- Учителю
- Открытый урок 'Витаминдер және оның маңызы' (8- класс)
Открытый урок 'Витаминдер және оның маңызы' (8- класс)
Бекітемін:
Күні:
Пәні: Биология
Класы:8
Тақырыбы:
Витаминдер және олардың маңызы
Мақсаты
Витамин және оның түрлері, маңызы туралы мағлұмат беру. Авитаминоз,гиповитаминоз, гипервитаминоз терминдерінің мағыналарын ашу.
Күтілетін нәтиже
Оқушылардың мәтінмен жұмыс жасау дағдысы дамиды,ақпаратпен жұмыс жасауға ынталы болады, проблеманың қойылуын көрнекі сызбамен көрсете алады, ұсынылған проблема бойынша толыққанды түйіндеме жасай алады,кластастарына меңгерілген ақпаратты түсінікті жеткізе алады.
Түйінді идеялар (кілтті сөздер)
«Дәрумендер - денсаулық кепілі».
Сабақ кезеңдері:
Сабақ барысы
Бағалау
Ресурстар
Кіріспе
1.Ұйымдастыру кезеңі:
Амандасу
«Мен өмірді сүйемін, себебі..........» деген аяқталмаған сөйлемді аяқтауға нұсқау бере отырып, топқа ынтымақтастық қарым-қатынас орнатуға ықпал ету.
ә) «Мозаика» әдісімен топқа бөлемін.
Топқа бөлу үшін оқушыларға үш түрлі суреттер беріледі. Олар ерекшеліктерді анықтай отырып, топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасы.
Үйге берілген тақырыпты кластер әдісі арқылы сұраймын. Яғни сызбасын дайындап әкеліп үлестірем, оқушылар тездетіп үй тапсырмасы бойынша өз білгендерін жазып шығады.
І топ: ІІ топ: ІІІ топ:
Органикалық қосылыстардың алмасуы
Су мен минералды тұздардың алмасуы
Зат алмасу
Үш шапалақ, екі жұлдыз бір тілек.
Бөліктерге бөлінген
суреттер
Оқулық,үлестірмелі қағаздар.
.
Тұсаукесер
Мағынаны ашу.
«Біреуі үйде үшеуі қонақта» әдісі арқылы сабақты меңгереді,1,2,3 номірлері үй тобына келіп кезек-кезек қонақта үйреніп, естіп келгенін айтып береді,топ өз жұмысын басқа топтарда естіп келгенімен салыстыра талқылайды.
Мұғалім сөзі: «Артық болмас білгенің, көкірекке түйгенің «Витаминдер және олардың маңызы туралы»қосымша материалдарды интерактивті тақтадағы слайдтарды пайдалана отырып түсіндірем.
Үш шапалақ
Екі жұлдыз,бір тілек
А3қағазы, маркер,оқулық,
Интерактивті тақтада презентациялар
Негізгі бөлім
Сергіту сәті «Қара жорға» биі
Оқушылар интерактивті тақтада таорындайды және дәптерлеріне жазып алып отырады.
а) «Биологиялық диктант»
1)Қандай да бір витамин жетіспегенде, организмнің әлсіреуіне себепші ______________ пайда болады. 2)Организмнің улануына - ____________ витаминдерді артық мөлшерде пайдалану себепші болуы мүмкін. 3) ____________ нәруыздар мен майлардың алмасуына қажет. А витаминін ____________________ деп те атайды. 4) РР витамині жетіспегенде, ____________ ауруы дамиды. 4) Зерттеулер арқылы витаминдердің ____________,______________,___________ және ___________ синтезі мен ыдырауына қатысатыны дәлелденді. 5) ____ витаминінің жетіспеуі немесе болмауынан «бери - бери» ауруы пайда болады.
ә) «Семантикалық кесте»
Дұрыс болса « +» таңбасымен, дұрыс емес болса «- « таңбасымен белгілеңіз.
Витаминдер
Майда еритіндер
Суда еритіндер
А
В
С
Д
Е
К
Р
РР
Үш шапалақ
Бейнекөрсетілім,
презентация, қалам,оқулық,үлестірмелі қағаздар.
Қорытынды
а) «Көзбен көру ақиқаты»
Барлық топқа витаминдерге байланысты суреттер беріледі. Сол суреттерді әр топ өзінше топтастырады және не себепті бұлай топтастырғанын келесі топтарға түсіндіріп, айтып береді..
Үш шапалақ
Екі жұлдыз,бір тілек
Қиылған суреттер, плакат,клей,маркер
Қосымша оқу
Үйге тапсырма
Витаминдер және олардың маңызы. Оқулықтағы кестені толтыру. Оқулықта берілмеген «Е» витамині туралы хабарлама жазып келу.
Рефлексия
«Бес саусақ» әдісі бойынша жұмыс жүргізу.
Не сәтті өтті?
Нені дамыта аласыз?
Не сәтсіз өтті?
Нені өзгерткіңіз келеді?