- Учителю
- Урок з української мови на тему 'Слова, близькі за значенням (синоніми) ', (3 клас)
Урок з української мови на тему 'Слова, близькі за значенням (синоніми) ', (3 клас)
Українська мова
3 клас
автор: Сєдакова О.В.
вчитель початкових класів
ЗОШ-інтернату І-ІІІ ст.
Дзержинської міськради
Донецької обл.
Тема: Слова, близькі за значенням (синоніми).
Мета: ознайомити учнів з терміном «синонім», розширити уявлення про слова, близькі за значенням, визначити їх роль у мовленні; вчити спостерігати за роллю слів, які близькі за значенням; повторити про вивчені значення слів, види речень; збагачувати словниковий запас; розвивати мовне чуття, інтерес до мови, лексичного значення слів, вміння правильно будувати речення, добирати синоніми з метою вдосконалення зв'язного мовлення, мислення, пам'ять, уважність; виховувати культуру мовлення, любов до своєї маленької батьківщини, дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: кросворд «Синоніми», записи на дошці, картинки хати, лелек, степу, карта України, картки для роботи в групах, парах.
Хід уроку
-
Організаційний початок.
Щоб урок пройшов не марно,
Треба сісти рівно й гарно.
Не базікати на уроці,
Як папуга чи сорока.
-
Актуалізація опорних знань учнів.
-
Перевірка домашнього завдання. Вправа 132.
-
У яких значеннях вжито слово «коса»? (Дівоча коса, берегова коса, коса знаряддя)
-
Як називаються слова, що мають кілька значень?(Багатозначні)
-
Розгадування кросворда.
С
п
о
н
у
к
а
л
ь
н
е
п
И
т
а
л
ь
н
е
р
о
з
п
о
в
і
д
Н
е
б
а
г
а
т
О
з
н
а
ч
н
і
п
е
р
е
Н
о
с
н
е
п
І
д
м
е
т
п
р
я
М
е
п
р
И
с
у
д
о
к
-
Речення, в якому спонукають до дії. (Спонукальне)
-
Речення, в якому питають. (Питальне)
-
Речення, в якому розповідають. (Розповідне)
-
Слова, які мають кілька значень. (Багатозначні)
-
Значення, взяте від ознаки іншого предмета. (Переносне)
-
Головний член речення, який відповідає на питання хто? що?(Підмет)
-
Значення ознаки самого предмета. (Пряме)
-
Головний член речення, який відповідає на питання що робить? (Присудок)
-
Прочитайте ключове слово кросворда. (Синоніми)
-
Повідомлення теми і мети уроку.
-
Сьогодні на уроці ми краще познайомимось із словами, близькими за значенням, будемо спостерігати за їх роллю в реченні, підбирати похожі за значенням слова до поданих та збагатимо словниковий запас.
-
Мотивація навчальної діяльності.
-
Навіщо в нашій мові слова, близькі за значенням? (Щоб мова була виразнішою, правильною, без повторів.)
-
Тому девізом уроку будуть слова:
Гарно, дружно працювати,
мову рідну добре знати!
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Каліграфічна хвилинка.
-
Запишіть подані буквосполучення каліграфічно. Проаналізуйте, які з'єднання у цих буквосполученнях? (та ха)
-
Добір слів, близьких за значенням.
-
З поданих складів утворіть слово. (Хата)
-
Доберіть інші слова, якими люди можуть називати свою хату. (Оселя, домівка, дім, будинок.) Запишіть їх.
Читає учень: Як виросту, збудую хату.
На хаті колесо приб'ю.
А там я поселю крилату
Лелечу, клекітну сім'ю.
-
Складіть і запишіть речення із словом хата.
(На хаті оселилися лелеки.)
-
Так, діти, слова хата, оселя, домівка - дуже
близькі за значенням слова і означають вони місце, де ми народилися і живемо. Це наша маленька батьківщина. пригадайте, якими іншими словами ми називали нашу велику Батьківщину? (Країна, держава, Вітчизна, рідний край, Україна.) Запишіть їх у зошит.
Читає учень: Батьківщино, земле рідна,
Земле сонячна і хлібна,
Ти навік у нас одна.
Ти, як мати, найрідніша,
Ти з дитинства наймиліша,
Ти і взимку найтепліша,
Наша отча сторона.
-
Слова, які добрали до слів хата, батьківщина називаються синонімами.
-
Робота з підручником. Виконання вправи 137. Списати вірш і підкреслити слова близькі за значенням.
-
Фізхвилинка.
-
Закріплення нового матеріалу.
-
Робота в групах.
Завдання для групи №1 (в парах)
Записати парами слова , близькі за значенням.
Робота, учень, оселя, праця, дім, гай, школяр, ліс.
Завдання для групи №2
Прочитай, добираючи з дужок потрібні за змістом слова. Запиши утворений текст.
Вранці до будинку підлетіла … (зграя, група) горобців. Вони сіли на кущі і весело … (співали, щебетали, цвірінькали). Раптом горобці побачили під вікном … (їдальню, годівницю) і полетіли до неї.
-
Перевірка завдання в групах.
-
Завдання додому: впр.140
-
Підсумок уроку
-
Бесіда
-
Ми працювали цілий урок. З чим познайомились?
-
Що вчились робити?
-
Навіщо синоніми в українській мові?
-
Оцінювання
Цікавинка
-
Діти, пам'ятаймо про силу слова. Слово може надихнути і може забруднити, розлучити і вколоти, поранити і вилікувати, відштовхнути і приголубити, налякати і підтримати, знищити і зігріти, розсмішити і обурити, посварити і помирити. Намагайтеся використовувати у своєму мовленні слова ввічливі, без образливих відтінків, і тоді кожен із оточуючих захоче мати собі такого друга, як ви.