- Учителю
- Тірі организмдер бірлестіктерінің қалыптасу тарихы. ҚұРлықтардың геологиялық тарихы, оқшаулану, климаттық жағдайлар.
Тірі организмдер бірлестіктерінің қалыптасу тарихы. ҚұРлықтардың геологиялық тарихы, оқшаулану, климаттық жағдайлар.
Пән | Биология | 11-сынып | ||
Тақырыбы: | Тірі организмдер бірлестіктерінің қалыптасу тарихы. Құрлықтардың геологиялық тарихы, оқшаулану, климаттық жағдайлар. | |||
Мақсаты: | Тірі организмдер бірлестіктерінің қалыптасу тарихы, құрлықтардың геологиялық тарихы; оқшаулану, климаттық жағдайлары туралы оқушының өз бетімен меңгеруіне мүмкіндік туғызу. | |||
Сілтеме: |
| |||
Оқушылар үшін оқу нәтижелері: |
| |||
Негізгі идеялар: | Ғылыми дәлелдерді, оның зерттеу әдістерін, ашылған жаңалықтар, деректер туралы білім негізін салу арқылы оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауын дамыту. | |||
Сабақта қолданылатын материалдар: | Флипчарт, стикер, сурет салуға арналған құрал-жабдықтар, таратпа материалдары, интерактивті тақта т.б | |||
Оқыту әдістері: | Оқыту мен оқудағы жаңа әдістер: АКТ, СТО: сұрақ- жауап, диалог, миға шабуыл.
Бағалау: формативті бағалау:стикерлер, қол шапалақтау. Жиынтық бағалау. | Жұмыс түрлері: 1. Диалог 2. Жеке жұмыс 3.Жұптық жұмыс 4. Топтық жұмыс | ||
Тапсырмалар: | Кесте толтыру, сұрақтарға жауап беру, салыстыру, постер салу, рефлексия жасау. | |||
| Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (5 мин) | Сыныпта жағымды психологиялық ахуалды қалыптастыру үшін күй тындату. | Оқушылар күй тындайды
| ||
І. Үй тапсырмасын тексету (7мин) | Топтық жұмы: кластер әдісі, постер жасау. 1-топ: Биосфералық айналым деген не? 2-топ: Геологиялық айналымның анықтамасы; 3-топ: Биологиялық айналым немесе кіші айналым деген не? 4-топ: Биогеохимиялық айналымға мысал келтіріңдер. |
Оқушылар берілген тапсырманы орындап, постермен жұмыс жасайды. | ||
Топтық жұмыс | Әр түрлі суреттер арқылы топқа бөлу: Неотропиктік аймақ тобы, Эфиопиялық аймақ тобы, Аустралия аймағы тобы, Палеоарктикалық аймақ тобы |
суреттер арқылы топқа бөлінеді
| ||
Топтық жұмыстың тапсырмалары. | Жеке жұмыс: 1.Гидробионттар тобы: Семантикалық карта; 2.Планктондар тобы: Сәйкесін табу кестесі; 3.Бентостар тобы: Графиктік диктант; 4.Фитопланктондар тобы: Венн диаграммасын толтыру.
Бағалау: Формативті «Жақсы», «Тамаша» «Жарайсыңдар» т.б. |
Жеке жұмыс: Оқулықтағы мәтінді талдау арқылы кесте толтыру.
| ||
Сергіту сәті (2 мин) | Видео-ролик көрсетілімі | Би билейді | ||
IV.Қорытындылау (5 мин) | Топтық жұмыс, «аялдама» әдісі 1-сұрақ: Топырақтану ғылымын негізін салған кім? 2-сұрақ: Тундра белдемінен экваторға қарай құрлық биомассасының өзгеруін сипаттаңдар? 3-сұрақ: Гидросфераның қандай қабаты тіршілік үшін қолайлы және оған қандай факторлар әсер етеді? 4-сұрақ: Құрлықтағы тірі организмдердің биомассасы неліктен полюстерден экваторға қарай арта түседі? | әр аялдамада орналасқан топ берілген сұрақтарға өз ойларын жазады. | ||
VII. Рефлексия (5 мин )
| Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстары туралы өз ойларын білу үшін стикерлерге жазады | Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын «Тілек ағашы» арқылы жеткізу, стикерлерге жазып,іледі |