- Учителю
- 'Астрономия-ғылым ретінде, жұлдызды аспан' ҚМЖ
'Астрономия-ғылым ретінде, жұлдызды аспан' ҚМЖ
Сыныбы: 5 а, б | Күні: 25.09 Бекітемін: | |||||
Сабақтыңтақырыбы
| Астрономия-ғылым ретінде, жұлдызды аспан
| |||||
Мақсаты | 1.Оқушыларға жұлдыздар әлемі, шоқжұлдыздар туралы түсінік беру. Жергілікті жерді қандай табиғи белгілерге қарап анықтауға болатынын көрсету. 2. оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту, танымдық қызығушылығын ояту, алған білімін өмірде пайдалана білу дағдыларын қалыптастыру 3. Оқушыларды бірігіп жұмыс жасауға, табиғатты аяулауға тәрбиелеу | |||||
Сабақтың түрі: | Жаңа білімді меңгеру кезеңі | |||||
Сабақтың әдісі. | Бағдарлау,сызба-нұсқа дайындау
| |||||
Күтілетін нәтижелер | Тарау бойынша алған теориялық білімдерін күнделікті өмірде қолдана алады. Шығармашылық деңгейі көтеріледі. Ізденушілік белсенділіктері дамиды.
| |||||
Керекті жабдықтар | Интер белсенді тақта, слайд, флипчарт, маркерлер, стикерлер, жетістік ағашы | |||||
Сабақбарысы: | ||||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | ||||
| Оқушылармен амандасу, түгендеу: оқушылардың зейінін сабаққа аудару Топтасады. «Жұлдыздар атауы» бойынша Сұрақ-жауап -Қандай жұлдыздарды білесіңдер? -Бұл жұлдыздар неліктен бұлай аталған? -Күнге, жұлдыздарға қарап жерде қалай бағдарлауға болады? Ой тұжырым. -Атлас, картаны ашып немесе жұлдызды аспанды елестетіп көреекші балалар. Аспанда жұлдыздар топтасып бір жануарды немесе бір затты ұқсаттырады. Кім қандай ойда? Олар туралы аңыздар, қызықты әңгімелер де бар. Жаңағы аталған жұлдыздарды картадан тауып алыңыз. Жұлдыздар туралы қандай аңыз білесіз? -адамдар ежелден -ақ жұлдыздарға қарап бағдарлап, жол тапқан. Бағдарлай білудің өмірдегі қажеттілігі айтылады. Мысалы:-Сендер Ы.Алтынсариннің «Бай баласы мен жарлы баласы » деген әңгімені оқыдыңдар. Осы әңгімеден бүгінгі сабаққа байланысты не айтар едіңдер? Тақырыпты ашу. | Амандасады, сабаққа дайындалады, топтасады. Жауап береді.
Оқушылардың ойлары
| ||||
Сараланған бөлім Операциялық-орындаушылық кезең
| 1.Топтық тапсырма: Оқулықпен жұмыс 1,2-4 тапсырмалар
2.Өзіндік жұмыс Шолпан-әлем астрономдарының ғалым туралы пікірлерін айту (Әл-Фараби, Ұлықбек, Коперник) Марс- Птолемей мен Коперниктің көзқарастарын салыстыру, моделін құрастыру
| А.Аспан күмбезінде түнде көрінетін шырақтар жиынтығы | ||||
2.Жеке жұлдыздар тобы | В.Галактика деп атайды | |||||
| С.Құс жолы | |||||
| Д.Коперник |
Оқылықтағы мәтінмен танысып, тапсырмалар орындайды
Оқушылардың пікілері тыңдалады.
Кіріктірілген бөлім. Рефлексиялық-бағалау кезең
Тест
1 Өзінен жарық пен жылу шығаратын аспан денесі
А)ғалашар
В) Астероид
С)метеор
Д)жұлдыз
Е)комета
2. Жұлдыздарды зерттеуде ғылымға үлес қосқан Орта Азиялық жаратылыстанушы
А)Әмір Темір
В)Ұлықбек
С)Коперник
Д)Птолемей
Е) Страбон
3. жеке жұлдыздар тобын.... атайды
А)шоқжұлдыз
В)галактика
С)ғарыштық кеңістік
Д)күн жүйесі
Е) жұлдызды аспан
4. жерге жақын қай жұлдыз?
А)Темірқазық
В)Күн
С)ай
Д)таразы
Е) Жетіқарақшы
5.Темірқазық нені көрсетеді?
А) оңтүстік
В) батыс
С)солтүстік
Д)шығыс
Е) солтүстік-шығыс
6. Түнде жай көзбен қанша жұлдық көруге болады?
А)2 мың
В)2,5 мың
С) 4 мың
Д) 5 мың
Е) 1 мың
7. Обсерваторияда нені зерттейді?
А) жұлдызды аспанды
В)жерді
С)көкжиек бағыттарын
Д)Жер мен Күнді
Е) тек қана Күнді
8. Біздің галактика қалай аталады.
А) Андромеда
В)Құс жолы
С)ғарыштық кеңістік
Д)КҮн жүйесі
Е) галактика
9.Біздің галактикамызда ең көп газ
А)оттегі
В)сутегі
С)көмірқышқыл газы
Д)азот
Е)инертті газдар
10. Жерге ең жақын жұлдыз
А)Күн
В ) Ай
С)Антарес
Д)Үркер
Е)Вега
Жауаптары: 1-д,2-в,3-в, 4-в ,5-с, 6-в, 7-а, 8-в ,9-в 10а
Өзін-өзі бағалау
Рефлексия «жетістік ағашы»
Үйге тапсырма: Шоқжұлдыздың суретін салу
Тест орындайды
Оқушылар жапыраққа аты-жөнің жазып, сабақта кездескен қиыншылықты төменгі бөлігіне, ал жетістігін жоғары бөлігіне жазып , ағашқа іледі
Сабақтың табыс критерийлері бойынша бағаланады.
Үй тапсырмаларын дәптерге , күнделікке жазады
Сабақты талдау
Сабақ бойынша өзгертулер