАшық сабақ: Сауат ашу негіздері

Ашық сабақ: Сауат ашу негіздеріАшық сабақ: Сауат ашу негіздеріАшық сабақ: Сауат ашу негіздері

Сергіту сәті:

-Өзіміздің көңіл -күйімізді мимика, ыммен көрсетейікші

-Анамыз торт әперсе? - О О О

-Кесе сындырып алсақ? - У У У

-Ойланып қалсақ! - М М М

-Естімей қалсақ? - А А А

-Үлкен нәрсе көрсек? -О -ХО

-Балалар, мына жерде суреттер жатыр, осы суреттер қай дыбыстан басталатынын анықтап, мына шеңберлерге саламыз, дауысты дыбыстын басталатын сөздерді -қызыл шеңберге, дауыссыз дыбыстан басталатын сөздерді -көк шеңберге саламыз.

-Ал, Уық, Уыз, Уылдырық сөздерін қайда саламыз? Дұрыс, неліктен?

-Өйткені, У дыбысы -жартылай дауысты, жартылай дауыссыз

Ашық сабақ: Сауат ашу негіздері-Сонымен, балалар, кірпі дос таба алмай келе жатса, оған қоян кездеседі. Қоян: «-Кірпі, мен дос іздеп жүрмін, маған дос боласың ба?» -деп сұрайды. Кірпі қуанып кетіп, екеуі мәңгі -бақи дос болып қалыпты

Қорытынды:

-Балалар, сендерге ертегі ұнады ма?

-Балалар, ертегі желісін схема бойынша қойып шығайықшы

Ашық сабақ: Сауат ашу негіздеріАлма Ашық сабақ: Сауат ашу негіздері Үй

Ашық сабақ: Сауат ашу негіздеріКиім Ашық сабақ: Сауат ашу негіздері Дос

-Балалар, мына суретте не көріп тұрмыз?

-Осыларды пайдаланып, бір -бірімізге жылы лебіз білдірейікші

-Судай таза бол

-Гүлдей әдемі бол

-Доптай жеңіл бол

-Айдай жарық бол

-Күндей жылы бол





-Тамаша, балалар, міне бүгін біз кірпіге де көмектестік, әрі өз білімімізді толықтырдық.





-Балаларды қорытындылау, сыйлық беру

-Келгендеріңізге көп рахмет















































 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал