- Учителю
- Сабақ жоспары. Тақырыбы: Генетиканың даму тарихы
Сабақ жоспары. Тақырыбы: Генетиканың даму тарихы
Сабақ Биология 10 сынып |
Мұғалім аты-жөні Абдильдина Макпал Кемелбаевна |
| |||
Сабақтың тақырыбы: Генетиканың даму тарихы. Белгілердің Г.И.Мендель ашқан тұқым қуалау заңдылықтары. | |||||
Сілтеме: |
10-сынып оқулығы | ||||
Сабақтың мақсаты: |
Білімділік: Оқушылар генетиканың даму тарихы туралы білуі тиіс. Г.И.Мендель ашқан тұқым қуалау заңдылықтары туралы білуі тиіс. Дамытушылық: Оқушылар гибридологиялық әдіс, моногибридті шағылыстыру, доминанттылық және ажырау заңдары туралы ойланады, пікірлеседі. Тәрбиелік: Оқушылар ынтымақтастық және шығармашылық тұрғысынан бірлесе әрекеттеседі, бір- бірінің пікірлерімен санасады, бір- біріне жәрдемдеседі. | ||||
Нәтиже: |
Оқушылар генетиканың даму тарихы, белгілердің Г.И.Мендель ашқан тұқым қуалау заңдылықтары туралы біледі. | ||||
Сабақтың түрі: |
Аралас сабақ | ||||
Әдіс-тәсілдері: |
СТО, АКТ, «Жигсо» тәсілі | ||||
Пәнаралық байланыс: |
ботаника | ||||
Қажетті материалдар |
Оқулық, электронды оқулық, плакат, жұмыс дәптер. | ||||
Ұйымдастыру кезеңі 2 мин. | |||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті | ||||
1.Сәлемдесу 2.Ұйымдастыру 3.Сабақ барысымен таныстыру. 4.Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру |
Сәлемдесу Өздерін ретке келтіру Кітап құралдарын, жұмыс дәптерлерін, қалам қарындашын дайындыққа келтіру | ||||
Үй тапсырмасын тексеру
| |||||
Алғышарттар. а)Оқушылар генетиканың даму тарихы, белгілердің Г.И.Мендель ашқан тұқым қуалау заңдылықтары туралы білулері керек. ә)Оқушылар гибридологиялық әдіс, моногибридті шағылыстыру, доминанттылық және ажырау жайлы білулері керек.
| |||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті | ||||
Тапсырма-1. 1.Жеке жұмыс. Мәтінге бағытталған әрекет. МБӘ. Оқушылар мәтіннің бірінші, екінші бөлімін оқиды. 2.Жұптық жұмыс. Оқушылар оқығанын талқылайды, білгендерін ортаға салады.(5 минут) |
Тапсырма-1. 1.Жеке жұмыс. МБӘ. Оқушылар мәтіннің бірінші, екінші бөлімін оқиды. Жұптық жұмыс. Оқушылар оқығанын талқылайды, білгендерін ортаға салады.(5 минут) | ||||
Тапсырма - 2. Мәтінмен жұмыс. |
Сұраққа жауап береді және бір- бірінің жұмысын тексереді.
| ||||
Тапсырма-3. Генетиканың даму тарихы туралы сызба - нұсқа сызу |
Оқушылар берілген тапсырманы орындайды, өз білгендерінің дұрыс- бұрыстығын анықтайды. | ||||
Тапсырма - 4. Тұқымқуалаушылықтың қасиетін тірек-сызба арқылы түсіндіру Тұқымқуалаушылықтың үш қасиеті
Ата - ана белгілері мен ұрпақ белгілерінің ұқсас болуы Кейбір ұрпақтарда арға ата - баба қасиеттерінің қайталануы Ұрпақ белгілерінің ата-ана белгілерінен
өзгеше болуы
| |||||
Тапсырма-5. Кестемен жұмыс. Генетиканың даму тарихы Үй жұмысы 1 мин | |||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті | ||||
§ оқу, мазмұндау |
Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алу. | ||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті | ||||
Сабақты қорытындылау. Кері байланыс. Бүгін не үйрендіңіздер? Сабақта үйренгенді қалайша пайдалануға болады деп ойлайсыздар? Бүгінгі сабақ қалай өтті? Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды бағалайды. |
Сабаққа белсене қатысқан оқушы тиісті бағасын алады. Сұрақтарға жазбаша жауап береді. |