- Учителю
- Ашық сабақ 'Гүл шоғырлары' 6 класс
Ашық сабақ 'Гүл шоғырлары' 6 класс
Тексердім: | Пәні: Биология 6-класс 2015 ж | Пән мұғалімі: Құлынтаева :Г.М. | |||||
Сабақтың тақырыбы: . Гүлшоғырлар,Гүлшоғырлардың биологиялық маңызы. | |||||||
Сабақтың мақсаты: | 1. ГүлшоғырлварГүлсерігі. Тостағанша.Күлте. Гүлдің аталық және аналық бөліктері құрылысын таныстыру 2.Даражарнақты және қосжарнақты өсімдік гүлдерінің ерекшеліктері туралы білімдерді қалыптастыру. 3.Оқушыларды өз денсаулығына жауапкершілікпен және мұқият қарауды, кәсіби қызмет үшін функционалдық, әлеуметтік бейімделу және психикалық орнықтылықты қамтамасыз ететін тұлғалық қасиеттерді қалыптастыру. | ||||||
Күтілетін нәтижелер: | - Оқушылардың салыстыра білу, сараптай білу дағдылары дамиды; -Қойылған сұраққа нақты жауап беру, өз беттерімен қорытынды жасай білу дағдыларын дамиды;-Өз жұмыстарын топпен талқылайды, жұмысқа анализ жасайды, өз білімін, түсінігін кеңейтеді;-Зертханалық жұмыстарға талдау жасауды үйренеді; -Тақырыппен өз бетінше жұмыс жасау дағдысын дамыту; | ||||||
Пәнаралық байланыс | География, химия | ||||||
Сабақ кезеңдері: | Ресурстар | Мұғалім -оқушы әрекеттері | Тех/я,әдіс-тәсілдер | Жеке жұмыс | |||
|
| Тренинг: Өзгеріс | топтасу | Гүлдерді таңдау арқылы топқа бөлінеді | |||
Үй тапсырмасы | оқулық | Ойландыратын сұрақ Тұқымдары бар жеміс дамитын, түрі өзгерген өркен... (әр топтың жауаптарын тыңдау) Суреттер сөйлейді Ақ гүл - тазалықтың белгісі Қызыл гүл - әдеміліктің белгісі Жасыл гүл - жайлылықтың белгісі Сары гүл - әсемдіктің белгісі | «Миға шабуыл» әдісі сұрақ - жауап. Ой ашар | Жедел жауаптар | |||
Қызығушыықты ояту | эл. оқулық, слайд | Бейнекөрініс: «Гүл - ғажайып дүние» Электрондық оқулық бойынша тақырыпқа шолу жасау.
| Ойлан тап!
| Гүл құрылысы неден тұрады? деген сұраққа жауап іздейміз. | |||
Мағынаны тану
Ойтолғаныс
Үйге тапсырма:
| «Гүлдің құрылысы» кестесі Жасанды гүлдер, суреттерҮлестірмелі қағаздар Слайд
Стикер
| Мағынасын ашып, талдап, толық жауап береміз. Топтық тапсырма І топ. Гүл-жердің көркі. ІІ топ. Гүл- әдеміліктің символы. ІІІ топ.Гүл-ұрпақ қалдырудың себепшісі. ІV топ. Гүл- көңіл ашып қуаныш сыйлайды. /әр топ өз тапсырмаларын айтады/
Зертханалық жұмыс №15 Тақырыбы: Гүлдің құрылысы Мақсаты: гүлдің құрылысы жөніндегі білімді қалыптастыру және меңгеру; гүлдің жай және қос гүлсеріктің бөліктерін анықтау дағдыларын қалыптастыру. Құрал-жабдықтар: нағыз гүлдер, бөлме гүлдері, қатты қағаздан жасалған гүл бөліктері; Жасанды гүлдер, суреттерұлғайтқыш шыны, өткір ұстара. Жұмыс барысы: 1.Нағыз гүлден (немесе көрнекі құралдардан) гүл бөліктерін тап. 2.Олардың үстіне, формасына және санына назар аудар. 3.Гүл бөліктерінің орналасу тәртібімен таныс және оларды суретке жазып қой. 4.Гүлдердің астына жаз. Жай және қос гүлсерікті екендігін анықтап, ажырат. 5.Нағыз гүлден аталық пен аналықты тап. Суретін сал және олардың бөліктерін жазып қой. Не істеу керек? | Не байқалды? | ||||
1.Жасанды гүлден гүл бөлімдерін табу, пішініне, санына назар аудару. 2. Гүл бөліктерінің орналасу тәртібімен танысу. 3. Гүл бөліктеріне қарап, жай немесе қос гүлсерікті екендігін анықтап ажырату. 4. Аталық пен аналықты жеке бөліп алып құрылыстарымен танысу, суретін салып атын жазу. |
|
Дала гүлін сыйлық үшін жинаймыз,
Кейде оны жұлуға да қимаймыз.
Бұл гүлдерді қуанышты сәттерде,
Әр адамға шын жүректен сыйлаймыз!(Р.Сәтімбеков)
Эссе жазып келу.
§22; Біліміңді тексер І, ІІ.
Суретпен жұмысОқулықпен жұмыс /Оқулықтағы мәтінмен танысу/өздігінен білім алу
Флипчарт №1. Интерактивті тақтада гүлдің құрылысы көрсетіледі, оқушылар тақтаға шығып гүлдің бөлімдерін жазып, көрсетулері тиіс
А) Гүлдің негізгі бөліктері қандай?
Б) Күлте қайда орналасады?
В) Гүл серігі деп қандай бөліктерін айтады?
Қорытынды жаса:Гүлдің негізгі бөліктерін ата-.....................................Тостағанша жапырақшаның қызметі........................Күлте жапырақшаның қызметі........................
Қорытынды: Гүлшоғыр деп гүл шығаратын өркенде белгілі ретпен орналасатын ұсақ гүлдер тобын(жиынтығын) айтады. Гүлшоғырлар сабақтың ұшында дамиды.