- Учителю
- Сучасний урок. Фенологічні спостереження за птахами.
Сучасний урок. Фенологічні спостереження за птахами.
Сучасний урок
Методична розробка
уроку біології у 8 класі
«Фенологічні спостереження за птахами»
Парнус Л.В.
учитель біології І категорії,
«навчально - виховного комплексу
ГБОУ ЛНР УВК № 29»
м. Стаханов, 2016 р.
Тема: Фенологічні спостереження за птахами.
Сучасний урок
Мета: ознайомити учнів з особливостями сезонних явищ в житті птахів, розкрити особливості поведінки птахів під час перельотів, розкрити значення сезонних міграцій у житті деяких птахів.
Обладнання: таблиці з зображенням осілих, кочових та перелітних птахів, зоогеографічна карта, малюнки із зображенням птахів, книга «Усі тварини України», книги про птахів.
Основні поняття: кочівля, перельоти, гніздування, зимівля, турбота про потомство
Форма уроку: урок - телепередача
Тип уроку: засвоєння нових знань та формування вмінь і навичок
Хід роботи
-
Організаційний момент.
-
Привітання.
-
Слово вчителя.
Сьогодні на уроці ми будемо готувати матеріал для телепередач про сезонні перельоти і міграції птахів. Клас поділяється на 4 групи. Кожна група отримує завдання за допомогою додаткової літератури, малюнків, таблиць з зображенням осілих, кочових, та перелітних птахів, зоогеографічної карти. Ви дасте відповідь на завдання та підготуєте цей матеріал із успіхом.
-
Актуалізація опорних знань учнів.
Слово вчителя: давайте спочатку зануримося з вами у світ поезії. У вас було творче домашнє завдання: ви повинні були не тільки вивчити матеріал за підручником а й знайти вірші, чи загадки про птахів, про їхнє життя.
-
Групи один одному загадують загадки:
-
Хто з кори комах
виймає,
про здоров'я лісу дбає? (Дятел)
-
Яка пташка носить
жіноче ім'я? (Галка)
-
Який птах кричить,
як кіт? (Сойка)
-
Які птахи ночують
у снігу? (Тетеруки)
-
Який птах має
найдовший язик? (Дятел)
-
Які птахи влаштовують
по кілька гнізд на одному
дереві? (Граки)
-
Чому весною шпаки й
галки сідають на корів,
овець, коней? (Вищипують
шерсть на гнізда)
-
Які пташині таємниці
розкриває листопад? (Гнізда)
-
Чи дихає курка в яйці? (Так)
-
Що птахам страшніше
зимою - голод чи холод? (Голод)
-
Бесіда.
Розповісти про шлюбну поведінку птахів
(Шлюбні ігри, токування. Вибирання пари, влаштування гнізда.)
-
Коли відбувається розмноження птахів?
(Розмноження у більшості птахів відбувається навесні.)
-
Як розмножуються птахи?
(Розмножуються на суходолі, відкладаючи яйця, з яких вилуплюються пташенята.)
-
Які умови необхідні для розвитку зародка?
(Поживні речовини, кисень, тепло)
-
Чи однакова кількість яєць у кладці у всіх птахів і від чого це залежить?
(Яєць у кладці може бути від 1-2 до 15-20 штук; це залежить від турботи про своє потомство. Птахи які турбуються про потомство відкладають мало яєць.)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Бесіда.
Слово вчителя.
Птахи - унікальні істоти. Всі вони - неперевершені створіння - жваві, красиві, вправні в польоті. Які секрети мають птахи, що дозволило їм оволодіти мистецтвом повітроплавання? Чому одні птахи летять на північ, другі - на південь, треті - на захід, четверті на схід. Чому багато птахів відлітають від нас тільки тоді, коли замерзає вода у водоймах, другі відлітають від нас у свій час - точно за календарем, хоча є їжа повсюди. Як вони знають, куди їм летіти, де їх зимівля і які туди шляхи?
На ці та інші запитання ми спробуємо знайти відповіді в нашій телепередачі « У світі птахів».
Представляю вам ведучих нашої телепередачі.
Учитель оголошує ведучих 4-х груп.
Кожна група отримує завдання відповідно до запису на дошці.
1 група: Сезонні явища у житті птахів.
2 група: Причини мігрування та перельотів, з чим це пов'язано ?
3 група: Місця мігрування та перельотів птахів.
4 група: Методи вивчення перельотів птахів.
1-2 хвилини подумайте, що ви знаєте про сезонні перельоти та мігрування птахів (обговорює вся група, консультанти груп записують інформацію на аркуші й доповідають)
Далі, використовуючи матеріал підручника та додаткової літератури, учні дають відповіді на запитання за таким алгоритмом:
-
Які сезонні явища відбуваються у житті птахів? Навести приклади осілих, кочових, перелітних птахів.
-
Що є сигналом до перельоту птахів? Як вони орієнтуються в час міграції та перельотів?
-
До яких країн відлітають перельотні та кочові птахи?
-
За допомогою яких методів вивчають перельоти?
Отже, що нового ви довідалися? Уважно слухаємо повідомлення, що підготували 4 групи.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Виступ групи 1
Серед різних біологічних явищ, які відбуваються в житті птахів, особливу увагу заслуговують ті, які регулярно повторюються кожен рік, тобто сезонні явища. Так, наприклад, у весняний період із теплих країн до нас повертаються птахи, та велика кількість їх виводить пташенят; у літній період птахи годують дитинчат, восени вони збираються в зграї і знову відлітають на південь на зимівлю. Лише невелика кількість птахів постійно залишається в одній місцевості, або ведуть кочовий спосіб життя.
До таких птахів, що цілий рік живуть на одному місці відносять: горобців, галок, сорок, куропаток, сойок, ворон - це осілі птахи.
Але не всі птахи які живуть у нас взимку, є осілими, деякі з них - кочові. Наприклад, синиці які кочують взимку на десятки та сотні кілометрів і тільки на весні вертаються на те місце, де жили влітку. Ворони і шпаки також взимку відлітають з місць, де вони виводились, далі на південь, а на їх місце прилітають такі ж ворони та шпаки із північних районів. Наприклад, на півдні України зимують шпаки з під Москви. Значить у кочових птахів немає певного місця зимівлі та постійних напрямків перельоту. Цим вони і відрізняються від перелітних птахів, у яких переліти на південь відбуваються регулярно, кожен рік, які зимують в певних місцях і мають постійний напрям перельотів.
Наші перелітні птахи - ластівки, жайворонки, дики гуси, дики качки, журавлі та інші - зимують у далеких тропічних місцях (Африка, Індія, Єгипет )
А деякі птахи які живуть на півночі - снігурі, полярні жайворонки, свиристелі - закінчують свій перелітний шлях на території України і в наших лісах і садах проводять найтяжчий час - зиму. Підчас переліту більшість птахів - шпаки, дики качки, ластівки - об'єднуються у великі зграї які у кожного виду птахів мають певну форму: наприклад, гуси й журавлі летять клином; качки - широкою дугою; чайки й кулики летять шеренгою, голубі й шпаки - зграєю.
Виступ групи 2
Головним фізіологічним фактором, що впливає на вибір часу міграції є зміни довжини світлового дня. Перед міграцією багато птахів виявляють більшу активність, та фізіологічні зміни, такі як накопичення жиру, це вказує на роль генетично закодованих річних ритмів, що контролюють міграцію.
Птахи використовують сонце в якості компаса. Крім того навігація застосовується на здатності відчувати магнітні поля, або використовувати візуальну інформацію. Здатність успішно здійснювати довгі міграції може бути пояснена лише з врахуванням когнітивних можливостей птахів та можливості розпізнавання місць завдяки пам'яті. Зміни клімату також впливають на час міграції; гніздування та інших подій життєвого циклу птахів, подібний же ефект має і зменшення численності популяцій.
Виступ групи 3
З північної частини України птахи летять у Західну Європу, Африку і на південь нашої країни. У країнах Західної Європи залишаються зимувати шпаки, чайки звичайні, качки. У Криму і на Закавказзі - чайки, жайворонки, зяблики, качки. Далі, в долину Нілу, летять журавлі, кулики. В африканських саванах зимують солов'ї. Через Центральну Африку далі на південь пролітають чорногузи, ластівки, зозулі.
Рекордсменами з далеких перельотів є полярні крячки. Вони здійснюють дивовижні подорожі. Крячки, що виводять пташенят на крайній півночі Америки, летять через Європу в Південну Африку, або огинають мис Доброї Надії і зимують на островах Індійського океану. Крячки, що гніздяться на сибірському узбережжі Льодовитого океану, подорожують ще далі; спочатку вони прямують на захід, потім, обігнувши Скандинавію, летять уздовж берегів Європи й Африки, а звідти в Австралію, і навіть в Антарктиду.
Такий шлях птахи здійснюють двічі на рік і загалом пролітають відстань, близько до довжини екватора.
Виступ групи 4 (методи вивчення)
-
метод. Візуальний. Безпосередні спостереження за птахами в місцях перельотів за допомогою цього методу можна встановити видовий склад і чисельність перелітних птахів.
-
метод. Кільцювання - мічення пронумерованими кільцями, які одягають на кінцівку птаха. За допомогою цього методу можна встановити шляхи, які пролітають птахи, і місця зимівлі: якщо окільцьованого птаха десь ловлять, то з нього знімають кільце й пересилають у зазначене на кільці місто, повідомляючи де і коли птаха виявили.
-
метод. Радіолокаційний - спостереження за допомогою радіолокаторів у будь-який час доби незалежно від погоди. За цим методом вивчають перельоти птахів уночі, встановлюють видовий склад і чисельність особин, характер перельотів ( висоту, швидкість)
Завдяки цим методам було встановлено, що у різних видів відмінні строки перельотів, кількість птахів у зграї, побудова зграй, неоднакова висота та дальність перельотів. Спостереження з літаків засвідчили що птахи летять на висоті від 500 до 7000 метрів. Рекорд належить гусям, їхні зграї піднімаються на висоту близько 9000 м. Вони летять 6-8 годин на добу, а решта часу відпочивають і живляться. Деякі птахи збираються великими зграями до 10000 птахів.
Слово вчителя:
Протягом життя птахів кожного року у них повторюються однакові явища за умов сезонного клімату, вони опиняються в різних погодних умовах і залежно від своєї організації по - різному можуть їх пережити.
Першими відлітають комахоїдні птахи, бо з відмиранням на зиму рослин, зникають і комахи. Пізніше - гуси і качки, яким після замерзання водойм нічим живитися. Отже причини перельотів птахів - відсутність корму і зміна кліматичних умов.
Бесіда
-
Чому птахи відлітають із місць зимівлі коли там достатньо корму? (Під впливом інстинкту гніздування. Але птахи можуть змінювати шляхи перельотів під впливом вітру, тиску, та інших умов. Таким чином, інстинкти є природженими діями і можуть змінюватися зі зміною умов існування.)
-
Якими орієнтирами користуються птахи під час далеких подорожей? (Частково відіграють роль зорова пам'ять і здатність орієнтуватися за сонцем та зірками, птахи враховують величину центробіжної сили, яка виникає в результаті обертання Землі, й здатні сприймати зміни сили магнітного поля.)
V. Підсумок уроку, оцінювання роботи учнів на уроці.
Вчитель виражає подяку «телеведучим» за цікаві розповіді.
Слово вчителя :
Отже зробимо висновок (учні самостійно роблять висновки.)
-
Перелітні птахи двічі на рік на зимівлю і місця гніздування здійснюють довгі подорожі в певні місця.
-
Перельоти птахів вивчають за допомогою таких методів: візуального, кільцювання і радіолокаційного.
-
Причини мігрування пов'язані як зі змінами умов харчування, так зі змінами кліматичних умов.
Діти, я знаю що ви не тільки на словах, але й на ділі турбувалися про птахів; узимку їх підгодовували, а зараз готуєтеся зустріти їх з далеких країв після важких перельотів штучними гніздами.
Чому сумують журавлі
коли у вирій відлітають?
Вони сумують, бо не знають
На світі кращої землі,
Ніж та одна, що покидають.
………
А де гніздяться журавлі?
Вони гніздяться тільки вдома,
Над річкою стара солома
Ніжніша пуху в чужині,
Тому - що та солома вдома.
(Тарасова Л.П)