7


  • Учителю
  • Открытый урок 'Генетика' (10- класс)

Открытый урок 'Генетика' (10- класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Күні: Тексерген: Биология 10сынып.

Сабақтың тақырыбы

Гаметалардың тазалық ережесі. Көптік аллельдер. Талдаушы будандастыру. Дигибридті және полигибридті будандастыру.

Мақсаты

Оқушаларға гаметалардың тазалық ережесі туралы түсінік беру. Оқушылардың көптік аллельдер, талдаушы будандастыру,дигибридті және полигибридті будандастыру туралы сауаттылықтарын анықтау, генетикалық есептер шығара білуге үйрету, өзара бірлесіп жұмыс жасауға, бірін- бірі және өзін бағалауға үйрету.

Оқыту нәтижесі

Оқушылардың дигибридті шағылысту туралы білетін білімдерін әрі дамытады, генетикалық есептер шығруды үйренеді, өзара бірлесіп жұмыс жасау дағдысы қалыптасады, бірін- бірі және өзін бағалауды үйренеді

Түйінді идеясы

Дигибридті будандастыру нәтижесінде әртүрлі хромосомада орналасқан гендер анықтайтын белгілер бір-бірінен тәуелсіз тұқым қуалайды. Бұл - Мендельдің үшінші заңы.


Уақыты


Ресурсы

Сабақтың мазмұны:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

1 минут

смайликтер

Сәлемдесу. "Көңіл күй" тренингі.

Оқушылар бір бірімен смайликтер арқылы сәлемдеседі.

1 минут


Жұпқа бөлу. "Не ортақ ?" әдісі арқылы.

Оқушылар өздерінің ортақ қасиетері арқылы жұпқа бөлінеді.

7минут


Үй тапсырмасын тексеру. "Тапсырмаларды орындайық"

Тест жұмысын орындау

1.Тұқым қуалаушылықтың заңдылықтарын зерттеген кезде

Г.Мендель қандай тәсіл қолданды?

А) гибридологиялық Б)Биохимиялық

В) цитологиялық Г) химиялық

2. Аллельді гендер қайда орналасқан?

А) бір хромосомада Б) бірдей локустарда

В) гомологты емес хромосомада

Г) гомологты хромосомалардың бірдей локустарында

3.Аллельді гендер әрекеттесуіне жатады

А)эпистаз Б) толық доминанттылық

В) полимерия Г) плеотропия

4. Организмнің ішкі және сыртқы белгілерінің жиынтығы

А)фенотип Б) толық доминанттылық

В) полимерия Г) плеотропия

5. Генотипіне қарай организмдер нешеге бөлінеді

А. 1 б.2 в.3 г.4

6. Егер аллельді гендердің екеуі де диминантты немесе рецессивті болса

А. Гомозиготалы б. Гетерозиготалы жауап жоқ

7. Егер аллельді гендердің біреуі диминантты екіншісі рецессивті болса, онда ол

А. Гомозиготалы б. Гетерозиготалы г.жауап жоқ

8. Рецессивті белгіні көрсет

А. АА б. АВ в. Аа г. аа

"Сәйкестігін тап"

  1. Генетика 1. Ұрықтанған жұмыртқа жасушасы

  2. Тұқым қуалаушылық 2.Тұқым қуалаушылық және өзгергіштік қасиеттң зертейтін ғылым

  3. Зигота 3. Хромасома жиынтығы бар өсімдіктер мен жануарлардың жыныс жасушасы

  4. Гамета 4. Гетерозигота(Аа) күйінде көріне алмайтын тұқым қуалайтын белгі

  5. Рецессивті белгі 5. Организмдердің өз белгілері мен қасиеттерінің ұрпағында қайталанып көріну

3. Таңбалардың атауын тап

  1. Р 1. гаметалар.

  2. Г 2. будандастырудыға немесе шағылыстыруға арналған ата-ене

  3. F 3. ұрпақ

  4. 4. аналықдараның жыныс белгісі

  5. ♂ 5. аталық дараның белгісі.

  6. Х 6. шағылыстыру

Оқушылар тапсырмаларды орындарында орындайды.

Үш шапалақ арқылы бағалайды.

12 минут


Жаңа сабақ. "Оқып, біліп алайық"

Электронды оқулық.

Жұптық тапсырмалар.

1жұпқа: Гаметалардың тазалық ережесі.

2 жұпқа: Дигибридті будандастыру және полигибридті будандастыру.

Оқушылар тақырыпты өз беттерінше оқып, меңгереді.

2 минут


Сергіту сәті. "Күн шуағын төгеді....."


10 минут


Шығармашылық жұмыс. "Көзбен көріп ойланайық"

"Биологиялық пошта"

Генетикалық есептер шығарады.

5 минут


"Салыстырып қорытындылайық"

ББҮ стратегиясы.

Кесте толтырады.

2 минут


Бағалау. Жұптардың бірін-бірі бағалауы.

Жұптардың бірін-бірі бағалайды.

1 минут


Үйге тапсырма: §24§25 "будандастыру" сөзіне сөзжұмбақ құрастыру.




Рефлексия.

Не сәтті өтті?

Нені дамыта аласыз?




Не сәтсіз өтті?

Нені өзгерткіңіз келеді?





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал