- Учителю
- Конспект уроку з української мови на тему Будова слова. Основа слова
Конспект уроку з української мови на тему Будова слова. Основа слова
Урок з української мови 3 клас
Тема : «Будова слова. Основа слова. Частини основи : корінь,
префікс, суфікс».
Мета: навчальна: дати учням загальне уявлення про основу слова, з яких частин може складатися основа слова, Продовжувати формувати поняття споріднені слова, словотвір.
Вчити розбирати слова за будовою, добирати спільнокореневі слова.
розвиваюча: розвивати зв'язне мовлення, логічне мислення, уміння доводити свою думку. Поповнювати словниковий запас , розвивати в нових ситуаціях креативне мислення учнів; уміння застосовувати поняття в нових ситуаціях.
виховна : виховувати охайність, працелюбність, увагу до слова, його значення, інтерес до знань.
Обладнання: таблички, презентація, проектор.
</ Тип уроку: Урок засвоєння нових умінь та навичок.
Хід уроку
І .Організаційна частина
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слайд 1
1. Перевірка домашнього завдання
Діти, сьогодні у нас з вами незвичайний урок. Скажіть, мені, будь ласка,
Хто з вас був на телебаченні? Хто приймав участь у зйомках дитячої передачі? А сьогодні кожен з вас буде учасником дитячої телепередачі «Телепазлики» .
Скажіть, діти, вивчення якої теми ми розпочали на попередньому уроці?
З якою частиною мови ми познайомились?
Що таке закінчення?
Слайд 2
1. Пазлик «Питайлики»
Робота в групах.
(Кожній групі потрібно придумати запитання)
Що таке закінчення?
Як визначати закінчення?
Як позначається закінчення?
Молодці, діти. Я вважаю ,що найкраща була 1, 2 групи.
Відкрили зошити записали число, класна робота.
Слайд 3, 4
2. Пазлик загадково- природничий диктант.
Ви мабуть здогадалися чому він так називається.
Я буду читати загадки, а ви будете записувати слова - відгадки.
1 учень біля дошки
(Діти записують слова - відгадки і виділяють закінчення).
Якщо в змінюваному слові немає закінчення в якійсь його формі, то кажемо, що в цьому слові нульове закінчення і позначаємо порожньою клітинкою.
ІІІ Оголошення теми і мети уроку
1. Отже навчившись змінювати слово за питанням ми можемо визначити його іншу частину, яка завжди залишається незмінною.
Хто з вас знає як вона називається? (Основою)
Снігур, сніг, сніжинка, сніговик, снігуронька. Давайте виділимо основу в цих словах.
Слайд 5, 6, 7
3. Гра «Дослідники»
(На слайді записані слова: вода, водяна, підводний, надводний).
Давайте спробуємо визначити спільну частину в цих словах. Правильно, спільна частина цих слів: вод. Спільна частина в цих слів є коренем.
Знайдіть частину слова, яка стоїть перед коренем? Ця частина префікс.
Назвіть частину, яка після кореня (суфікс).
У кожного на парті таблички.
Слайд 8, 9
4. Пазлик «Запам'ятайка»
Отже запам'ятай правило .
Слайд 10
ІV Фізкультхвилинка.
V 1. Робота з підручником.
А тепер відкрили підручники с. 52
Слайд 11
5.Наступний Пазлик «Дружне шепотіння»
Читаємо правило
Виконуємо вправа, 111.
Назвіть слова, в яких є однаковий корінь.
(до слів море - моряків ,морська, приморський)
(морський, морська, морський, морських, морською)
Слайд 11
2.Словникова робота «Друзі енциклопедії»
Минулий це - час, який минув.
3 . Пазлик «Творча зупинка»
Впр.112 Робота в парах. Самостійна робота. Самоперевірка.
-
Яка мета цього тексту?
-
Коли і де відбувалася подія?
-
Що почули діти?
-
Чим завершилась історія?
VІ Підсумок уроку
-
Що вивчали на уроці?
-
Що для вас було новим?
-
Що сподобалось?
-
Що не сподобалось?
VІІ Домашнє завдання сторінка 53 вправа №113