7


  • Учителю
  • Биология пәні. Тамырдың түрлері 6 сынып

Биология пәні. Тамырдың түрлері 6 сынып

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала



САБАҚ: № 14

Тамырдың түрлері.Тамырдың түрһзгерістері

Мектеп:№ 47 М.В.Ломоносов атындағы мектеп - лицей

Күні: 18.09.2016ж 19.10.16ж

Мұғалімнің есімі: Жансариева Жансая Серікханқызы

СЫНЫП: 6 «А» 6 «Ә»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары )

Тамырдың түрөзгерістерін сипаттайды.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Метаморфозды сипаттайды.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Тамырдың түрөзгерістерін бір-бірінен ажыратып, сипаттайды .

Кейбір оқушылар:

  • Тамырдың түрөзгерістеріне байланысты өзгерген тамырлардың ерекшеліктерін жеке-жеке сипаттайды.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

  • Тамыр түрлері мен түрөзгерістерін сипаттайды.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Метаморфоз, жемтамырлар, емізік тамырлар, тіреу тамырлар, ауа тамырлар, түйнекті тамырлар,т,б.

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Метаморфоз дегеніміз не ?

Сіз неліктен ......... екенін айта аласыз ба ?

Түрін өзгерткен тамырлардың түрлерін айта аласыз ба?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Тамырдың түрөзгерістері

Алдыңғы оқу

Қызылша, шалқан, сәбізді біледі.

Жоспар



Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар



Баста

луы

8мин

2 мин





















5 мин



















1мин

І. Ұйымдастыру.

Оқушылармен амандасу.

Топқа бөліу: тамырдың түрөзгерістері арқылы.

І топ: жемтамырлар

ІІ топ: тіреу тамырлар

ІІІ топ: түйнекті тамырлар

Тренинг (сабақ басталарда оқушыларға психологиялық дайындық жасаймын)

- Менің көңіл-күйім жақсы

- Мен сабақты жылдам орындаймын

- Мен сабақты жақсы оқимын

- Менің тәртібім жақсы т.б.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:

Кесте толтыру:Тамыр бөлімдері

Атқаратын қызметі





















Бағалау:дайын үлгі жауап арқылы өзін-өзі бағалау

Үлестірме парақшалар



















Интербелсенді тақта,слайд



Плакат



Орта

сы



26











































6 мин







































































10 мин









2 мин



1 мин







5 мин























2 мин

Жетістік критерийлері

1.Тамырдың түрөзгерістерін сипаттайды.

2.Түрөзгеріс дегеніміз не екенін сипаттайды.



Мұғалім сөзі «Артық болмас білгенің, көкірекке түйгенің» тамырдың түрөзгерістері туралы қосымша материалдарды интерактивті тақтадағы слайдтарды пайдалана отырып түсіндіремінІІІ. Топтық жұмыс

Джигсо әдісі бойынша тапсырма: оқушылар жаңа тақырыпты өз топтарында талқылап, келесі топқа барып таныстырады.

Ι топ Жемтамырлар

ΙΙ топ Тіреу тамырлар

ІІІ топ: Түйнекті тамырлар

ФБ «Мадақтама сэндвичі»



Кері байланыс:

(Мұағліммен оқушы арасында ауызша кері байланыс жүреді)

1. Топтық жұмыс барысында өзіңнің қандай құнды идеяңды қостың?

2. Не себепті оны құнды деп санайсың?



IV. Жұптық жұмыс

«Формативті тест»

1.Органикалық заттар өсімдіктердің негізгі тамырларының жаусшаларында қорға жиналып, жуандап, түрін өзгертетін тамыр

А) жемтамыр Б) емізік тамыр С) тіреу тамыр

2.Паразитті тіршілік ететін өсімдіктердің тамырлары

А) жемтамыр Б) емізік тамыр С) тіреу тамыр

3.Тропиктік ормандарда өсетін ағаштарда болатын қосалқы тамыр

А) Емізік тамыр Б) тіреу тамыр С) түйнекті тамыр

4.Тарамдалған тамырлары жуандап, шырынды болатын тамыр

А) тіреу тамыр Б) жемтамыр С) түйнекті тамыр

5.Ұштары батпақтан шығып тұратын, қабығы жұқа тамыр

А) жемтамыр Б) Түйнек тамыр С) Ауа тамыр

Бағалау: дайын үлгі жауап арқылы жұптар арасындағы өзара бағалау

Суреттер,

қосымша мәліметтер

плакат, стикер, маркерлер,

Биология 7сын Қ.Қайым.

Р.Сәтімбеков.

Ә.Әметов.

Ж.Қожантаева.





































































Бақылау парақшалары















Үлестірме парақшалар









Аяқта

луы



11 мин



5 мин





4 мин





















2мин









V.Жеке жұмыс:

№8 зертханалық жұмыс:

Тамыр түрөзгерістері



Тұжырымдамалық кесте:Тамыр түрөзгерістері

Жем

тамырлар



Түйнекті тамыр



Ауа тамыр

Ерекшеліктері



Паразиттік тіршілік ететін өсімдіктердің тамырлары



Тропиктік ормандарда өсетін ағаштарда болатын қосалқы тамыр



Жеке жұмыс: дайын үлгі жауап арқылы өзін-өзі бағалау



VI.Рефлексия (рефлексиялық тақташа)

Не білдің?

Мұғалімге сұрақ ?

Нені түсіну қиын болды ?

VIIҮйге:§14 оқу.

Үлестірме

Парақшалар



























Рефлексия тақташасы

стикер

Қосымша ақпарат

Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ- мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс



  • Ұжымдық жұмыс

«Кесте толтыру» стратегиясы

  • Топтық жұмыс

«Джигсо» стратегиясы

  • Жұптық жұмыс

«Формативті тест»

  • Жеке жұмыс

«Тұжырымдамалық кесте» стратегиясы

  • Өзін-өзі дайын үлгі жауап арқылы бағалау

  • «Мадақтама сэндвичі» формативті бағалау

  • Дайын үлгі жауап арқылы жұптар арасындағы бағалау

  • Дайын үлгі жауап арқылы өзін-өзі бағалау

  • Экология

  • Дүниетану

  • Жаратылыстану

  • Слайдтар

  • Ынтымақтастық орнатады

  • Бір-бірінің құнды пікірлерін тыңдай біледі

  • Өзара жағымды қарым - қатыс орнатады

  • Ортақ тіл табысады

Рефлексия

Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.



Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:



2:



Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?



1:



2:



Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

























































Сұрақ

Жауап

1.Ілкі аңдарды басқаша қалай атайды?



2. Жұмыртқа салатын сүтқоректі жануарды қалай атайды?



3.Қазіргі сүтқоректілер неше сатыға бөлінеді?



4.Төменгі сатыдағы сүтқоректілер қалай атайды?



5.Жоғарғы сатыдағы сүтқоректілерді қалай атайды?



















5000

Жер шарындағы сүтқоректілер саны

4 см 1,2 грам

Тұрқы, салмағы

33 м 150 тонна

Тұрқы, салмағы

3-4 жұп

Ауыз қуысына ашылатын сілекей бездері

4 бөлім

Қарын қуысы

4 қуысты

Жүрегі

7

Мойын омыртқасы



























































САБАҚ: Мектеп:

Күні: Мұғалімнің есімі:

СЫНЫП: Қатысқандар саны: Қатыспағандар

саны:

Сабақ негізделген оқу

мақсаты(мақсаттары)

Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар:

Оқушылардың басым бөлігі:

Кейбір оқушылар:

Тілдік мақсат Оқушылар:

 ... (істей) алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік

бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Сіз неліктен... екенін айта аласыз ба?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Алдыңғы тақырып

Жоспар

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар(төменде

жоспарланған жаттығулармен қатар,

ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

Ортасы

Аяқталуы

Қосымша ақпарат

5

Саралау- Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау- Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

  

Рефлексия

Сабақ/ оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес

келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?

6



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал