- Учителю
- Разработка урока по световой литературе на темуУ країні літературної казки
Разработка урока по световой литературе на темуУ країні літературної казки
Загальноосвітня школа І- ІІІ ступенів № 1
Кіровської міської ради Донецької області
Конспект уроку із світової літератури
5 клас
У світі літературної казки
Радіонова Ірина Михайлівна,
вчитель української мови і літератури
та світової літератури,
І кваліфікаційна категорія
Тема. У країні літературної казки.
Мета: навчити учнів робити узагальнення та висновки з вивчених творів;
розвивати навички усного малювання, виразного читання, усного мовлення,
переказу, інсценування, аналізу поведінки героїв, їх вчинків; творчі здібності
учнів; сприяти вихованню морально - етичних цінностей; формувати зацікав-
ленність до художньої літератури.
Методи і прийоми: проблемне питання, творча робота в групах, мозковий штурм,
рольова гра, діалог з літературним героєм, аукціон думок.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Вид уроку: урок - гра - подорож з використанням інтерактивних методів.
Основні компетентності, які формуються на уроці:
-
самоосвітня;
-
комунікативна;
-
інтелектуальна;
-
інформативна;
-
творча.
Обладнання : підручник, ілюстрації до казок, портрети письменників, Новорічні
листівки, зроблені учнями, карта подорожі.
Зміст уроку
Епіграф до уроку: Казка - вигадка, проте
Щось тут, браття, не пусте.
О. Пушкін
І. Мотивація навчального процесу.
1. Організаційний момент.
2. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
Слово вчителя. Дорогі діти! Сьогодні у нас незвичайний урок. У вас є можливість побувати в країні літературної казки, пройти знайомими, але кожного разу незвіданими до кінця дорогами. Разом з Попелюшкою піднятися парадними сходами королівського палацу, зустрітися з пасербицею, яка блукає по темному лісі в пошуках пролісків, побачити вченого кота, який «щодня, щоночі на ланцюгу кружляє тім», відчути холод крижаного серця Снігової Королеви.
Що за диво - дивне Чарівниця - казка
Чарівна жар - птиця, Мудра і весела
Мов вода джерельна, Зазирнула всюди:
З чистої криниці, У міста і сіла.
Що усіх нас манить, Казці завжди раді
Кожного навчає Друг вона надійний
І бабуся, й мама Настрій нам підніме.
Її добре знає
Станете дорослі,
Та не забувайте:
Казку - скарб коштовний
Дітям передайте.
Діти! В країні казки на вас чекають цікаві завдання і несподіванки. Виконати їх допоможуть ваші знання, кмітливість, ваші творчі здібності, а також аутотренінг, який ми часто проводимо на уроках:
Я - творча особистість.
Я думаю, отже, існую.
Я аналізую, отже, існую.
Я аналізую, висловлюю свої судження.
Я хочу все знати!!!
Робота над епіграфом. (Учні хором читають епіграф.)
Питання до учнів: як ви розумієте цей вислів? (Кожна казка чомусь навчає.)
Проблемне питання. Чому навчає казка? (Записано на дошці)
Наприкінці уроку ви повинні дати відповідь на проблемне питання.
ІІ. Основна частина уроку.
-
Мозковий штурм. (Швидко дати відповіді на питання.)
-
Літературна казка це … (Казка, яку написав автор.)
-
Основоположником літературної казки був … (Шарль Перро …)
-
Назвіть жанр твору «Руслан і Людмила». (Поема.)
-
Де, на думку дослідників творчості Пушкіна, розміщене Лукомор'є? (На українському Причорномор'ї .)
-
Яке слово за наказом Снігової Королеви повинен був викласти Кай? (Вічність)
-
«Спляча красуня», «Червона Шапочка», «Кіт у чоботях», «Попелюшка», «Хлопчик - Мізинчик» - це казки … (Ш. Перро)
-
Не потрібно бути греком, щоб грецькою сказати «суперечність», «протиставлення». Спробуйте заговорити грецькою. (Антитеза)
-
Як називається літературний твір, який призначений не лише для читання, а й для постановки на сцені? (П'єсою)
-
Як звали дівчинку, яка загубила свій черевичок? (Попелюшка)
-
Який з жанрів належить водночас і до літератури, і до фольклору. (Казка)
-
У якій країні народився Г.К. Андерсон ? (Данії)
-
У які важкі часи для нашої країни була написана казка «Дванадцять місяців»? (Друга світова війна)
-
Яка примха випала на думку невихованої дівчинці напередодні Нового року? (Наказала принести пролісків)
-
З чого був зроблений ланцюг у вченого кота? (Із золота)
-
Як називалася перша збірка казок Г.К. Андерсена? (Казки, розказані дітям)
-
Кого називали збирачами казок? (Братів Грімм)
-
Кого називали сонцем російської поезії? (О.Пушкіна)
-
Які казки Пушкіна знаєте? («Сказка о царе Салтане», «Сказка о рыбаке и рыбке», «Сказка о золотом петушке»…)
-
Що таке репліка? (Короткий вислів актора)
-
Презентація художніх робіт.
Слово вчителя. Діти, знайомлячись на уроках з літературною казкою, з її автором і героями, ви, розділившись на групи, створювали ось такі незвичайні, цікаві, гарні ілюстрації до творів. Сьогодні настав час презентації ваших робіт. (Від кожної творчої групи виходить представник і розказує, який фрагмент і з якої казки створила його група.)
-
Гра «Назвіть казковий персонаж»
Слово вчителя. Діти, на минулому уроці ви отримали завдання підготувати розповідь про будь - якого персонажа вивченої казки, але не називати його. Тобто ви повинні були «зашифрувати» героя - казки, а ми спробуємо його впізнати.
(Учні виходять до дошки і зачитують свої загадки - розповіді.)
-
Діалог з літературним героєм.
Учитель продовжує роботу учнів, зачитуючи наступні розповіді про літературних героїв.
-
Вона вміла розмовляти із сонячними промінчиками, ластівками, оленями. Змогла вилікувати від тяжкого захворювання - втрати пам'яті. (Герда)
-
Їй доводилося тяжко працювати, догоджати мачусі й сестрі. Усі сусіди про неї казали: «Ах, сирітка нещасна!», «Робітниця - золоті руки!», «Красуня - очей не відведеш!» (Пасербиця)
(Виходять Герда і Пасербиця, учні задають їм питання)
-
В країні Лукомор'є.
Виразне читання вступу до поеми О.С. Пушкіна «Руслан і Людмила» на російській та українській мовах.
Питання до учнів: який із запропонованих варіантів ви краще сприйняли? Який створює яскравішу картину народної казки?
-
Незвичайний гість.
Слово учителя. Дорогі діти! Цікаво, чи траплялося з вами таке, щоб ви були майже байдужими до Новорічного свята? Мабуть, ні. А чи було хоч раз, щоб цікава книжка так вас зачарувала, захопила, щоб змусила забути про все довкола?
Якщо так, то добре це чи погано?
Відповідь може лише той, хто хоча б раз потрапив у полон слова.
У російського письменника Костянтина Паустовського є стаття про великого данського казкаря. У цій статті Паустовський згадує, як він уперше ознайомився з казками Андерсена.
«Той зимовий вечір в останній день дев'ятнадцятого століття не був схожий на всі інші. Сніг падав повільно і дуже поважно, і він був такий лапатий, що, здавалося, з неба злітають на місто легкі білі квіти. І всюди чувся глухий передзвін дзвіночків візників.
Коли я повернувся додому, ялинку одразу прикрасили, і в кімнаті почалося таке веселе потріскування свічок, наче довкола безперервно потріскували сухі стрункі акації.
Біля ялинки лежала товста книга - подарунок від мами. Це були казки Крістіана Андерсона. Я сів під ялинку і розкрив книгу. У ній було чимало кольорових малюнків,прикритих цигарковим папером. Доводилося обережно відгортати цей папір, щоб роздивитися малюнки, липкі від фарби.
Там сяяли бенгальськими вогнями стіни снігових палаців, дикі лебеді летіли над морем, у якому відбивалися рожеві хмари, олов'яні солдатики стояли на одній нозі, тримаючи довгі рушниці.
Я почав читати і зачитався так, що майже не звернув увагу на прикрашену ялинку, чим надзвичайно засмутив дорослих.
Найперше я прочитав казку про стійкого олов'яного солдатика і маленьку гарненьку танцівницю, потім - про Снігову Королеву.
Дивовижна і, як мені здалося, запашна, подібна до дихання квітів людська доброта липнула зі сторінок цієї книги.
Потім від утоми і тепла свічок я задрімав під ялинкою. Крізь сон я побачив Андерсона, який зронив білу троянду. Відтоді моє уявлення про нього завжди пов'язувалося з цим приємним сном».
(З'являється Андерсон з білою трояндою в руці.)
-
Вітаю вас, мої дорогі шанувальники! Думаю цікавою і повчальною буде для вас історія мого життя. Народився я 2 квітня 1805 року в невеличкому данському містечку Однесе, що на острові Фіонія. Мій батько був чоботар, помер рано. Мати наймалася на важку побуденну роботу. Вона вірила, що я колись стану знаменитим і на мою честь в Однесе запалять прекрасний феєрверк. Саме таку долю пророкувала мені одна із віщунок. У дитинстві у мене не було гарних іграшок, я не часто коштував ласощі, але я вважав, що мені живеться краще, ніж якомусь графові, бо у мене було найголовніше - любов батьків. А вони і справді любили мене, хоча я був незграбний і відлюдкуватий.
Пам'ятаю, мати хотіла віддати мене в науку до кравця, проте я умовив відпустити в Копенгаген.
Тож, коли мені виповнилося чотирнадцять років,я з невеликим клуночком у руках і мізерними коштами в кишені подався завойовувати світ. Мені довелося дуже тяжко: хотів співати - втратив голос, мріяв стати танцюристом - мені відмовили у визнанні, марив театром - з цього теж нічого не вийшло.
Але я не впадав у відчай. Я розумів, що мені бракує освіти. Сісти за парту з дітьми, які на кілька років молодші, було не легко. Однак я знайшов у собі мужність.
Я вдячний учителям за науку. Коли я навчався в університеті, вийшло друком моє перше оповідання.
Можливо, те, що я кажу, і нескромно, але незабаром про мене як письменника , заговорила вся Данія. Пророцтва віщунки здійснилися: мої палкі вірші декламувала патріотично налаштована молодь, а діти засипали під мої колискові. Але справжньої слави я зажив, коли видав свою першу збірочку «Казки, розказані дітям».
Сподіваюсь, ці казки до вподоби і читачам третього тисячоліття.
(Учні задають питання Андерсену.)
-
Рольова гра.
Показ уривку з п'єси С.Маршака «Дванадцять місяців».
-
Новорічне вітання.
Дійсно, діти, скоро Новий рік. Ви знаєте з казки «Дванадцять місяців»,що у новорічну ніч здійснюються всі бажання, відбуваються чудеса. Тому кожен з вас напередодні свята має можливість привітати улюбленого героя з Новим роком, написати йому найкращі слова. Ваш улюблений герой обов'язково отримає вашу листівку, бо недаремно ми знаходимося в країні літературної казки!
(Учні пишуть вітання улюбленому герою, розмальовують листівку.)
-
Аукціон думок.
Діти! Як ви помітили, всі казкові персонажі поділяються на позитивних і негативних, тобто добрих і злих. Давайте назвемо спочатку позитивних героїв казок, а потім негативних. (Учні, передаючи мікрофон, називають казкові персонажі.)
-
Які риси характеру притаманні позитивним героям? (Доброта, щирість, працелюбність, чесність, дружелюбність, сміливість, мужність.)
-
Які риси характеру притаманні негативним героям? (Злість, ненависть, ледачість, боягузтво, брехливість, жадібність, лицемірство.)
ІІІ. Підсумок уроку. Саморефлексія учнів.
Розв'язка проблемного питання.
Ось ми й підішли до відповіді на питання: «Чому навчає казка?»
Але хотілося, щоб кожний з вас відповів на таке питання: «Чому мене навчила казка?»
(Казка навчає мудрості, сприяє вихованню в собі таких рис характеру, які мають позитивні(добрі) герої, вчить бути схожими на них.)
Оцінювання учнів.
IV. Домашнє завдання.
Скласти казку і написати її в зошиті.