7


Сабақ жоспары Үй құстары

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Күні/Дата/Date:



Сынып/Класс/Class: 7 «А»



Пән/Предмет/Discipline: Biology



Тақырыбы/Тема/Theme: Үй құстары және олардың аса маңызды қолтұқымдары, оларды адамның пайдалануы.

Мақсаты/ Цель/Goal lesson:

- Оқушыларға құс шаруашылығы, үй құстарының арғы тектері, еліміздегі құс шаруашылығы жайында түсінік беру ;

- Оқушылардың құстар жайындағы түсініктерін молайта отырып, есте сақтау қабілеттерін дамыту;

- Оқушыларды құстарды күтіп-баптауға, ұқыпты, жинақы болуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі/Вид урока/The type of lesson: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі/Методы урока/Methods lesson: үлестірмелі тапсырма, жеке жұмыс,

Көрнекіліктер/Наглядности/The representativeness of the lesson: кестелер, суреттер, интерактивті тақта.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі/ Организационный момент/Organizing time

Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеп, керекті материалдарды журналға түсіріп, оқушы зейінін сабаққа аудару.

II. Үй тапсырмасы/ Проверка домашнего задания/To check homework:

Биологиялық диктант:

1. Құстарды зерттейтін ғылым саласы - ..................................(орнитология - орнитология - ornitology)

2. Олардың денесі............, ................және..............бөлімдерге бөлінген.(бас- голова - head, мойын -шея - neck, тұлға -туловище - torso)

3. Құстардың жақ сүйектері тұтас мүйізді тақташалармен қапталған. Оны құстардың ...............................деп атайды. (тұмсығы - клюв - beak)

4. Құстардың ... жақсы жетілген.(бұлшықеттері -мышцы - muscle)

5. Денесі қауырсынмен қапталып, алдыңғы аяқтары ... айналған.(қанат - крылья - wing)

Сабақтың мотивациясы:

Берілген сөзжұмбақты шешсеңдер бүгінгі сабағымыздың тақырыбы шығады.

  1. Dog -

  2. Frog -

  3. Marmot -

  4. Cat -

  5. Rabbit -



Сонымен, қандай сөз шықты? Ол не?



ІІІ. Жаңа тақырып/ Новая тема/A new lesson

Асыранды құстарды қолда өсіруді құс шаруашылық деп атайды. Құс шаруашылығы - мал шаруашылығының тиімді саласының бірі. Адамзатты нәруызды тағаммен қамтамасыз етуде құстан алынатын жұмыртқа мен еттің маңызы ерекше. Құс қауырсыны (мамығы) күнделікті тұрмыс қажетіне де пайдаланылады. Ал құс саңғырығы - сапалы тыңайтқыш. Созылған құстың ішкі мүшелерінің қалдықтары үй хайуанаттарына қорек ретінде пайдаға асырады. Қолға үйретілген асыранды құстардың да арғы тегі өздеріне туыстас жабайы құстар. Қазіргі кезде қолға үйретілген құстардың 10-нан астам түрі белгілі.





Асыранды үй құстарының түрлері:

Сабақ жоспары Үй құстарыСабақ жоспары Үй құстарыСабақ жоспары Үй құстары























Сабақ жоспары Үй құстарыСабақ жоспары Үй құстарыСабақ жоспары Үй құстары



Сабақ жоспары Үй құстарыСабақ жоспары Үй құстары







Сабақ жоспары Үй құстары







Сабақ жоспары Үй құстарыСабақ жоспары Үй құстары



Сабақ жоспары Үй құстарыСабақ жоспары Үй құстары















Сабақ жоспары Үй құстарыСабақ жоспары Үй құстары

























(тауық, күркетауық, үйрек, қаз, мысыр тауығы, жапон бөденесі, көгершін, тауыс, баққунақ).





Үй құстарынан ең алғаш қолға үйретілгені - асыранды қаз - гусь - goose. Асыранды қазды негізінен еті үшін арнайы құс фабрикаларында қолдан өсіреді. Асыранды қаз жылына орта есеппен 30-50 жұмыртқа береді. Арнайы шаруашылықтарда жылына 50-80 жұмыртқа алуға болады.

Қолға үйретілген құстардан дүние жүзінде ең көп өсірілетіні - үй тауығы - курица - hen. Тауық мүшелді жыл санауда 10-жылды иеленген. Асыранды тауықтың арғы жабайы тегі - Азияның оңтүстік-шығыс аймағында кездесетін банкив тауығы. Үй тауығынан алынатын жұмыртқа мен етіне байланысты, бірнеше бағытта өсірілетін қолтүқымдар бар. Үй хайуанаттарын жіктеу кезінде жүйелік бірлік ретінде қолтұқым (порода) ұғымы қолданылады.

Қолға үйретілген үй құстарының ең ірісі - күркетауық - индейка - turkey . Ол алғаш рет Мексика және Американың оңтүстік өңірінде жабайы түрінен қолға үйретілген. Оның еті сіңімді, құрамында нәруызы мол. Орташа салмағы 9-12 килограмм.





Үй тауығының қолтұқымдары

















Жұмыртқалағыш тауық Етті бағытта өсірілетін Әрі етті, әрі жұмыртқалағыш қолтұқымдар қолтұқымдары қолтұқымдары

(леггорн, минорка ) (виандот, доминикан) (ақ плимутрок, африкалық түйеқұс)







IV. Жаңа терминдер/Новые термины/New terms





Сергіту сәті/ Разминка/ Warm-up

Балапандар - Цыплятки - Сhick биі



1-тапсырма: Қолға үйретілген асыранды құстардың суреттері таратылып, сол құстар жайлы мәтін беріледі, сол мәтіннен сөйлемдердің баламасын табу керек.



Қаз

Goose bird of the duck family.

Гусиные перья очень полезные.

Goose meat, 16% protein, 35% fat.

Goose float in water.

Гусиный жир - это заживляющее средство при лечении обморожений.



Үйрек:

Duck bird of the duck family.

Его мясо мягкое и вкусное, с низким содержанием жира.

It is grown for meat.



2-тапсырма:

Берілген үй құстарының адам үшін маңызын көрсет:



  1. Үсікті</</u> емдеуде қолданылады.

  2. Мамығы үшін өсіреді.

  3. Әсемдік үшін өсіріледі.

  4. Жұмыртқасын, етін тағам ретінде қолданылады.





V. Сабақты бекіту/Закрепление урока/ Approval lesson.

Сәйкестендіріңдер:

Сабақ жоспары Үй құстары А) Canary

Сабақ жоспары Үй құстары B) Hen

Сабақ жоспары Үй құстары С) Duck

Сабақ жоспары Үй құстарыD) Goose



Рефлексия/ Reflexion:The Duck Song

I see a duck.

The duck sees me.

I like the ducks.

The ducks like me.

Big green ducks.

One, two, three.

I like the ducks

and the ducks like me.

Песенка про утку

Я вижу утку.

Утка видит меня.

Я люблю уток.

Уток, как я.

Большие зеленые утки.

Один два три.

Я люблю уток

и утки вроде меня.



Үйрек жайлы өлең

Бір, екі, үш,

Мінекей көріңіз үйректі.

Менде көрдім,

Ол ірі жасыл үйректі.

Бір, екі, үш,

Мен де ұнаттым үйректі.



VI. Үй тапсырмасы/Домашнее задание/Homework:

Үй құстары жайлы диктант құрастыру, құстарға байланысты мақал-мәтелдер жазу.



VII. Бағалау/Оценивание/Evaluation.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал