- Учителю
- Конспект уроку для учнів 10 класу з використанням ІКТ на тему Віруси. будова та життєдіяльність
Конспект уроку для учнів 10 класу з використанням ІКТ на тему Віруси. будова та життєдіяльність
Урок на тему:
Віруси. Будова та життєдіяльність
Вчитель біології
Гутник Євгенія
Олександрівна
2016
Мета:
-
сформувати поняття про віруси як про неклітинні форми життя, ознайомити учнів з особливостями їх будови, життєдіяльністю та розмноженням як доказу того, що вони є живими організмами;
-
розвивати логічне мислення шляхом розв'язування проблемних завдань;
-
виховувати в учнів такі позитивні якості як пізнавальні риси характеру, пошукову активність.
Обладнання: комп'ютер, мультимедійний проектор, презентація PowerPoint «Віруси. Будова та життєдіяльність», ППЗ «Загальна біологія для загальноосвітніх навчальних закладів. 10 клас», контрольно-діагностична система «Test-W», відеофрагменти.
Терміни: віруси, вірусологія, прості та складні віруси, капсид, специфічність вірусів, бактеріофаг, хвостові нитки.
хід уроку
І. організація уроку.
ІІ. актуалізація знань учнів.
-
Які царства живих організмів вам відомі?
-
Які ознаки живих організмів вам відомі?
-
Назвіть тези сучасної клітинної теорії.
-
Як можуть бути досліджені мікроорганізми?
-
Яких розмірів повинен бути об'єкт, щоб його можна було побачити у світловий мікроскоп?
-
Що називається нуклеїновими кислотами? Яку вони виконують функцію?
Визначення проблеми уроку.
-
Згідно однієї з тез клітинної теорії всі організми складаються з клітин. Чи можна тоді вважати віруси живими організмами, якщо вони не мають клітинної будови?
IІІ. вивчення нового матеріалу.
-
Поняття про віруси, як неклітинні форми життя.
Пояснення вчителя про віруси як неклітинні форми життя.
Робота з підручником. Учні виписують які ще є неклітинні форми життя крім вірусів.
-
Відкриття вірусів.
Робота з ППЗ «Загальна біологія для загальноосвітніх навчальних закладів. 10 клас».
Пояснення вчителя щодо відкриття вірусів та проведення бесіди.
-
Будова вірусів.
Робота з ППЗ «Загальна біологія для загальноосвітніх навчальних закладів. 10 клас».
Проблемні запитання:
-
Чому справжнє вивчення вірусів почалося лише через півстоліття після їхнього відкриття - у 30 роки ХХ ст.
-
Чим відрізняються складні віруси від простих?
-
Стадії життєвого циклу вірусів.
Розповідь вчителя.
-
Адсорбція вірусу на клітинній мембрані і проникнення вірусу в клітину
-
Експресія та реплікація вірусного геному - синтез вірусної ДНК (РНК) та вірусних білків за допомогою ферментативних систем клітини-хазяїна
-
Збирання вірусів і їх вихід із клітини
Робота з підручником та проведення бесіди.
-
Яким чином віруси проникають в клітини рослин?
-
Чому в клітини тварин віруси проникають легше?
Демонстрація відеофрагменту про механізм проникнення ВІЛ у лімфоцит, яке супроводжується поясненням вчителя.
Бесіда:
-
Чому вірус ВІЛ може проникати лише у лімфоцити?
-
Чому ураження лімфоцитів ВІЛ є небезпечним для людини?
-
Чому на ВІЛ не можуть заразитися тварини (крім людиноподібних мавп)?
-
Експресія, реплікація вірусного геному та вихід вірусу в клітині.
Демонстрація відеофрагменту про механізм розмноження вірусів всередині клітини на прикладі ВІЛу.
Бесіда:
-
Чому в клітині хазяїна на основі вірусної РНК синтезується молекула ДНК?
-
Чому після розмноження вірусу клітина-хазяїн гине?
-
Бактеріофаги
Робота з ППЗ «Загальна біологія для загальноосвітніх навчальних закладів. 10 клас».
Бесіда:
-
Чому продемонстровані вам віруси називаються бактеріофагами?
-
Чи є небезпечними бактеріофаги для людини?
-
Як людина може використовувати бактеріофаги?
Місце вірусів у системі органічного світу.
-
Згадаймо про основні ознаки живих організмів?
-
Виходячи з цих ознак, чи можна вважати віруси живими організмами?
-
Чи правильною тоді є відповідна теза клітинної теорії?
V. узагальнення вивченого матеріалу.
Клас ділиться на ІІІ групи.
І група працює з контрольно-діагностичною системою «Test-W»:
-
Існування вірусів довів: a) Л. Пастер; б) I. I. Мечников; в) Д. I. Івановській; г) Дж. Уотсон; Д) Ф. Крік.
-
Бактеріофаги розмножуються у клітинах: a) бактерій; б) грибів; в) водоростей; г) тварин; д) людини.
-
Хімічні речовини, які НЕ входять до складу вірусів: a) білки; б) ДНК; в) РНК; г) вуглеводи; д) ліпіди.
-
Назвіть які компоненти можуть мати віруси: a) цитоплазма; б) плазматична мембрана; в) молекули нуклеїнових кислот; г) капсид (білкова капсула).
-
Розміри вірусів знаходяться в межах: a) 15-500 нм; б) 10-20 нм; в) 500-1000 нм; г) 1,5-5 нм.
-
Тютюнова мозаїка викликана: a) бактеріями; б) найпростішими; в) вірусами; г) грибами.
-
Спадкова інформація у вірусів зберігається у молекулі: a) ДНК; б) білків; в) РНК; д) вуглеводів.
-
Чим віруси принципово відрізняються від інших живих організмів: a) не мають плазматичної мембрани; б) не мають ядра; в) не мають клітинної будови; г) не мають нуклеїнових кислот.
ІІ група працює зі слайдом презентації PowerPoint «Віруси. Будова та життєдіяльність», за допомогою якого визначають відповідність між термінами та їхнім визначенням.
І
ІІ група переглядає анімацію від студії XVIVO «Zirus Antivirotics
Condensed» (www.xvivo.net/zirus-antivirotics-condensed/) та
коментує побачені на екрані основні етапи життєвого циклу вірусу
грипу.
VI. домашнє завдання: § 32, 33.