- Учителю
- План урока биологии 10 класс на тему
План урока биологии 10 класс на тему
Розділ ІІ. Клітинний рівень організації життя.
Тема 1.
Загальний план будови клітин.
Тема уроку: Клітинні мембрани. Транспорт речовин через мембрани.
Мета: Сприяти формуванню понять про клітинні мембрани та механізм транспорту речовин крізь них; проаналізувати зв'язок особливостей будови мембран із функціями, які вони виконують; Розвивати уявлення про єдність клітинної будови всіх живих організмів; розвивати вміння працювати самостійно, у парах та у великих групах, розвивати образне мислення у роботі з малюнками, у рольових іграх, вміння орієнтуватися у різних ситуаціях; виховувати креативне мислення; обґрунтовано - правильне ставлення до явищ життя ; виховувати почуття здорового суперництва, поваги один до одного.
Тип уроку: урок використання знань, умінь і навичок.
Базові терміни і поняття: клітина, прокаріоти, еукаріоти, мембрана, клітинна стінка, глікокалікс, напівпроникність, активний транспорт, пасивний транспорт, фагоцитоз, піноцитоз, плазмоліз, деплазмоліз.
Міжпредметні зв'язки: фізика, хімія, основи здоров'я, природознавство.
Структура уроку:
-
Організаційний момент.
-
Перевірка домашнього завдання; коригування опорних знань, умінь, навичок. (мозковий штурм - змагання трьох великих груп учнів)
-
Клітини , що не мають ядра (прокаріоти)
-
Клітини , що мають ядро і органели (еукаріоти)
-
Клітини еукаріотів поділяються (рослинні, клітинні, грибні)
-
Неклітинні форми життя (віруси)
-
Зовнішня оболонка рослинної клітини (клітинна стінка)
-
Зовнішня оболонка тваринної клітини (глікокалікс)
-
Органели , що присутні тільки у рослинних клітинах (вакуоль, пластиди)
-
Основна функція хлоропластів (фотосинтез)
-
Фотосинтез - це… (утворення глюкози з СО2 та води)
-
У оболонках грибів присутня речовина (хітин)
-
Скільки шарів у оболонках клітин (2)
-
Внутрішнє середовище клітини називається (цитоплазмою)
-
У клітинах еукаріотів присутні такі органели (мітохондрії, комплекс Гольджі, ЕПС, лізосоми та інші)
-
Що у прокаріотів замість ядра (нуклеоїд)
-
Наука, що вивчає клітину (цитологія)
-
Оболонка, що розташована між цитоплазмою і клітинною стінкою називається (мембраною)
-
Повідомлення теми й мети уроку.
-
Мотивація навчальної діяльності.(проблемне питання з професійним змістом)
Чому горох , або квасолю замочують перед приготуванням у воді?
Чому м'ясо та рибу, овочі та фрукти маринують ? Як ви вважаєте що відбувається у клітинах цих
-
Загальний інструктаж, усвідомлення учнями алгоритму дій.
Будова оболонок клітин доволі складна, тому щоб розібратися не тільки з будовою, але й з функціями мембрани будемо використовувати електронний підручник «Біологія 10 клас»
-
Матеріал подається окремими смисловими фрагментами (первинне осмислення)
-
Учні повинні зразу ж переказати почуте (вторинне осмислення)
-
Після закінчення змістовного блоку інформації - тестова перевірка (аналіз та систематизація)
Основні тези інформаційного блоку:
-
Будова мембран.
Складаються з двох шарів ліпідів (фосфоліпідів), у яких розташовані білкові молекули. До зовнішнього боку можуть прикріплюватися вуглеводні компоненти (целюлоза, хітин, глікокалікс). Зовнішній шар ліпідів - гідрофільні головки, а внутрішній - гідрофобні хвости. Білки розташовані як в одному, так і в двох шарах ліпідів, можуть закріпитися, а можуть і переміщуватись у мембрані.
-
Функції.
-
бар'єрна (вибіркова проникність )
-
транспортна (активний та пасивний, фаго - та піноцитоз)
-
рецепторна (утворення рецепторних комплексів)
-
Поверхневий аппарат клітин:
Клітинна стінка, глікокалікс та інші.
-
Узагальнення та контроль знань.
-
Самостійне виконання учнями завдань по карткам (робота в парах);
-
Один учень - за комп'ютером виконує тести;
-
одна пара працює усно з вчителем за питаннями:
-
Що таке мембрана?
-
Як називається будова мембран?
-
Які функції мембран?
-
З чого складаються мембрани?
-
Що таке пасивний і активний транспорт?
-
Чим відрізняються?
-
Чим відрізняються ендоцитоз і фагоцитоз?
-
Що таке піноцитоз і фагоцитоз?
-
Піноцитоз і фагоцитоз відносяться до ендо - чи екзоцитозу?
-
Рольова гра: учні поділяються на три групи (по рядам), кожному учням роздаються условні позначення ліпідів, білків, АТФ, віруса, краплини рідини. Вірус та краплина рухаються по класу і намагаються проникнути крізь мембрани (три ряди учнів - три мембрани) .
Вчитель дає команди:
-
Активний транспорт («учні - білки» обіймають часточку і переносять на другий ряд)
-
Пасивний транспорт (учні - ліпіди просто трошки посуваються і пропускають часточку)
-
Піноцитоз («учень - краплина» просувається крізь подвійний шар «учнів - ліпідів»)
-
Фагоцитоз («учень - тверда часточка» просувається крізь подвійний шар «учнів - ліпідів»)
-
Вірус. («учні - білки» - не пускають «учня - вірус» у внутрішнє середовище клітини)
-
Підсумкове питання для групи професійного змісту:
Де ви зможете побачити, як мембрани клітин виконують свої функції при приготуванні їжі?
-
Звіт про виконання роботи. Підсумки уроку.
-
Вид діяльності:
Максимальна кількість балів
Кількість зароблених балів
УВ - усна відповідь
1бал - за правильну відповідь
К - робота по карткам
Див. у картці
КОМ- робота у команді
1 бал - виграшній команді
Тести
1 бал - за кожну відповідь
Додаткова інформація
1 бал
Активність
1 бал
Лідерство у групі
1 бал
Інші види діяльності
1 бал
-
Домашнє завдання: Вивчити теоретичний матеріал за підручником параграф № 15, сторінка 86 - 93, відповісти на питання 1-7, сторінка 94.