7


  • Учителю
  • Урок 'Астың ашішекте қорытылуы' (8-сынып)

Урок 'Астың ашішекте қорытылуы' (8-сынып)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Қысқа мерзімді жоспар Пән мұғалімі:


Күні:

Пәні: Биология

Класы:8

Тақырыбы:

Астың ашішекте өзгеруі

Мақсаты


Астың ашішекте өзгеруі,сөлдердің маңызы туралы, органикалық заттардың және минералды тұздардың,судың сіңірілуі туралы толық мағлұмат беру.

Күтілетін нәтиже

Ақпаратты өз бетінше ұғынады, ақпаратты қысқа да нұсқа жазбаша түрде бере алады, мәтінге сұрақ қоя біледі, ақпаратты тереңірек талқылай алады, таным әрекеті процесінде қарым-қатынас шеберлігі.

Түйінді идеялар (кілтті сөздер)

«Ас -адамның арқауы».

Сабақ кезеңдері:

Сабақ барысы

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе


1.Ұйымдастыру кезеңі:

а) «Есімін бір сөзбен байланыстыру» тренингі

ә) Топтастыру

1,2,3 деп санау арқылы үш топқа бөлінеді.


Үй тапсырмасы.

Үйге берілген тақырыпқа байланысты оқушылар өздері сұрақ дайындайды, сосын сұрақтарын сандықшаға салып,ортаға шығып шеңбер құрады. Әуен ойнаған уақытта қобдишаны бір - біріне беріп шеңберді айналдырады,әуен тоқтаған уақытта сандықша кімнің қолында қалса, сол оқушы сандықшадан бір сұрақ алып сол сұраққа жауап береді.

Үш шапалақ


Стикер,қалам,сандықша,

Компьютер

Тұсаукесер

Мағынаны ашу.

«ЖИГСО» әдісі бойынша берілген мәтінді әр топ әуелі жұппен, кейін топпен талдап,бір-біріне постер жасау арқылы түсіндіреді.


Үш шапалақ

Екі жұлдыз,бір тілек

Плакат, маркер, оқулық,қалам

Негізгі бөлім

Сергіту сәті «Кірпілер»


Оқушылар интерактивті тақтада:

а) Сәйкестендіру тестін орындайды.

  1. Пепсин а) крахмалды мальтозаға (мия қанты)дейін ыдыратады.

  2. Муцин ә) мальтоза дисахаридін глюкозаның екі молекуласына дейін

ыдыратады.

  1. Лизоцим б) бактерицидтік қасиеті бар.

  2. Амилаза в) тағамды жеңіл сіңірілетін тағам түйіріне айналдырады.

  3. Липаза г) нәруыздарды пептидтерге дейін ыдыратады.

  4. Мальтаза ғ) ұсақ май бөлшектерін глицерин мен май қышқылдарына

дейін ыдыратады.


ә) «Биологиялық диктант» тапсырмасын орындайды.

1) _______ ферменті қарапайым нәруыздарды аминқышқылдарына дейін, _______ майларды май қышқылы мен глицеринге дейін, ал ______ көмірсуларды глюкозаға дейін ыдыратады.2) Адам ішегінің әр смә - де _______ жуық бүрлер орналасқан. 3) _______ витамині майлардың сіңірілуін, ал ______ витамині көмірсулардың сіңірілуін тездетеді. 4) Ашішектің жоғары бөлімі _________ деп аталады.

Үш шапалақ

Ым-шаралар: «қолдың бас саусағын жоғары көтеру», «төмен түсіру» немесе «қимыл бағытын ауыстыратын қолдың бас саусағы»


Бейнекөрсетілім

Презентация, қалам,оқулық,

үлестірмелі қағаздар.

Презентация, қалам,оқулық,

үлестірмелі қағаздар

Қорытынды

Ойланып,жауап беріңдер

Неліктен тамақты шектен тыс көп ішу зиянды?

Үш шапалақ

Екі жұлдыз,бір тілек

Өзін -өзі бағалау.

Орындық

Қосымша оқу

Үйге тапсырма

Астың ашішекте өзгеруі.

«Дұрыс тамақтану - денсаулық кепілі»сөзінің мағынасын ашып келу.

Рефлексия


«Автор орындығы

Не сәтті өтті?


Нені дамыта аласыз?


Не сәтсіз өтті?

Нені өзгерткіңіз келеді?



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал