7


  • Учителю
  • М. Өтемісұлы 'Ереуіл атқа ер салмай' 'Жалғыздық'

М. Өтемісұлы 'Ереуіл атқа ер салмай' 'Жалғыздық'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақтың тақырыбы : Шортанбай Қанайұлы «Зар заман»

Сабақтың мақсаты : а) Шортанбай Қанайұлының шығармаларынан мәлімет бере отырып, білімдерін жүйелеу,жинақтау және шығармашылық жұмыстар арқылы ақынды жан-жақты таныту;

ә) Жас ұрпақты ақын шығармаларындағы адамгершілік, өрлік, адалдық, патриоттық, әділеттілік сияқты адамзат бойында болуы тиіс асыл қасиеттерге тәрбиелеу.

б) Шәкірт санасында өзіндік көзқарас, пікір қалыптастыру.Оқушыларды ізденуге, зерттеуге жетелеу. Тіл байлығын ,поэзиға деген сүйіспеншілігін, шығармашылық ізденісін дамыту.

Сабақтың түрі : аралас сабақ

Сабақтың әдісі : сұрақ-жауап, түсіндіру, дамыта оқыту,кестемен жұмыс,шығармашылық жұмыс

Сабақтың көрнекілігі :кітаптар, тірек сызбалар т.б интерактивті тақта

Пәнаралық байланыс : тарих

Сабақтың барысы :

  • Ұйымдастыру кезеңі :

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару

  • Үй тапсырмасын пысықтау :

  • Жаңа сабақ:Шортанбай Қанайұлы «Зар заман»

«Ақынның өмірі,заман сипаты» бейнебаян арқылы түсіндіру

  • Кітаппен жұмыс: Шортанбай Қанайұлының өлеңдерін мәнерлеп, нақышына келтіре оқу

  • «Заман бейнесі» сипаттап жазу

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  • «Сызба бойынша сөйле» өлеңдегі кейіпкерлерді өлең шумақтарынан туаып дәлелдеу

Қазақ елі

Өлеңдегі кейіпкерлер

Болыс Бай


Патша Билер

Жарлы Орыс


  • Ақын бізге өткен заманның келбетін қалай жеткізген?

Заман көрінісі

Елдегі өзгерісті ақынның бейнелеуі

Халық басына түскен ауыртпалық


  • «Өлеңдегі көркемдік ерекшеліктер» тауып жазу


Тіл көркемдігі

Мәтіннен үзінді

1

Метонимия

..жаннан түңілген

2

Метафора

Орыс-бүркіт, біз-түлкі

3

Теңеу

Текеметтің түріндей

4

Эпитет


5

Тұрақты тіркес


6

Мақал-мәтел

  • Ақын келер күннен қандай үміт күтті?

  • Ақын арманы қай ақындардың арманымен үндес?

Оқушы пікірлері

Елім деп өткен өр ақындарАбай

Махамбет Шортанбай


Дулат Мұрат


Исатай


Ақындардың арманы орындалды ма?

Біз қандай елміз?

  • «Қазіргі заман бейнесі» сипаттап жазу

  • Шығармашылық жұмыс «Тәуелсіз елдің ұланымын» эссе

  • Қорытынды

«Конверт-сұрақ»

2-3 сұрақ жазып, конвертке саламыз (оқу мақсатына қарай). Әрқайсысына екі минут беру.Оқушы стикерде атын және жауабын жазады; екі минут өткен соң конверт келесі оқушыға беріледі. Стикерлерді жинап, бірнеше жауапты дауыстап оқимыз сынып белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды.

  • Кері байланыс: «Бағдаршам»

  • Бағалау: Оқушылардың жауаптарына ,сабаққа белсене қатысып отырғандарына қарай білімдері бағаланады.

  • Үйге тапсырма: Шортанбай Қанайұлының өмірі мен шығармаларын оқып келу. «Зар заман» өлеңінен үзінді жаттау





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал