7


  • Учителю
  • Сыныптан тыс іс-шара Табиғатты аялайық

Сыныптан тыс іс-шара Табиғатты аялайық

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Табиғатты аялайық.

Мақсаты:

Білімділік:Оқушылардың экологиялық білімін жетілдіру,табмғатқа деген қызығушылыктарын арттыру.

Дамытушылық:Оқушылардың қоршаған ортаға деген көзқарас,ой-өрсін, санасын дамыту.

Тәрбиелік: Оқушылардың айналадағы ортаға сүйіспеншілікпен қарауға,өз елінің табиғатын қорғауға,аялауға,қоғамдық орындарда және жеке бас тазалығын сақтап жүруге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:ойын, сайыс,шығармашылық.

Сабақтың әдісі:Сұрақ-жауап,топпен жұмыс, ой қозғап, суреттеу.

Сабақтың көрнекілігі: нақыл сөздер,интерактивті тақта,слайдтар.

Іс-шара жоспары.

1 .Ұйымдастыру кезеңі.Қазыларды тағайындау, топтарды таныстыру.

2.Топтардың өздерін таныстыру.

3. «Ол кім, бұл не?» кезеңі. Сұрақтарға шапшаң жауап беру керек. Әр сұраққа 1ұпайдан.

4. «Ойлан тап» кезеңі (Суреттерге қарап мақал мәтел құрастыру)

5.«Кім жылдам?» кезеңі. (Шашыратылған әріптерден сөз құрастыру)

6. «Затың иісін тап!» кезеңі

7. «Біліміңді сына» кезеңі. ( Таңдау бойынша сұрақтарға жауап беру.)

8.Табиғат апаттары. (Видео ролик)

9. «Таза болса табиғат.....» кезеңі. Әр топ Қазақстанның экологиялық мәселелер жайында ой қозғау.

10. Үй тапсырмасы. Парродия көрсету. (2 топ бір-біріне жануарлар, құстардың іс-қимылын салу)

11. «Табиғат сұлулық мекені» видео көрсету.

12.Көңіл күйлерін білдіру.(смайликтерді жабыстыру)

13.Қорытынды: Қазылар алқасына сөз беру.



1-2.Әр топ өздерін таныстырады.

3. «Ол кім, бұл не?» кезеңі. (Тез жауап берілуі керек. Әр дұрыс жауап 1 ұпаймен есептеледі).

1.Өсімдіктерді зерттейтін ғылым. (Ботаника)

2.Қазақстанның қызыл кітабы қашан шықты? (1981 жылы)

3.Қазақстанда қанша қорық бар? (10)

4.Өсімдіктің өсімді мүшелерін ата. (тамыр,сабақ, жапырақ)

5.Өсімдіктің көбею мүшелері. (гүл, жеміс , тұқым)

6.Жасушаны ашқан ғылым. (Роберт Гук)

7.Тек өсімдік жасушасына тән денешік. (пластид)

8.Шығу тегі , құрылысы,атқаратын қызметі ұқсас жасушалар тобы (ұлпа)

9.Қарашірік, шымтезек қанда йтыңайтқыштарға жатады(органикалық)

10.Тамыр шығу тегіне байланысты нешеге қабаты(жылдық сақина)

11.Күн гүлі леп аталатын өсімдік(күнбағыс)

12. Ең ірі жеміс (асқабақ)

13. Фотосинтез процесін ашқан ғылым (Тимирязев)

14.Жапырақтары түгелдей тікенге айналған өсімдік (кактус)

15.Жапырақта өсімдік жапырағынада жүретін процес(фотосинтез)

16. Түрі өзгерген жер асты өрнектері (тамырсабақ, түйнек,пиязшық)

17.тамыр жүйесінің түрлері(кіндік,шашақ,аралас)

18.Бидайдың жемісі не деп аталады (дәнек)

19.Бір гүлде аталық пен аналықтың болуы (қос жынысты)

4. «Ойлан тап»кезеңі.(табиғат, су,тау,құс,ағаш,гүл)

Ілініп тұрған суреттерге байланысты мақал-мәтел құрастыру.Екі топ бірінің айтқанын қайталамауы тиіс. Қай топ көп макал айтады сол топтың ұпай сандары жоғары болады.Әр мақал-мәтел бір ұпаймен есептелінеді.

5. «Кім жылдам?»ойыны.

Бұл ойында шашыратылған әріптерден сөз қарастыру керек.Бір жануар ,бір жеміс немесе көкөніс.

Қ,й,б,г,е,о,ұ,ұ,д,л,ғ,і,р,н,т,і,н,и.

Б,л,,ж,а,к,а,,н,а,д,а,й,а,р,һ.

А,қ,,с,а,б,,ұ,е,о,д,п,х,м,г,,қ,э

Т,г,щ,ж,б,,б,ю,иа,н,з,,ұ,қ,і.

Қ,о,,ж,ъ,,м,әі,ң,ғ,ұ,қ,,ө,ө,һ.

М,і,ш,з,е,т,б,с,ұ,қ,а,ь,,б,а.

Қ,о,л, д,з,с,с,н,з ,м,а,н,г,е,у,р

Ш,ғ,о,д,а,в,,щ,д,и,а,ұ,ә,ұ,р.

Қ,о,д,,ү,г,ә,ң,ғ,,ү,қ,,о,,,р,р,а.

Жауаптары

Қойбүлдірген тиін

Баклажан айдаһар

Асқабақ жылан

Қызылша жолбарыс

Түріп көкқұтан

Қырыққабат сарышаян

Қарақат кесіртке

Мейіз тасбақа

Қызамық кенгіру

6. «Біліміңді сына»кезеңі./Таңдау бойынща сұрақтарға жауап беру/.

7. «Заттың иісін тап»кезеңі.Әр топтан бір оқушы шығып,көздерін байлап мына заттардың алма,жуа,чеснок, апельсин иісін табу керек.

8. Табиғат апаттары видео ролик көрсету.

9. «Таза болма табиғат....»кезеңі.Бұл кезеңде әр топ еліміздегі экологиялық мәселелер жайында айтып,оны болдырмау,алдын алу жөнінде өз пікірлерін білдіреді.

10.Үй тапсырмасы.Парродия. Екі топ бір-біріне төрттен жан-жануар немесе құстардың іс-қимылын көрсетеді.Келесі топ не екенін тауып алу керек.

11. «Табиғат сұлулық мекені».вмидео ролик.

12.Көңілді күйлерін білдіру./смайликтерді жабыстыру/.Оқушылар өз көңіл күйлерін смайликтер арқылы білдіреді.

13.Қорытынды:Қазылар алқасына сөз беру.

















































































 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал