7


  • Учителю
  • Асқорту мүшелеріндегі жұқпалы аурулар

Асқорту мүшелеріндегі жұқпалы аурулар

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Бекітемін:

Ә.Жангелдин орта мектебінің

Оқу ісінің меңгерушісі:

_________________ Малаева Г.С

«____ » 2015 о/ж

Сыныбы:

8- сынып.Биология. Асқорыту жүйесі. 6- сағат (6-сабақ )

Сабақтың тақырыбы:

Ас қорыту мүшелерінің жұқпалы аурулары:дизентерия, тырысқақ, іш сүзек т.б олардың алдын алу шаралары.Паразиттік құрттар туғызатын аурулардың алдын алу.Тағамнан улану,алғашқы көмек көрсету.

Сілтеме:

Биологиялық энцеклопедиясы.Википедия сайттары.Биология 8сыныпоқулығыҚ.Қайым,Р.Сәтімбеков,Ә.Әметов,Ж.Қожантаев,

Алматы «Атамұра» 2014ж .«Биология анықтамалығы»№3,6, 2012ж,Электрондық оқулық.

Сабақтың мақсаты:

Ас қорыту мүшелерінің жұқпалы аурулары:дизентерия, тырысқақ, іш сүзек т.б олардың алдын алу шаралары.Паразиттік құрттар туғызатын аурулардың алдын алу туралы мәлімет беру; Оқушылардың ой-өрісін, ойлау, шығармашылық қабілеттерін дамыту; Оқушыларды салауатты өмір салтына тәрбиелеу;

Негізгі идеялар:

Оқушылар өз бетімен жұмыс жасап,ашылып,топта өз пікірін айтып,ой тастап,өзгенің пікіріне уәж айтуды үйренеді.

Диалогтық оқыту арқылы теориялық ойлауын, білімін кеңейтуге ықпал жасауы артады.

Мұғалімдер үшін оқыту нәтижесі:

Мұғалімдер өз біліктіліктерін арттырады.

Мұғалім мен оқушы арасында қолайлы орта қалыптасады.

Оқушы үні тыңдалады.

Оқу нәтижесі:

Оқушылардың ой-өрісін, ойлау, шығармашылық қабілеттерін дамыту,

адам өміріндегі маңызы туралы толық меңгере алды. Топтық жұмыс арқылы ұжымдық жұмысқа, ұйымшылдыққа,сыни ойлауға ұйренді.Өзіндік идеяларын, ойларын ашық айты.АКТ-ны қолдана алады; Деңгейлі тапсырманы орындауда өзара бірлескен әрекет қалыптасады;

Күтілетін

Нәтижесі:

Оқытудағы Кембридж тәсілінің теориялық негізідерімен танысады,

Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдерді тиімді пайдалана отырып және сынып тәжірибесінде қолдану арқылы,оқушының тұлғалық бағытын белсенділікке бағыттай алады,өсу динамикасын кез-келген кезеңде анықтай алады,пән бойынша бағалау критерийлерін жасайды, өз идеяларын қорғайды.

Сабақтың түрі:

Жинақтап қортындылау сабағы.

Әдіс-тәсілдер:

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, оқытуда ақпараттық - коммуникациялық технологияларды пайдалану, қабілетті оқушыларды анықтау

Ресурстар:

Оқулық, интерактивтік тақта, слайдтар, маркерлер,электронды оқулық.


Сабақ кезеңдері:


Мұғалімнің іс - әрекеті;


Тапсырма мазмұны


Оқушының іс - әрекеті


Ресурстар

Ұйымдастыру

1 мин

Амандасады,түгендейді:Ынтымақтастық атмосферасын құрады.Топқа бөлінеді, назарларын сабаққа аударады.

Оқушыларды құстардың суреттері арқылы топқа бөлдік.

Оқушылар амандасады,

кезекші оқушы жауап береді, алма, алмұрт, банан, мандарин таңдап алып, топқа бөлінді.

Интерактив

тақта,слайдттар, маркерлер, формат қағаздар, жеміс - жидектер

Ой қозғау.

Кубизм стратегиясы.

2 мин

Оқушыларға бірнеше сұрақтар қойылады тарау бойынша

-Оқушылардың дұрыс жауап беруін қадағалайды.

Интерактивті тақтадан сұрақтар шығады.

1.Сипатта

2 Дәлелде

3 Қолдан

4 Түсіндір

5 Зертте

6 Есепте


1.Ас қорыту жүйесінің маңызы

2.Ауыз қуысында ас қандай күйге ұшырайды.

3.Қарындағы астын қорытылуында қандай айырмашылық бар.

4.Ферменттер қандай қызмет атқарады. 5.Ұйқыбезі неліктен аралас бездерге жатады және асқортуға қандай қатысы бар?

6.Қарын сөлінің құрамында қандай заттар бар?

7.Бауырдың құрылысын сипатта

8.Қарын сөлінің бөлінуі қалай реттеледі?

9.Асқорту бездерінің аттарын атап талдандар?

10.Қандай бездердің өзектері ұлтабарға ашылады.

Оқушылар жылдам слайтта көрсетілген тапсырмаларғаауызша жауап береді.

Интерактивттақта, слайдтар

«Оқытпа

тек оқуға көмектес»

3 мин

1.«Қызығушылыояту» Оқушылар

сұрақ қою арқылы,жаңа сабақтын тақырыбынашады



Бейнефильм көрсетіледі.

«Паразит құрттардың адам ішіне енуі.»


Көргендерін талдап айтады.Дәлелдейді.Оқушылар ас қорту жолында кездесетін аурулур туралы өздері сөйлеп талдайды.

Бейнефильм

Ойлан, топтас,жұптас

6 мин

«Топтық жұмыс»

(Топ бойынша тапсырмалар бөлініп беріледі.)



«Топтық жұмыс»

1.Зерттеушілік әңгіме.

2.Серіктестерімен әңгіме.

1топ.Дезентерия

2-топ.Тырысқақ

3-топ.Іш сүзек

4- топ.Тамақтан улану

Топпен бірлескен жұмыс жасайды.Өз пікірлерін ортаға салып кластер дайындайды.

Топтан біреу немесе бірнеше оқушы қорғайды.

Маркерлер, формат қағаздар,

магниттер.

Сергіту сәті.

2-мин

Оқушыларға сөйлемді аяқтауға тапсырмалар беріледі.

Егер де мен тамақтан улансам.

Егер де мен дезентерия болып ауырсам

Сөйлемді оқушылар аяқтайды.

Шеңбер бойына тұрған оқушылар бір-бірінің сөзін аяқтайды.

Музык ойналады.

«Ой бөлісу»

Сыни тұрғысынан ойлау әдісі

4 мин

Сыни тұрғысынан ойлау әдісі бойынша «Ішке- сыртқы ойыны»


1-тапсырма

Кесте арқылы өткен тарау тапсырмалары

«Ішке- сырт

Оқушылар жаттығуды жасап тұрып талдап өз ойларын ортаға салады.

Кесте, флепчардтар, маркерлер, магниттер

«Ой толғаныс»

5 мин

Жұптық тапсырмалар беріледі.

1-тапсырма

Вэнн диаграмасы беріледі.

2-Тапсырма

Бес жол өлең «Қарын»

3- тапсырма

Сәйкестігін табу.

1.Тамақтан уланған кезде көрсетілетін алғашқы жәрдем.


2.Бес жол өлең


3.«Асқорту жолдарын» Схема бойынша әңгімелеу


Оқушылардың топтық жұмыс арқылы оқу белсенділігі, тапқырлығы, өзіне деген сенімі қалыпт.

Оқушылар бір-бірінің пікірін тыңдау үйрене

Зерттеушілік әңгіме, кумулятивтік диалог әңгіме, дебат түрлерін меңгереді.


«Ой дамыту»

6 мин


Мұғалім тапсырмалар береді.

1-топ

Ауыз,жұтқыншақ

2-топ.өңеш

3- топ.қарын

4- топ.Ащы ішек,тоқ ішек.

Топтарға тапсырмалар беріледі.


«Ой жинақтау»

Алған білімдерін жинақтау.

13 мин


Тест жүргізу. Қосымша кесте арқылы бөлек берілді.

Алдарына тест тапсырмалары беріледі.

Оқушылар орындайды

Дайын тест парақшалар

Рефлексивті байланыс

1 мин

Сіз үшін не жақсы болды?

Білетінім.Үйренгенім.Үйренгім келеді.

Оқушыларға стикер таратылады.

Оқушылар пікірлерін стикерге жазып ағашқа іледі


Бағалау:

1 мин


Формативті бағалау. Сумативті бағалау.

Оқушылар бағаланады.

Оқушыларлың өзін - өзі бағалау.


Үйге тапсырма беру:

1 мин

Ас қорыту мүшелерінің жұқпалы аурулары:дизентерия, тырысқақ, іш сүзек т.б олардың алдын алу шаралары.Паразиттік құрттар туғызатын аурулардың алдын алу.Тағамнан улану,алғашқы көмек көрсету..

Асқорту туралы қосымша ақпараттық жүйеден қосымша тапсырма беріледі.

Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.






 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал