7


  • Учителю
  • Розвиток та розмноження птахів

Розвиток та розмноження птахів

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Тема уроку: Розвиток та розмноження птахів
Мета уроку:
Навчальна. Продовжити вивчати будову і процеси життєдіяльності птахів; розкрити особливості їх розмноження і розвитку; ознайомити учнів із будовою яйця, процесом інкубації, а також поведінкою птахів під час їхнього розмноження.
Розвиваюча. Розвивати уміння працювати в нестандартних ситуаціях, виділяти головне у матеріалі, що вивчається, уміння аналізувати, порівнювати і робити відповідні висновки; розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до птахів; сприяти екологічному вихованню та природоохоронній діяльності.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Матеріали та обладнання: малюнки, таблиці, мультимедійні матеріали.

ХІД УРОКУ

І.Організаційний етап.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
«Так - ні» Вкажіть правильну відповідь («так» чи «ні»)

1. Птахи мають зуби.

2. Птахи - холоднокровні тварини.

3. серце птахів - чотирьохкамерне.

4.Піряний покрив змінюється під час періодичних линянь.

5. Шийний відділ складається з одного хребця.

6. Контурні пера вкривають тіло птаха ззовні.

7. У птахів два кола кровообігу;

8. У птахів часте вивільнення кишечника;

9. У птахів немає шлунка.

10. У птахів повільне вивільнення.

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

Повідомлення теми та мети уроку.

Епіграф уроку: «Людина не повинна соромитися цікавості, яку пробуджує в ній природа»

Ніколас Тінберген

Проблемне запитання:
- Чому не для всіх птахів характерне піклування про потомство?
ІV. Вивчення нового матеріалу.

Для вивчення нового матеріалу використовую інтерактивну вправу «Ажурна пилка».

Організація роботи: клас працює у 6 групах (по 3 учні в групі) - це так звані «домашні» групи. Кожна група отримує завдання, вивчає та обговорює його.

Клас працює в групах з таких питань:

  1. Органи розмноження птахів. Запліднення. Самці птахів мають парні сім'яники. Сперматозоїди, що в них дозрівають, потрапляють по спеціальних протоках у клоаку. Майже весь рік сім'яники мають дуже маленький розмір і тільки перед початком періоду розмноження збільшуються в сотні разів. Це ще одне пристосування, що дає птахам змогу «економити» на масі тіла. У самок розвинений лише один яєчник, що також полегшує тіло.

Запліднення у птахів внутрішнє. Самець притискує свою клоаку до клоаки самки, у яку і вприскує сперматозоїди. Вони проникають у єдиний яйцепровід самки і у верхньому його кінці запліднюють яйцеклітину. Великі, багаті жовтком яйцеклітини достигають у яєчнику по черзі. Дозріла яйцеклітина потрапляє в яйцепровід.

  1. Формування яйця. Формування яйця відбувається під час просування заплідненої яйцеклітини до по яйцепроводу до клоаки. Вона вкривається оболонками, що складаються з речовин, які виділяють залози стінок яйцепроводу. Спочатку жовток покривається білком, а поверх нього формуються дві тонкі, як плівка, підшкаралупові оболонки. У нижній частині яйцепроводу в яйці утворюється остання оболонка - вапняна шкаралупа. У багатьох птахів вона набуває характерного малюнка, що є важливою видовою ознакою. У такому вигляді яйце через клоаку виходить назовні.

Яйце птаха переважно овально-округлої форми, з одного боку дещо загострене. Яйцеклітина, вкрита тоненькою оболонкою, має великий запас поживних речовин і води, потрібних для розвитку зародка (жовток). Сам зародок має вигляд диска, розташованого на поверхні жовтка. Яйцеклітина оточена декількома яйцевими оболонка ми, що виконують захисні функції.

Безпосередньо яйцеклітину оточує білкова оболонка. Крім захисної функції, білкова оболонка постачає воду для зародка. У ній є особливі білкові утвори - канатики (халази), які підтримують яйцеклітину в певному сталому положенні - зародковим диском догори. Таким чином, як яйце не перевертати, зародковий диск завжди буде ближче до джерела тепла, яке виділяють птахи, що насиджують яйця.

Білкова оболонка оточена двома підшкаралупними оболонками у вигляді тоненьких плівочок. Ці оболонки захищають зародок від хвороботворних мікроорганізмів. На тупому полюсі підшкаралупові оболонки розходяться й утворюють повітряну камеру із запасом повітря для зародка.

Шкаралупа захищає яйце від механічних пошкоджень. А пори у ній забезпечують процеси газообміну зародка, що розвивається. Ззовні шкаралупи розташована ще одна тоненька оболонка, яка перешкоджає проникненню хвороботворних мікроорганізмів. У птахів, що відкладають яйця у відкритих гніздах або на ґрунті, забарвлення яєць часто збігається з тлом навколишнього середовища, що робить їх малопомітними.

Будова яйця

  1. Розвиток зародка. Розвиток зародка в горобця триває 11-14 діб, а у грифів близько двох місяців, а в курки - три тижні. Наприкінці розвитку зародок заповнює майже весь простір у яйці. Він прориває дзьобом зародковий пухир і підшкаралупову оболонку, висовує дзьоб у повітряну камеру і починає дихати легенями. При вилупленні пташеня за допомогою яєчного зуба (гострого виступу на надклюв'ї) розламує шкаралупу і вибирається назовні. Батьки йому в цій справі не допомагають.

Для успішного розвитку зародка необхідні і певна вологість середовища, і достатньо висока його температура (37-38 0 С). Ці умови створюють птахи, які насиджують кладки. У багатьох із них у період насиджування на тілі знизу утворюється насідна пляма. У цьому місці пір'я випадає , а шкіра набрякає і стає теплішою. Насідна пляма служить для зігрівання кладки. Якщо температура кладки стає надмірною, гуси і качки підводяться, провітрюють кладку, перевертають яйця.

Є в птахів і інші способи утворення умов, необхідних для розвитку яєць. Смітні кури, що мешкають в Австралії та на островах Малайського архіпелагу, відкладають яйця у великі купи рослинних решток, які гниють. Зародки розвиваються за рахунок тепла, що виділяється при гнитті рослинних решток.

Розвиток зародка на різних його стадіях


  1. Розвиток пташенят. За ступенем розвитку пташенят, що вилупились з яйця, птахів поділяють на виводкові та нагніздні. Пташенята виводкових птахів вилуплюються повністю вкриті пухом і з відкритими очима. Невдовзі після вилуплення вони можуть залишати гніздо і самостійно живитися у супроводі батьків: після того як вони обсохнуть, вони здатні прямувати за матір'ю, яка вигулює виводок, охороняє, зігріває і навчає пташенят, але не годує( ці пташенята спроможні від самого народження здобувати їжу самотужки, наслідуючи дії батьків). Зазвичай до виводкових птахів належать ті види, що гніздуються на землі або біля води (лебеді, журавлі, гуси, качки, мартини, дрофа, кури).

Натомість пташенята нагніздних птахів (горобці, одуд, серпокрильці, дятли, зозуля, голуби тощо) народжуються безпорадними, позбавленими пуху або слабко опушеними, сліпими та глухими. Вони нездатні триматися на ногах, а температура їхнього тіла непостійна. Такі пташенята тривалий час залишаються у гнізді і потребують постійної уваги батьків, які їх годують та обігрівають. Такі пташенята дуже ненажерливі: шпаки приносять корм своїм дітям майже 200 разів на добу, синиці - понад 300 разів, а мухоловки - понад 500. Від двох до чотирьох тижнів, а в деяких і більше такі пташенята перебувають у гнізді, поки виростуть і вкриються пір'ям.


  1. Початок розмноження, шлюбна поведінка. Період розмноження припадає на той час, коли настають сприятливі погодні умови і є достатня кількість їжі. Граки починають будувати гнізда ранньої весни. Вони годують дитинчат черв'яками і комахами, що мешкають у ґрунті. Тому їх пташенята мають з'явитися на світ поки земля залишається м'якою і вологою і не заросла високою травою. Здобиччю стрижів є численні комахи, які літають у повітрі. Навесні цієї їжі мало, а в літку буде достатньо, тому вони вигодовують пташенят влітку. Шишкар вигодовує своїх пташенят насінням хвойних дерев, і тому розмножується взимку.

Під час линяння, що передує шлюбному періоду, може змінюватись забарвлення оперення птахів: воно стає яскравим (зазвичай, у самців). Самці багатьох видів займають так звану гніздову територію, придатну для виведення пташенят.

Голосним співом вони приваблюють самок. Часто шлюбний спів самців супроводжується і характерною поведінкою. Так, у глухарів самці демонструють характерні пози: вони ходять по землі, розпустивши хвіст та крила, і видають особливі звуки. А самці тетеруків влаштовують своєрідні турніри: вони б'ються один з одним, визначаючи переможця. Журавлі влаштовують граціозні шлюбні танці.


  1. Спорудження гнізда. Перед відкладанням яєць більшість видів птахів влаштовує гнізда. Гніздо є важливим пристосуванням, від якого залежить і розмноження, і виживання потомства гніздових птахів. Воно захищає від негоди та хижаків і яйця, і батьків під час насиджування яєць,а також пташенят, що вилупилися. Чого тільки не використовують птахи при будівництві гнізд! Це і гілки, і глина, і мох, і пір'я, і шерсть, і раковини молюсків, і власна слина. Різноманітні не тільки «будівельний матеріал», але і самі гнізда. Спорудження гнізда є прикладом інстинктивної поведінки: молоді птахи навіть уперше будують його так само, як і батьки. Більшість птахів будують свої гнізда на певній відстані від інших, займаючи свою гніздову територію. А деякі види, наприклад берегова ластівка, мартини, граки, влаштовують колонії. Такий тип гніздування надає певні переваги при захисті від ворогів.

Лише деякі види птахів гнізд не влаштовують. Кайри, наприклад, можуть утворювати величезні скупчення - так звані пташині базари, де самки відкладають одне яйце на виступи скель. Птах висиджує це яйце, підкладаючи під нього лапи. Всім вам відома зозуля, яка підкидає яйце в гніздо птахів інших видів. Пташеня зозулі вилуплюється з яйця першим і викидає з гнізда решту яєць, щоб бути єдиним об'єктом турботи «прийомних батьків».

Правила роботи для учнів:

  1. Спочатку Ви працюєте в «домашній» групі.

  2. В ролі «експертів» з питання, яке опрацьовували Ви працюватимете в іншій групі і там повинні отримати інформацію від представників інших груп, над якою працювали вони.

  3. В останній частині заняття Ви знову повернетесь в свою «домашню» групу, щоб поділитися новою інформацією, яку Вам надали учасники інших груп.

Робота з підручником. Учні опрацьовують матеріал підручника по отриманих завданнях

Я роздаю таблицю для запису головної тези, під тим номером, який опрацьовували. Тепер їх завдання заповнити таблицю всіма головними тезами. Для цього їм потрібно за визначений час зустрітися з кожним експертом і обмінятися головними тезами. Вчитель спостерігає за роботою.

Проводимо обговорення по кожній тезі. Спочатку по кожному питанню виступають ті, хто не був експертом. Експерти роблять висновок по кожному пункту плану. Вчитель корегує виступи, в разі необхідності замінює роль експерта.

Таблиця, яку учні повинні заповнити, спілкуючись з кожною групою.

Отримане

завдання

Основні тези, для висвітлення даного питання

1.Органи розмноження. Запліднення.


2.Формування яйця.


3.Розвиток зародка.


4.Розвиток пташенят.


5.Початок розмноження. Шлюбна поведінка.


6.Спорудження гнізда.



V. Осмислення об'єктивних зв'язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі.
Розгляд на малюнках, таблицях та мультимедійних матеріалах виводкових та нагніздних пташенят, малюнків шкаралупи яєць різних птахів та будови яйця.
VІ. Узагальнення та систематизація знань.
1. Одна зозуля за літо відкладає в середньому 12 яєць в гнізда інших птахів. Після народження її пташеня викидає з гнізда яйця або пташенят хазяїна гнізда, отже гине 3-4 пташки заради виживання однієї зозулі. Чи варто охороняти зозулю?
2. Чому птахи несуть багато яєць, а висиджують 5-6?
VІІ. Підведення підсумків уроку. Оцінювання роботи учнів на уроці.
Школярі самостійно підбивають підсумок уроку, звертаючи увагу на ті нові знання, яких вони набули в процесі цього уроку.

VІІІ. Домашнє завдання.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал