- Учителю
- Василь Стефаник Камінний хрест
Василь Стефаник Камінний хрест
Донецька загальноосвітня школа I-III ступенів №88
Міністерства освіти і науки
Донецької Народної Республіки
Урок з української літератури
10 клас
Василь Стефаник. Камінний хрест як художній символ трагізму українського селянина-бідняка в однойменній новелі В.Стефаника.
Симченко Т.І.,
учитель української мови та літератури
ДЗОШ I-IIIступенів № 88
Донецьк ,2015
Тема: Василь Стефаник. Камінний хрест як художній символ трагізму українського селянина-бідняка в однойменній новелі В.Стефаника.
Мета: розкрити історичну основу новели, пояснити багатозначність символіки, сюжетно - композиційні особливості;
розвивати вміння учнів висловлювати свої думки з приводу прочитаного;
виховувати співчуття, співпереживання до драматичних напружених життєвих ситуацій.
Обладнання: портрет письменника, хрестоматія, ілюстрації до новели «Камінний хрест».
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Перебіг уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів.
Перевірка домашнього завдання
-
Розповісти про творчу співдружність письменника з Л.Мартовичем і Марком Черемшиною («покутська трійця»).
-
Теорія літератури:
-
дати визначення новели як жанру
(новела (італ. novella - новина) - коротке оповідання, найчастіше з оригінальною, несподіваною кінцівкою. Це твір про незвичайну подію, що стала поворотною в долі персонажа).
-
скласти порівняльну характеристику новели і оповідання
Новела
Оповідання
Малі епічні форми (прозовий твір)
-
основу сюжету визначає якийсь незвичайний випадок із життя окремої людини, що має несподівану розв'язку;
-
новеліст уникає детального опису обставин дії;
показує героя не стільки в площині суспільній, скільки в моральній;
-
більший динамізм, ніж в оповіданні.
-
розповідається про одну чи кілька звичайних у своїй буденності подій та епізодів;
-
може бути детальний опис обставин дії.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Василю Стефанику належить почесне місце в історії української модерної літератури, адже завдяки йому наша література досягла вершин у жанрі новели.
Сьогодні ми спробуємо зробити аналіз його думки та показати, як за допомогою символів і художніх засобів. Василь Стефаник показує читачеві внутрішній світ героя.
Об'єктом нашого дослідження є текст новели В.Стефаника «Камінний хрест». Предметом дослідження є образи - символи і художні засоби новели.
ІІІ. Сприйняття та засвоєння матеріалу
-
Виразне читання учнем вірша Богдана Лепкого «Журавлі»
Видиш, брате мій,
Товаришу мій,
Відлітають сірим шнурком
Журавлі у вирій.
Чути: кру! кру! кру!
В чужині умру,
Заки море перелечу,
Крилоньки зітру
Мерехтить в очах
Безконечний шлях,
Гине, гине в сірих хмарах
Слід по журавлях.
-
Слово вчителя
Еміграція. Скільки їх, українців, живе за кордоном. Протягом 1890-1910 років тільки з Галичини виїхало за кордон 300тисяч українців. Цієї теми торкалося у своїй творчості багато письменників. Розглядалося це питання по-різному, бо ж і покидали свою батьківщину люди з різних причин.
-
Сюжетно - композиційні особливості новели
У В.Стефаника в «Камінному хресті» еміграція - один із виходів для селян з нестерпного становища, пошуки кращої долі. Безземелля, загроза смерті - це штовхає селян до еміграції. Але й втрата батьківщини для багатьох була рівноцінною смерті.
В основу новели покладено справжній факт. Штефан Дідух, односелець письменника, емігруючи до Канади, поставив на своєму полі камінний хрест. Він і понині стоїть на найвищому пагорбі в Русові. І справжніми прототипами головного героя були тисячі емігрантів, долею яких був стурбований письменник.
Шість розділів новели містять цілий комплекс складних почуттів героя, формуючи найголовніше - трагізм розставання з рідною землею.
У першому розділі новели розкриваються соціальні причини еміграції селян.
У наступних розділах у центрі уваги - відтворення важких переживань Івана Дідуха, пов'язаних з виїздом до Канади.
4.Робота з текстом.
Використання художніх засобів у творі.
В.Стефаник є майстром змалювання душевних станів, ледь зримих порухів. Це досягається, в першу чергу, особливим використанням порівняння та метафори.
(Учні знаходять у тексті приклади.)
Метафори: «сонце пражить, аж вогнем сипле», «шкіра з колін обскакує».
Порівняння: «кінь виглядав, як би Іван його повісив на нашпильнику за якусь велику провину, а ліва рука Івана обвивалася сітею синіх жил, як ланцюгом із синьої сталі», «дивився на людей, як той камінь на воду», «надбіг плач, як вітер» тощо.
Образи-символи в новелі «Камінний хрест»
Іван Дідух повернувся з війни і знаходить лише розвалену хату і горб. Праця на ньому каторжна. Все життя він працює і напружує жили.
Супряга селянина з конем - реальна деталь, але підведена до символу: селянин - як худоба. Іван навіть зовні змінився:став згорбленим. Горб - символ тяжкої праці, безвиході. Родина вирішує емігрувати. Іван розуміє, що дорога в еміграцію, наче дорога в могилу. Щоб увічнити зв'язок з рідною землею, без якої герой почувається скаліченим птахом, Іван ставить по собі і своїм життю камінного хреста. Сцена прощання велична і страшна: то перепрошує всіх вибачити, то кидається в дикий танок (хвилюється, неврівноважений).
Стефаник добирає такі слова й образи, які передають трагізм прощання з рідною землею: прадавня пісня про осіннє листя, танець як ознака божевілля.
Дідух - це символ урожаю, добробуту, оберегу роду, духовного життя українців.
Прізвище символічне. Іван Дідух - це образ усього галицького селянства. Його трагедія - трагедія всього краю.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Сильне враження зробив «Камінний хрест» на канадських емігрантів, про що розповів у листі до Стефаника Мирослав Ірчан, сучасник письменника:
«Читав «Камінний хрест». Якби був знав, може, й не читав би. Бо плач в хаті такий надбіг…що страх мені навіяв. А тяжко дивитися, як сиві голови хиляться додому і старі очі плачуть. Чого ж вони плачуть?
Я знаю. Вони згадують себе. Вертаються в ті давні літа, як вибиралися за море по щастя. Вони свідомі того, що безслідно пропали дні юності і надій. На руках мозолі і на серці мозолі, і бідні вони. Бо для людського горя законів немає. Ні тут, ні там».
2.- Чому новелу названо «Камінний хрест»? Що символізує ця назва? (Це пам'ятник на згадку про себе і символ непосильної, нелюдської праці селян. Нести важкий хрест (у переносному значенні) - мучитись).
V. Домашнє завдання.
Проаналізувати мову персонажів.
VІ. Підсумок уроку.
«Мікрофон»
- Мене вразило…