- Учителю
- Сабақтың тақырыбы: Түстер. Шағын орталық
Сабақтың тақырыбы: Түстер. Шағын орталық
Сабақтың тақырыбы:
Түстер.
Сынып:
Естияр тобы, мектепке дейінгі шағын орталық.
Сабақтың түрі:
Жаңа сабақ.
Көрнекілік:
«Түстер» тақырыбындағы мазмұнды суреттер.
Мақсаты:
Білімділік: тақырып бойынша түсінік беру, жаңа сөздермен танысу.
Сөздік қорын молайту. Сөздерді, сөз тіркестерді сөйлемде дұрыс
қолдануға үйрету. Сұрақтарға жауап беруге дағдыландыру. Жолдан өту
ережесін еске түсіру.
Дамытушылық: ауызекі сөйлеу тілін, ой-өрісін дамыту.
Тәрбиелік: Өмірді, табиғат көрінісін бағалай білуге тәрбиелеу.
Оқушы нені білу тиіс:
«Түстер» тақырыбы бойынша сөйлей білу. Осы тақырып бойынша өтетін
сөздерді, сөз тіркестерді сөйлемде дұрыс қолдана білу. Қойылған
сұрақтарға дұрыс жауап бере алу.
Оқушы нені игеруі қажет: Қазақ тіліне тән ерекше дыбыстарды, жаңа
сөздерді, сөз тіркестерді дұрыс айтуға, суретті бояуға
дағдыландыру.
Сабақтың барысы.
Ұйымдастыру кезеңі:
- Сәлеметсіңдер ме, балалар.
- Сәлеметсізбе!
- Сабақты өлеңнен бастаймыз.
Кел, бала, сабақ баста!
Жаз, оқы, сөйле, тыңда!
Айт, зертте, тексер, сұра!
Шаршама да, демалма!
Қазақ тілін үйренсең,
Көп ұтасың сен ертең!
-Балалар, бүгінгі сабақтың мақсатымыз: жаңа сөздермен танысу,
түстерді білу. Сөйлеу тілін дамыту.
-Енді, балалар, келесі менің сұрақтарыма жауап беріңдер. Бір жылда
неше жыл мезгілі бар?
-Бір жылда төрт жыл мезгілі бар.
-Бір жылда неше ай бар?
-Бір жылда он екі ай бар.
-Бір апдада неше күн бар?
-Бір аптада жеті күн бар.
-Қазір жылдың қай мезгілі?
-Қазір жылдың көктем мезгілі.
-Қазір көктемнің қай айы?
-Қазір сәуір айы.
-Бүгін аптаның қай күні?
-Бүгін аптаның сәрсенбі күні.
-Ертең аптаның қай күні?
-Ертең аптаның бейсенбі күні.
-Кеше аптаның қай күні болды?
-Кеше аптаның сейсенбі күні болды.
-Біздің Отанымы қандай мемлекет?
-Менің Отаным - Қазақстан.
-Қазақстан қандай мемлекет?
-Қазақстан - тәуелсіз мемлекет.
-Елбасы кім?
-Елбасы - Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев.
-Мемлекеттік тіл қандай тіл?
-Мемлекеттік тіл - қазақ тілі.
Бой сергіту.
Көктем келді.
Көктемде күн жылы,
Адамдар қысқы киім шешеді,
Құстар ұшып келеді,
Жаңбыр жауады,
Гүлдер өседі.
Сабақтың негізгі бөліміне дайындалу:
-Балалар, бүгінгі сабақтың тақырыбы «Түстер».Түстер туралы не
білесіңдер? Қандай түстер болады? Әр затта өз түсі бар.
Сабақтың негізгі бөлігі:
- Бүгін біздің сабағымызға қонақ келді. Бұл Жас суретші. Ол бізді
түстер әлемімен танысып өтеді.
- Қараңдар, ол бізге сурет салып келді. Бұл не?
-Қызанақ.
-Қызанақ қандай? (қызыл). Тағы да қызыл түсті бізде не бар?
- Ал мынау не? ... (осы түрде қара, ақ, көк, жасыл, көгілдір,
қоңыр, сары, қызыл сары түстермен танысу).
-Жұмбақ жасыру:
Ағайынды бәрі:
Шықса көк, түссе сары. (Жапырақ)
-Фонетикалық жаттығу.
-қо, -қо, -қо -қоңыр
-қы, -қы, -қы - қызыл
-қа, -қа, -қа - қара
-Жақсы. Шаршаған шығарсыңдар. Тынығып алайық. Орнымыздан тұрамыз.
(сергіту сәті)
Орнымыздан тұрамыз.
Қолды белге қоямыз.
Басты оңға бұраймыз.
Басты солға бұраймыз.
Бір отырып, бір тұрып,
Біз демалып аламыз.
- Жақсы, орнымызға отырамыз. Балалар, сендер қалай ойлайсыңдар,
түстер бізге керек пе? Не үшін керек?
- Ал жолдан өтуге ол бізге қалай көмектеседі? Мынау не?
(бағдаршам). Ол қалай істейді?
- Жарайсыңдар, енді «Жолдан өту» ойнын ойнайық. Мен сендерге қызыл
түсті көрсетсем, сендер тұрасыңдар, қызыл сарыны көрсетсем -
дайындалып тұрасыңдар, ал жасылды көрсетсем - орындарыңызда тұрып
жүресіңдер.
-Жақсы, ал енді, балалар, сендердің түсінігін тексеру мақсатында
біз келесі тапсырманы орындаймыз: мен сендерге түссіз суретті
беремін, сендер оны мен айтқан түспен бояйсыңдар. Бірақ алдымен
қолдарымызды дайындап қояйық:
Оң қолымда бес саусақ,
Сол қолымда бес саусақ.
Алақанды ашамыз,
Бесті беске қосамыз.
Қорытынды:
-Балалар, сабақ барысында жақсы жұмыс істедіңдер. Сендерге көп
рахмет. Сабақ аяқталды. Сау болыңдар.