- Учителю
- Урок на тему 'Жайлау'
Урок на тему 'Жайлау'
Пәні Ана тілі Күні
Сабақтың тақырыбы: Н. Қазыбеков "Жайлау" мәтіні. Сөйлемнің байланысы
Сабақтың мақсаты: 1. Сөйлем туралы бастапқы теориялық білім қайталау. Н.Қазыбектовтың «Жайлау" мәтінін оқытып, түсіндіру. 2. Оқушының сауатты жазуын, сөйлеу мәдениетін, тілін дамыту. Сөйлемді жүйелі құруға, өздігінен қорытынды шығара білуге дағдыландыру. Ой өрісін, танымдық қабілетін арттыру. 3. Адамгершілікке, отансүйгіштікке тәрбиелеу.
Қолданылатын әдістер
сұрақ-жауап, әңгімелеу.
Қолданылатын стратегиялар
"БІЛЕМІН.БІЛГІМ КЕЛЕДІ. ҮЙРЕНДІМ" стратегиясы, критерийлік бағалау
Технология
Дамыта оқыту және мәселелік оқыту
Ресурстар
Оқулық, оқыту әдістемесі, слайд, телевизор, ноутбук, таратпа материалдар
Сабақтың барысы
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру
-оқушылармен амандасу.
-психологиялық дайындық жасау
-сабақтың мақсатымен таныстыру
-тақтаға бүгінгі күн мен сынып жұмысын жазу.
-жұмыс орындарын реттейді
-көңілдерін сабаққа бөледі
-мақсатпен танысады
-дәптерлерін ашып бүгінгі күнді жазады.
1.Білу деңгейі
өткенді қайталау Қызығушылығын ояту кезеңі
-Көркем жазу минуты
Жж
жжж
1."Білемін" бөлімі бойынша жұмыс. ЕРЕЖЕ Сөйлемнің бірінші сөзі бас әріптен басталып жазылады.
Сөйлемнің соңына нүкте (.) мысал келтіру
сұрақ белгісі (?) мысал келтіру
леп белгісі (!) қойылады. мысал келтіру
2.Слайд арқылы жұмыс. Хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемді теріп жазу.
-дәптерлерін ашып көркем жазады.
Ережені еске түсіріп, мысал келтіреді. Бір-бірін тыңдай білу әрекетін жасайды.
3-қатар өз тапсырмаларын орындайды.
Тексеру: слайд арқылы
2. Түсіну деңгейі
Мағынаны тану кезеңі
3.Талдау
200-жаттығу
Сұрақ: Қандай ережені білеміз?
201-жаттығу
Айтып отырып жазу.
Тексеру: слайд арқылы
3 сөйлемді тақтаға жазады, байланысын көрсетеді.
3. "Білгім келеді"бөлімі бойынша жұмыс.Оқулықпен жұмыс.
Н. Қазыбековтың "Жайлау" мәтіні
-Жылдың неше мезгілі бар?
-Халық жыл мезгіліне қарай қонысын қалай атаған?
-Жайлау дегенді қалай түсінесің?
-Жайлаудан мал қалай келеді?
"Не білгілері келетінін" хабарлап айтады.
Тізбектеп оқу.
4. Жүйелеу, жинақтау
"Үйрендім" бөлімімен жұмыс
Тест жұмысы.
Не біліп, үйренгендерін айтады.
Тест тапсырмасын орындайды.
5. Бағалау
Үйге тапсырма
Критерий бойынша бағаланады.
202-жаттығу. Өлеңді жаттау
Оқушы ұпайларын санап, бағаларын айтады.
Күнделікке жазып алады.
Бағалау парағы
Дескриптор
ұпай
А
Тақырып бойынша ештеңе айта алмайды. Естігені мен көргенін айта алмайды.
0
Көркем жазу
1
Сөйлем сөзден құралады деген ереже біледі және мысал келтіре алады.
1
Сөйлемнің тыныс белгісі туралы ережені біледі, Сызба арқылы мысал келтіре алады.
2
Слайд арқылы жұмыс. Хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемді теріп жазу
2
6
В
Ежіктеп, қате оқиды. Е. Қазыбековтың "Жайлау" мәтіні
0
Саналы, дұрыс, буындап оқи алады.
1
Сұрақтарға жауап бере алады.
2
200-жаттығу.
Сұрақ: Қандай ережені білеміз?
Ереже қайталау. Сөйлемдегі сөздердің байланысы.
3
6
С
Өз бетімен мүлдем жұмыс істей алмайды.
0
Сөздің мағынасын ажырата алады. Сұрақ қоя біледі. Тапсырманы орындау . 201-жаттығу қате, қатесіз
2
Ереже қайталау. Сөйлемдегі сөздердің байланысы. Мысал келтіру, ауызша
2
Тест .
4
8
20