- Учителю
- Урок з природознавства, 5 клас. . Молекули. Рух молекул.
Урок з природознавства, 5 клас. . Молекули. Рух молекул.
Тема. Молекули. Рух молекул.
Мета: - навчальна: ознайомити учнів з поняттям «дифузія», пояснити рух молекул та явища дифузії, їхнє значення в природі та житті людини;
- розвивальна: розвивати спостережливість, творчість, бажання досліджувати, формувати наукову картину світу, навички проводити досліди;
- виховна: виховувати почуття відповідальності за колективну справу, товариськість, толерантність.
Тип уроку: вивчення й первинного закріплення нових знань.
Обладнання: Інтернет-презентація за темою, зразки речовин (цукор, вугілля, вода, кам'яна сіль, фарба для малювання) моделі атомів та молекул, рисунки, зошити, підручник.
Очікувані результати: учні зрозуміють сутність і на власні очі побачать процес дифузії, особливості дифузії в газах та рідинах, зможуть пояснити причину цього процесу та його значення.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Перевірка домашнього завдання
2. Бесіда:
- З чого складаються тіла?
- Як називається наука, що вивчає властивості та перетворення речовин?
- Які існують властивості речовин?
- В яких станах існують речовини в природі?
3. Допишіть визначення:
1) Речовини в газоподібному агрегатному стані не мають сталої _________ та легко _______ об'єм.
2) Речовини в рідкому агрегатному стані не мають сталої_________, але мають постійний об'єм.
3) Тверді тіла мають сталу форму та __________.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вчитель.
Твердий, рідкий, газоподібний -
Чим різні, ну а чим подібні
Три стани різних речовин -
Чи то метали, чи бензин?
Візьмем, наприклад, звичну воду:
На сонці в жарку погоду
Чи на вогні під час кипіння
Молекули, немов на крилах,
Відірвані від рідини
Парують в синій вишині.
Сама ж вода в рідкому стані
Об'єм свій завжди зберігає,
А форму має геть мінливу
Посудини, в яку налили,
Бо всі молекули рухомі
І тісно зв'язані при тому.
Тому вода така текуча,
Хоч замерзає неминуче,
І при температурі нуль
Молекули, немов патруль,
Всі вишиковуються стрімко,
Ледь коливаються і чітко
Будують поверхи в ажурі
Природної архітектури.
Ось так з'являються сніжинки
А рух молекул - без зупинки.
-
Саме про молекули сьогодні на уроці піде мова та про їх рух.
(Повідомлення теми уроку)
ІV. Вивчення нового матеріалу
Учитель. Наукове вивчення будови речовини почалося з одного випадкового відкриття, яке згодом назвали на честь дослідника. Англійський учений - ботанік Роберт Броун у 1827 р. спостерігав з допомогою мікроскопа спори рослин, розмішаних у краплині води. Частинки рухались у воді в хаотичному порядку. Довгі спостереження і дослідження переконали вченого, що причиною цього руху є рух молекул - дуже малих частинок, з яких складається вода і взагалі всі речовини.
Молекули перебувають у постійному безладному русі. Броун також установив, що при підвищенні температури рідини частинки починають рухатися значно швидше, тобто швидкість руху молекул зростає, і їхні удари на інші частинки стають частішими й сильнішими. Таке відкриття отримало назву «броунівського руху». Воно мало дуже важливе значення для вивчення будови речовини, бо показало, що тіла дійсно складаються з окремих часток - молекул і що молекули перебувають у безперервному та хаотичному русі.
Словникова робота. Молекула - це найменша частинка речовини, що визначає її властивості. Всі молекули однієї речовини однакові за розмірами, складом і властивостями.
Дослідницька робота. Порівняння цукру-рафінаду та цукрової пудри (смак, колір,розчинність).
Розгляд малюнків розташування молекул однієї речовини в різних станах.
Перегляд відеоматеріалу про різні стани речовини.
Учитель. Ми зрозуміли, що молекули реально існують і рухаються. Вони рухаються, як в твердих тілах так і в рідинах. Хаотично рухаючись, молекули однієї речовини заповнюють проміжки між найменшими складовими частинками іншої речовини. Це явище називається - дифузія.(Робота з підручником,
-
виписати визначення;
-
прочитати дослід та прокоментувати його.)
Проведення досліду з йодом та чаєм.
Висновки про дифузію:
-
молекули рухаються;
-
швидше дифузія відбувається в газах;
-
на дифузію впливає температура.
V. Узагальнення та закріплення знань
1. Робота з підручником ст..37, питання №1-6
VІ. Підсумки
Вправа «Мікрофон»
VІІ. Домашнє завдання: опрацювати §8.