- Учителю
- Математика пәнінен ашық сабақ: «Артық», «кем», «тең» ұғымдары
Математика пәнінен ашық сабақ: «Артық», «кем», «тең» ұғымдары
Ивановка негізгі мектебі
Ашық сабақ
2015-2016 оқу жылы
Пәні: математика
Тақырыбы: «Артық», «кем», «тең» ұғымдары
Класы: 1
Мұғалім: Буркутбаева Г.Б.
Тақырыбы: «Артық», «кем», «тең» ұғымдары
Мақсаты:
Білімділік: «Артық», «кем», «тең» ұғымдарын түсіндіру. Салыстыра, талдай білуге, өз ойларын толық жеткізе білуге үйрету.
Дамытушылық: Математикалық тілдерін, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, бір-біріне деген достық қарым қатынасқа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: цифрлар, геометриялық фигуралар, стикерлер, заттық суреттер, үлестірмелі құралдар, оқулық, дәптер.
Сабақтың түрі: жаңа білім беру сабағы
Сабақтың әдісі: түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап, салыстыру, ойын, қызығушылығын ояту.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру: Амандасу. Оқу құралдарын түгелдеу. Зейіндерін сабаққа аудару.
2.Психологиялық дайындық:
-
Қазір қандай сабақ?
-
Сабаққа дайынбыз ба?
-
Көңіл - күйлеріңіз қандай? Көрсетіңіздерші. (Смайликтер алу, қолдарымен көрсету)
-
Ендеше, мен де сіздерге жағымды көңіл-күй, сәттілік тілеймін.
3.Мақсат қою: Сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау.
4.Қызығушылығын ояту:
- Бүгін күн сәулесі жарқырап тұр. Айнала тыныш. Аулада бір тауық балапандарын ертіп, жайылып жүр.
- Қараңдаршы, тауық нешеу, балапандары нешеу.
- Қайсысы көп?
- Қалай білдіңдер?
(Тауықтың, балапандардың даусы, түлкінің даусы)
-
Ой, балалар, қу түлкі аңдып жүріп балапандарды алып кетті. Тауыққа көмектесу керек. Балапандарды құтқарайық. Ол үшін түлкінің тапсырмаларын орындап, балапандарды сұрап аламыз.
-
«Балапандарды құтқарайық» ойыны.
Дидактикалық мақсаты: Өткен тақырыптарды пысықтау, жаттығулар орындай отырып, жарыса есептеу.
Керекті құралдар: тауықтың және балапандардың суреттері, карточкалар, түлкінің суреті.
-
Балалар, түлкі бізге тапсырмалары бар сандықша беріп жіберіпті. Кілтін ашсақ, ішіндегі тапсырмаларды орындаймыз.
-
Өткен тақырыпты қайталау:
(Бір оқушы тақтада, қалғандары орындарында орындайды)
-
Ауызша санау: 10-ға дейін, керісінше санау.
-
«Көршісін тап» ойыны:
Мақсаты: Сандар қатарын пысықтау.
1, ---, 3, ----, 4; ----, 2, ----; ------4 ------ ------ 2--------
( Бір балапанды құтқардық)
-
Қосу, азайту амалдарының компоненттері:
А) Екі қызыл алма, бір сары алма алыңыз. Барлығы нешеу болды. Осыны цифрмен жазайық: 2+1=3 Қалай оқылады?
-
Бірінші қосылғышты ата.
-
Екінші қосылғышты ата.
-
Қосындының мәні қайсы?
ә) Төрт көк алма алыңыз, одан үш алма алып тастаңыз. Нешеуі қалды? Осыны цифрмен жазайық: 4-3=1 Қалай оқылады?
- 4 дегеніміз не?
-3 дегеніміз не?
- Айырманың мәні қайсы?
( Екі балапанды құтқардық)
2. Өздік жұмыс: (Сандықшадан тапсырманы алу)
3, 4 сандарының құрамы: (карточка)
2+2 = 4-1= 2+1 = 3-1=
( Үш балапанды құтқардық)
-
Жаңа сабақ: (Сандықшадан тапсырманы алу)
А) Екі тіктөртбұрышты салыстыру:
- Фигуралар қалай аталады?
- Қандай ұқсастықтары бар?
- Қандай айырмашылықтары бар?
ә) Үлестірмелі құралдармен жұмыс:
-Өрікті алыңдар, алмұртты алыңдар? Не байқадыңдар?
- Қайсысы артық, қайсысы кем? Қалай білдіңдер?
- Әр жеміске сәйкес келетін цифрды алыңдар.
- Сандардың «Артық», «кем» белгілейтін таңбалар бар. (Таңбаларды көрсету).
-Таңбаларды қояйық.
- Үш сары қонжық алайық, осыған тең көк қонжық алыңдар. Неше қонжық алдыңдар?
Осыған сәйкес цифрларды алыңдар. Арасына қандай таңба қоямыз?
( Төрт балапанды құтқардық)
СЕРГІТУ СӘТІ
Қоян шықты далаға
Жан -жағына қарады
Жүгірді, секірді
Орнына отырды
-
Оқулықпен жұмыс:
№1.
Не артық кружка ма, тарелка ма?
НЕ кем қасықтар ма, тәрелкалар ма?
Шанышқылар ма пышақтар ма?
№2
Салыстыр.
3*4 3*2 3*3 2*3 2*2 1*2 2*1 1*3
№3 Фигураларды ата. Кесінділерді өлше.
№4
Артық фигураны тап. Өз таңдауыңды түсіндір.
( Бес балапанды құтқардық)
-
Дәптермен жұмыс:
А) Көркем жазу минуты:
> < =
1 2 3 4
№2
3*4 3*2 3*3 2*3 2*2 1*2 2*1 1*3
№3
Суретін сал және салыстыр
№4
Саны бойынша тең фигураларды боя.
( Алты балапанды құтқардық)
СЕРГІТУ СӘТІ:
-
Сабақты қорытындылау:
Рефлексия:
-
Саған сабақ ұнады ма?
-
Сабақ қызықты болды ма?
-
Қай тапсырма оңай болды?
-
Қай тапсырма қиын болды?