- Учителю
- 'Бейорганикалық заттар тарауы бойынша қайталау сабағы'
'Бейорганикалық заттар тарауы бойынша қайталау сабағы'
Сабақтың тақырыбы: Бейорганикалық заттар тарауы бойынша қайталау сабағы
Сабақтың мақсаты. Білімділік: Оқушының танымдық деңгейін тереңдету арқылы инновациялық
ой-өрісін дамыту, ұшқырлыққа дағдыландыру.
Дамытушылық: Өз бетінше жұмыс істеуге ізденушілік қабілетіне баулу.
Тәрбиелік: Пәнге деген қызушылығын арттыру, топтық жарыс арқыл
Жаңа технологиялық әдіс : Блок әдісімен өткізіледі.Модульдік саты арқылы
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру «Өзіңе сен өзіңді алып шығар
Еңбегіңмен ақылың екі жақтап» -Абай атамыз айтқандай өткен сабақтарда біз
Бейорганикалық заттарға толық тоқталып өттік .
Модульдік сызбасы
дәріс сабақ эксперименттік сабақ блок сабақ
1.Дәріс сабақ. Біз Қышқылдар, Тұздар, Оксидтер, Сутегі , Оттегі тақырыптарын теориялық тұрғыда таныссақ
2.Эксперименттік сабақ. Заттың мөлерін,массасын,салыстырмалы массалық массасын,массалық үлес есептерін шығардық
3.Блок сабақ. Бүгін біз өткен сабаққа қайталау есебінде сыныпты екі топқа бөліп жарыс түрінде өткіземіз.
Бүгінгі сабақтың жоспары 1.Семантикалық карта
2.Синквейн бағдарламасы
3.Кубизм
4.Ти кестесі
5.Венн диограммасы
6.Топтастыру
1.1 Семантикалық карта
Тест
Ашық тест Еске салушы тест Сәйкестендіру
1.Ашық тест
1.Генри Ковендиш оны 1766 ж ашты Ол элемент период кестесінде 1-тор көзге орналасқан - Сутегі 2.Өте ерте заманнан белгілі элементтер - Сынап-Нд, Қалайы- Sn, Мырыш - Zn , Алтын -Aи, Мыс-Си,Темір- Fe ,Күміс-Ад 3.Қандай элемент -өмір мен ой элементі деп аталады.Жеміспен тұқымда ,адам денесінде 1,5 , 130 г -бұлшық етте1,4 сүйек және 12 г жүйке және мида болады - Р 4.Химия өнеркәсібінде қай өніммен «Химия наны» деп аталады. - H 2 S O 4 5.Оттектің аллотропиясы - Озон 6.Реттік номері -16 элемент- 7.Бір элемент атомының санын ,2-ші элемент өзіне қосып алу қасиеті - валенттілік 8.Кернеу қатарын ашқан ғалым -Бекетов 9. Сутек алу үшін қолданылатын аспап -КИПП аппараты 10.Сутектің судағы массалық үлесі қанша -11 % 11.Тұрмыста қолданылатын тұздың формуласы - Na Ci 12.Қышқылда қолданылатын (хлордың) валенттілігі -І 13.Тұздардың физикалық қасиеті - Қатты кристалл,суда ерігенде мөлдір түсті 14. Индикатордың латынша атауы - көрсеткіш 15. Қышқылға тән қасиет - Қышқылдық дәмі күйдіргіш
2.Еске салушы тест
1.H 2 S O4 -сульфат
2.H 2C O3 -карбанат
3.H 2S O3 -сульфит
4.H 2Si O3 -селикат
5.H Ci -хлор
6.H Br-бромид
7.HI -иодид
8.H N O3 -нитрат
9.H 3Р O4 фосфат
3.Сәйкестендіру тест
-
№
Атауы
Формуласы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Су газы
Салыстырмалы малекулалық масса
Сутегі
Озон
Натрии оксиді
Оттегінің валенттілігі
Гидраргирум
Феррум
Тұздың формуласы
Алтын
Сі
Атомдық масса
ІІ
О3
Н2
Мr
Аи
СО
Fe
HCi
Ar
Na2 O
Hд
Хлор
2.Синквейн бағдарламасы
Алған білімді еске түсіру. Химия
Бейорганикалық Органикалық
Қышқылдар Негіздер Оксидтер Тұздар Қаныққан Қанықпаған
1.Қышқылдар дегеніміз не? Мысал келтір
2.Тұздар дегеніміз не?
3.Оксидтер дегеніміз не?
4.Негіздер дегеніміз не?
ІІІ. Кубизм
1. Күкірт қышқылының салыстырмалы малекулалық массасын тап? Мr H 2 S O4 - 1*2+32+16*4 =98
2.Химиялық теңдеу деніміз не?
3.Күкірт пен 0,5 моль Темір өзара әрекеттескенде реакция түседі.Реакцияға алынатын Темірдің массасын тап ?
М = т -М *
т - 56*0,5 -28
4.Неше реакция типі бар? Аттарын ата .1.Қосылу,айрылу,орынбасу,алмасу
5.Валенттілік дегеніміз не? Валенттілік нешеге жіктеледі.
6.Зат мөлшерінің формуласын жаз?
Есеп: 2Н2 + О2 2 Н2 О
32 - 2 моль
16-х моль х =
ІY Ти кестесі: Берілген екі кестелерді толтыр №1
NH4 Ci
NO2
Aд
HNO3
Zn
Ca( N O3)2
SO2
HCi
Na2 O
Тұздар
+
+
Қышқылдар
+
+
Оксидтер
+
+
+
Негіздер
Химиялық таңба
+
+
№2
AI
Мд
HCi
AICi3
МдCi2
H2 O
AI(OH)3
Мд(ОН)2
O2
AI2 O3
МдО
Мr
Мr AI
Мr Мд
Валенттілігі
ІІІ
ІІ
Y. Венн диограммасы сутек Оттек
YІ. Топтастыру
Оттекті Оттексіз Негіздік оксид
1 негізді 2 негізді 3 негізді Қышқылдық оксид
Y.Бағалау парағы
№
Оқушының аты-жөні
1.Семантикалық картасы
2.Синквейн бағдарламасы
3.Кубизм
4.Ти кестесі
5.Венн диограммасы
6.Топтас-
тыру
1
Айдана
2
Махамбет
3
Азамат
4
Көркем
5
Самал
6
Нұрлыбек
7
Еламан
8
Бекзат
9
Жангелді
10
Болатбек
«Білімнің басы бейнет,түбі зейнет»Бүгінгі сабаққа қатысқан оқушылар бағаланады.
YІ Үйге тапсырма
Су жүргізер тіршіліктің тамырын
Су жоқ болса ,тіршілік бітер, бауырым
Судың біздер біле тұра маңызын
Көп болған соң ұмытармыз қадірін
Үйге тапсырма себетпен су алып келу керек .Қай топ бірінші алып келді .«Оқы,оқы және оқы » деп «Іздесең -табасың,талаптансаң-жетесің » дегендей .Келесі жолғы жаңа тақырыбымыз Су.