- Учителю
- Жаратылыстану ғылымдарының Орталық Азияда дамуы. Ертедегі халық астрономиясы.
Жаратылыстану ғылымдарының Орталық Азияда дамуы. Ертедегі халық астрономиясы.
№ 9 орта мектеп
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы:
Жаратылыстану ғылымдарының Орталық Азияда дамуы. Ертедегі халық астрономиясы.
7-сынып
Физика пәнінің мұғалімі: Юсупова Гульзира Салимқызы
Жітіқара қ. 2014 ж
Сабақтың тақырыбы: Жаратылыстану ғылымдарының Орталық Азияда дамуы. Ертедегі халық астрономиясы.
Мақсаты: Оқушылардың ізденімпаздық, ойлау қабілетін дамыту, оқушыларды зерттеу
әдістеріне үйрету, зерттеушілік дағдыларын қалыптастыру.
Міндеттері: Физикалық ой - өрісін дамыту, өз бетінше іздену арқылы білімін көтеру, біліктілікке талпындыру.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері:топтық жұмыс,өз бетімен жұмыс,сұрақ-жауап
Сабақтың барысы:
-
Ұйымдастыру кезеңі (әр оқушы өз көршісін аспан денелеріне теңеп амандасады)
-
Балалар сендермен бірге үй тапсырмасын тексермес бұрын баға қою ережелерін қайталап жіберейік
1.Жауаптың нақтылығы
2.Жұмыс тәртібі (белсенділік)
3.Топпен жұмыс (қарым-қатынас мәдениеті)
-
Өтілген тақырыптарға шолу. «Ыстық орындық» ойны ойналады (оқушылар өткен тақырып бойынша сұрақтар қояды)
-
Қай планетаның сақинасы бар? - (Сатурн)
-
Бір жылда неше тәулік бар? (365)
-
Астрономия нені зерттейтін ғылым? (аспан денелерін)
-
Астрономия грекше аударғанда нені білдіреді?(астрон-жұлдыз,номос-заң)
-
Галактика деп нені айтады? (сансыз көп жұлдыздардың үлкен жүйесін айтады)
-
Құс жолы нелерден тұрады? (сансыз көп жұлдыздардан)
-
Оны ашқан кім? (Галилей)
-
Галактикадағы ең үлкен жұлдыз? (Мю Цефея)
-
Жердің табиғи серігі (ай)
-
Космонавтика дегеніміз не?(космос-ғарыш,наутик-кеме жүргізу)
-
Үй тапсырмасын тексеру
Өткен тақырыпты түсіндіріп айту. Сұрақтар:
-
Бүкіләлемдік тартылыс заңын ашқан кім? (Ньютон)
-
Айға алғаш рет кімдер және қашан барып, оралды? (1969ж.Армстронг пен Олдрин)
-
Аспан денелерін тұңғыш рет арнайы үлкейткіш құралмен зерттеген қай ғалым? (Галилей)
-
Түнгі аспанды бақылайтын үлкейткіш дүрбі нешінші жылы, және қайда жасалған? (Голландия,1608ж)
-
Галактика деп нені айтады? (сансыз көп жұлдыздардың үлкен жүйесін айтады)
-
Біздің галактикадағы ең үлкен жұлдыз Мю Цефея Күннен неше есе артық? (2400)
-
Галактикалардың қандай түрлерін білесің?(спиральдық,эллипистік,бұрыс галактикалар)
-
Біздің галактика қай түріне жатады? (спиральдық)
«Молекулалар» ойыны арқылы топтарға бөлу. Топ ережелерін қайталау. Рөлдерін анықтау (көшбасшы, хатшы, уақыт бақылаушы)
-
Жаңа сабақ
Жаңа тақырыпты ашу.
Мұғалім: Балалар, әл-Фараби,әл-Бируни,Ибн Сина, Насыраддин Туси деген ұлы ғұламалар қай жерден шыққанын білесіңдер ме?
Ендеше, балалар, бүгінгі біздің тақырыбымыз «Жаратылыстану ғылымдарының Орталық Азияда дамуы. Ертедегі халық астрономиясы»
Мұғалім: Балалар, қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай? (мақсат қою)
Ал, осы мақсатқа жету үшін не істеу керек? (қойылатын міндеттер(дағдыларды дамыту,меңгеру))
Топтарға бөлу:
Ғалымның есімін төменде берілген сипаттамалар арқылы табыңыз: (ғалымдардың суреттері тақтада көрсетіледі)
-
Бұл ғалымды «сэр» деп атаған
-
Оны «классикалық механиканың атасы» деп атаған
-
Ол «бүкіл әлемдік тартылыс заңының» авторы
-
Оның құрметіне күштің өлшем бірлігі берілген
-
Физика ғылымының бірінші ұстазы (Исаак Ньютон)
-
Мына суреттегі ғалым кім? Итальян ғалымы, инерция заңын ашқан.
-
Құс жолының орасан мол жұлдыздардан тұратынын ашқан(Галилео Галилей)
-
Қай ғалымды Пушкин «Орыс халқының бірінші университеті» деп атады?
( М.В. Ломоносов )
Оқулықпен жұмыс
Бөліммен оқу
Ньютон тобы-1-2 бөлімдерді оқу (Ұлықбек)
Галилей тобы-3-4 бөлімдерді оқу (Әбу Насыр әл-Фараби)
Ломоносов тобы-5 бөлімді оқу (Анақарыс)-төмен оқитын оқушылар жауап береді
Ежелгі аңыздарындағы аспан денелерінің қазақ атаулары-3-топ жауап береді
Мұғалім: Осы ғалымдардың барлығы ғылымның дамуына үлкен үлестерін қосқан.
Тұжырымдамалық карта
Сонымен, балалар, біз астрономия және физика не туралы ғылым екенін оқып білдік.
Сондықтан тұжырымдамалық картаны толтырамыз.
-
Физика
-
Астрономия
-
Ертедегі халық астрономиясы
Оқушылар алған білімдерін картаның бетіне түсіреді
Сергіту сәті: «Аспан әлеміне шолу» (жай әуен ойналады, оқушылар демалады)
-
Сабақты бекіту:
Сайыс «Кім көп біледі?» (топ мүшелері алдын ала дайындап әкелген сұрақтарымен бір -бірімен алмасады. Жауап беріп, бірін-бірі бағалайды)
-
Жердің қай жерінде ең ұзақ тәулік? (Барлық жерінде бірдей (24 сағ)
-
Судың кішкене бөлшегі қалай аталады? (тамшы)
-
Өзен сияқты бір бағытта ағады және тоқтамайды (сағат)
-
Не көрінеді, егер ештеңе көрінбесе? (тұман)
-
Таудан түскенде автомобильдің қай дөңгелегі айналмайды? (артық дөңгелегі, запаска)
-
Глобус қандай фигураны елестетеді? (шар)
-
Мамықтай ұлпа, қанттай аппақ,
қыста жер бетін басады,
жазда сайға қашады. (қар)
-
Бар жоғын білмейсің,
онсыз өмір сұрмейсің? (ауа)
-
Кемпір қосақтың неше түсі бар? (жеті)
-
Бір жаудың екі күзетшісі екі тыңшысы,
32 бөрісі бар. Бұл не? (бас)
-
Күн жүйесінің құрамында,
қанша планета бар? (тоғыз)
-
S=V*t формула? (жол)
-
Қос құлақты жүз түсті,
Жүзінен бірақ із түсті. (ара)
-
Тұзды суда жұмыртқа бата ма? (жоқ)
-
Табиғи жарық көзі? (күн)
-
Аса қажет өмірге халық үшін,
пайдаланамыз күн сайын жарық үшін. (ток)
-
Сабақты қорытындылау:
Табыс критериі
-
Нені білемін?
Нені білдім?
Нені білгім келеді?
Сонымен, біз бұрыннан нені білдік?
Бүгінгі сабақта нені түсіндік?
Нені қолдана аламыз?
-
Бағалау
(барлық бағаларын қорытындылап бақылаушылар бағаларын қояды, мұғалім қорытындыбағасын шығарады)