- Учителю
 - Жалпы биология кіріспе 10 сынып
 
Жалпы биология кіріспе 10 сынып
| 
       Пәні: Биология  | 
       Сынып :10  | 
       Мерзімі: 8.09.16ж  | 
       Мұғалімі: Айдарбекова З.С  | |
| 
       Жаңа тарау:  | 
       Жалпы биологияға кіріспе  | |||
| 
       Тақырыбы:  | 
       Биология ғылымы. Ғылымдар жүйесіндегі биологияның орны және маңызы. Биологияның басқа ғылымдармен байланысы. Жа- ратылыстану - ғылыми пәндер жүйесіндегі «Жалпы биология» курсының алатын орны, мақсаты мен міндеттері.  | |||
| 
       Сабақтың мақсаты:  | 
       Биология ғылымы ғылымының еекшеліктерін тереңдете түсініп, оның басқа ғылымда алатын орны қандай екендігін практикалық тұрғыда дәлелдей отырып, биология ғылымының орның басқа ғылымдармен байланыстарын ұғыну.  | |||
| 
       Күтілетін нәтиже:  | 
       Жалпы биология ғылыми туралы білімдерін тереңдете түсініп, сыни тұрғыда ойланып, тірі ағзаның тірішілік әрекеттерін түсініп, күнделікті өмірде өз денсаулығын сақтай білуді ұғынады.  | |||
| 
       Түйінді идеялар:  | 
       Топтық жұмыс орында барысында оқушылар жалпы биологияның ерекшелігін түсініп, жалпы биология курсындағы кейбір ерекшеліктерді практикалық тұрғыда орындай біліп, сыни тұрғыдан ойлауға дағдылану.  | |||
| 
       Уақыты  | 
       Тапсырма  | 
       Мұғалімнің іс-әрекеті  | 
       Оқушының іс әрекеті  | |
| 
       1 мин  | 
       Сергіту сәті «Қызыл өрік»  | 
       
  | 
       
  | |
| 
       
 1  | 
       Топқа бөліну Сынып 3 топқа бөлінеді 1- топ: Тірі ағзалардың негізгі қасиеттері 2- топ: Жасушаның құрылысы мен қызметі 3- топ: Жасушады заттың алмасуы мен энергияныңтүзілуі 4-топ: Ағзаның көбеюі 5-топ: Генетика  | 
       Ұйымдастыру топқа бөлу Үстелдің үстінде топ аттары жазылып қойылған  | 
       Топқа бөлінді Әр оқушы өз орнын тауып отырады Ынтымақтастық қарым-қатынас орнату  | |
| 
       3 мин  | 
       
 « Миға шабуыл» Жалпы биология ғылыми туралы өз ойларын жазу.  | 
       
 Постер құруға А3қағаздар,түрлі-түсті маркерлер, стикерлермен қамтамасыз етілген  | 
       Миға шабуыл арқылы сыни тұрғыда ойланып, жүйке жүйесі туралы не білетінін Өз ойларын ортаға салады.  | |
| 
       7 мин  | 
       Мәтінмен жұмыс Топпен жұмыс 5- топқа бөлінеді. Әр топтағы оқушылар 1-5 деген номермен номерленеді. Әр оқушыға жекеленген тапсырмалар беріледі. №1 оқушы - Тірі ағзалардың негізгі қасиеттері №2 оқушы Жасушаның құрылысы мен қызметі №3 оқушы Жасушады заттың алмасуы мен энергияның түзілуі №4 оқушы Ағзаның көбеюі №5 оқушы Генетика  | 
       
 мәтінмен Дәптерлер, оқулық  | 
       Оқулықпен жұмыс Түртіп алу стратегиясын пайдаланып, өз ойларын дәптерлеріне жазады және Постер құрып үйренеді. Ресурстармен танысты  | |
| 
       
 12 мин  | 
       Мәтінмен жұмыс істеп, оқушылар номерлер бойынша топтасады. Жигсо-1 және Жигсо-2 әдіс арқылы Топ бойынша тақырыптың мазмұнын ортаға салып түсінгенне кейін әр топ мүшелері постер құру әдісі арқылы тақырыптың мазмұнын қағаз бетіне түсіреді. Тақырыптың мазмұның түсініп алғашқы орынға қайта қайтады.(Жигсо-2 әдісі бойынша)  | 
       Топпен жұмыс  | 
       Бір-бірін тыңдау, ынтымақтастық, өз ойын айту  | |
| 
       7мин  | 
       ( әр топ өзінің шығармашылығына байланысты). Постер әдісі арқылы мәтін бойынша өз ойларын бір-біріне жеткізеді. 
  | 
       Түрлі- түсті маркерлер, А3қағаз  | 
       Топпен әр оқушы өз пікірлерін айту арқылы тақырыптың мазмұнын сызбанұсқа және сурет арқылы бейнелейді  | |
| 
       
 10 мин 
  | 
       Постер қорғау Әр топтан бір оқушы жасаған жұмыстарын қорғайды. Бір- бірін бағалайды.Постер қорғаған кезде оқушылар бір- бірін мұқият тыңдап отырады. Себебі әр топтың жасаған постерін бір-бірі арқылы бағаланады. Бағалаған кезде 1топты -2топ, 2топты-3 топ, 3топты-4 топ 4топты-5 топ, 5 топты-1 топ бағалайды.  | 
       Әр түрлі стикерлер беріліп оқушылар өз бағасын жазып, постерге  | 
       Бірін-бірі бағалау  | |
| 
       
 3 мин 
  | 
       Рефлексияны жазбас бұрын ең үздік топты аңықтап, талдап, бағалау керек. Әр топтағы оқушылар сабаққа белсенді қатысып,сыни тұрғыдан ойлана отырып, өз бетінше шешім қабылдаудыүйренеді,топтық бағалауды үйренеді, әділ баға беруге үйренеді.  | 
       Рефлексия ұйымдастыру , мадақтау  | 
       Әрбір оқушы өз-өзін бағалау.  | |
| 
       1 мин  | 
       Үйге тапсырма: Оқулықтағы кестені толтыру Шығармашылық жұмыс: Жасуша бейнесін салып келу  | 
       
  | 
       
  | |