- Учителю
- Биосфера туралы В И Вернадскийдің ілімі. Биосфераның құрамы тірі зат түрлік құрамы. Табиғатта көміртек пен азот айналымы.
Биосфера туралы В И Вернадскийдің ілімі. Биосфераның құрамы тірі зат түрлік құрамы. Табиғатта көміртек пен азот айналымы.
Пән | Биология | 9-сынып | |
Тақырыбы: | Биосфера туралы В И Вернадскийдің ілімі. Биосфераның құрамы тірі зат түрлік құрамы.Табиғатта көміртек пен азот айналымы. | ||
Мақсаты: | Биосфера ғылымы, биосфераның құрамы және атқаратын қызметі туралы оқушының өз бетімен меңгеруіне мүмкіндік туғызу. | ||
Сілтеме: |
| ||
Оқушылар үшін оқу нәтижелері: | В И Вернадский,Э. Эюсс олардың еңбегі, бисфера қабаттары туралы түсіндіріп,маңызын көрсете алады. Тақырыпты толық түсініп, өмірмен байланыстырады; Тақырыпты оқып білу барысында кесте толтыра алады. Салыстырып отырған түсінік пен құбылыстың ортақ және жеке ерекшеліктерін анықтай алады. өз ойларын талдайды және сараптайды. | ||
Негізгі идеялар: | Ғылыми дәлелдерді, оның зерттеу әдістерін, ашылған жаңалықтар, деректер туралы білім негізін салу арқылы оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауын дамыту. | ||
Сабақта қолданылатын материалдар: | Флипчарт, стикер, сурет салуға арналған құрал-жабдықтар, таратпа материалдары, интерактивті тақта | ||
Оқыту әдістері: | Оқыту мен оқудағы жаңа әдістер: АКТ, СТО: сұрақ- жауап, диалог, миға шабуыл. Бағалау: формативті бағалау: стикерлер, қол шапалақтау, жиынтық бағалау. | Жұмыс түрлері: 1. Диалог.оқыту 2. Жеке жұмыс 3.Жұптық жұмыс 4. Топтық жұмыс | |
Тапсырмалар: | Кесте толтыру, сұрақтарға жауап беру, салыстыру, постер салу, рефлексия жасау. |
| |
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті | |
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (5 мин) | Сыныпта жағымды психологиялық ахуалды қалыптастыру үшін күй тындату. | Оқушылар күй тындайды
| |
І. Үй тапсырмасын тексеру (7мин) | Топтық жұмыс, кластер әдісі, постер жасау. 1. Экожүйенің бірлестіктен айырмашылығы неде? 2. Экожүйелердің негізгі қасиеті мен көрсеткіштері қандай. | Оқушылар кластер әдісін қолданып, постер жасайды. | |
Топтық жұмыс | Тақырыпқа байланысты оқушыларды топқа бөлу. Биосфера, литосфера,гидросфера,стратосфера | Биосфера, литосфера, гидросфера,стратосфера арқылы топқа бөлінеді
| |
Биосфера туралы В.Вернадский ілімі | Power Point таныстырмасы арқылы сабақты түсіндіру | Сабақты мұқият тыңдап, есинде сақтайды.
| |
| 1топ: Биосфера ғылымы 2 топ: Биосфераның құрылымы 3топ: Биосфера қабаттары 4-топ: Тірі материя Бағалау: Формативті «Жақсы», «Тамаша», «Жарайсыңдар» «керемет» т.б. | Топтық жұмыс. Оқулықтағы мәтінді талдау арқылы кесте толтырады.
| |
Сергіту сәті (2 мин) | Видео-ролик көрсетілімі | Би билейді | |
IV.Қорытындылау (5 мин) | Өз біліміңді тексер тапсырмасы бойынша сұрақтармен жұмыс жасайды. Жеке жұмыс 294 беттегі суреттер | Өз біліміңді тексер берілген сұрақтарға өз ойларын жазады | |
V. Үй тапсырмасын беру (3 мин) | Тақырып: §63 оқып, термин сөздермен жұмыс жасау, сұрақтарға жауап беру. В.И.Вернадскийдің өмірі мен шығармашылығы туралы хабарлама дайындау. |
Үй тапсырмасын білу, күнделігіне түртіп алады. | |
VI. Бағалау (5 мин) | Формативті бағалау (Түрлі түсті смайликтер тарату) жиынтық бағалау
| Өлшемді бағалау
| |
VII. Рефлексия (5 мин )
| Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстары туралы өз ойларын білу үшін стикерлерге жазады | Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын «Тілек ағашы» арқылы жеткізу, стикерлерге жазып,іледі |