- Учителю
- Математика Тақырыбы 5-ке көбейту және бөлу кестес
Математика Тақырыбы 5-ке көбейту және бөлу кестес
Математика 3-сынып
Тақырыбы: 5- ке көбейту және бөлу кестесі.
Мақсаты: 5- ке көбейту және бөлу кестесін түсіндіру;
көбейту,бөлу амалдарының компоненттерімен таныстырып,есептеу дағдысын және логикалық ойлауын дамыту;
ұқыптылыққа және өздігінен жұмыс істей білуге баулу.
Сабақтың типі: жаңа түсінік беру сабағы.
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өзіндік.
Көрнекілігі: суреттер, кестелер,сызбалар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық бейімдеу
Соғылды тағы қоңырау,23
Қош келдіңдер сабаққа.
Қайталайық өткенді,
Білгенің ұмыт қалмап па.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 6, 11. (балалардың жазба жұмысын тексере отырып, жауабын салыстыру)
ІІІ. Өткенді қорыту: Өткен сабақта біз немен таныстық? Заттың бағасын, құнын, санын табу үшін не істейміз?
ІҮ. Мақсат қою кезеңі: сабақтың мақсаты мен міндетін хабарлау. Жаңа сабаққа даярлық кіріспе. Ауызша жұмыс:
а) Ойын. Жылдам есептеу. Үлестірме карточкалармен жұмыс.
0 + 4
8 + 1
4 ∙ 2
12 ∙ 0
0 + 5
1∙ 5
1 +++Сергіту сәті.
Қостық біз, көбейттік біз,
Қатты шаршап кеттік біз.
Кәне, тұра қалайық,
Қимылдасын қол-аяқ.
Кірпікті де қағайық,терең демді алайық,
Орнымызға отырып,
Сабаққа назар салайық.
∙ 5
10 ∙ 0
5 ∙ 2
10+2
9 + 1
ә) Көбейту амалының компоненттерін қайталау.
б) Кестені толтырыңдар:
Көбейгіш
2
3
4
5
6
7
8
9
Көбейткіш
2
2
2
2
2
2
2
2
Көбейтіндінің мәні
4
6
8
10
12
14
16
18
Ү. Жаңа сабақ: Оқулықпен жұмыс. №1 Ұжымдық талдау.
5-ке көбейтулерді қарастыр, көбейтінділердің мәндері қалай табылғанын түсініп ал.
Теңдіктің оң және сол жақтарын салыстыр.
Неге әрбір келесі жолдағы өрнектің мәні алдыңғы жолдағы өрнектің мәнінен 5-ке артық?
5 ∙ 5 = 5 + 5 + 5 + 5 + 5 5 ∙ 5 = 25
5 ∙ 6 = 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 5 ∙ 6 = 30
5 ∙ 7 = 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 5 ∙ 7 = 35
5 ∙ 8 = 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 5 ∙ 8 = 40
5 ∙ 9 = 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 5 ∙ 9 = 45
№ 2. Ауызша. 5-ке көбейту кестесі қалай құрылғанын түсіндір.
6 ∙ 5 = 5 ∙ 6 7 ∙ 5 = 5 ∙ 7
8 ∙ 5 = 5 ∙ 8 9 ∙ 5 = 5 ∙ 9
№ 3. 5-ке көбейту кестесін аяқта. (Өздік жұмыс)
№ 4. 5-ке бөлу кестесін құрғанда неге 5-ке көбейту кестесін пайдаланады? Схеманы пайдаланып құрастыр. (10 : 5= 2 2 ∙ 5 = 10)
Ү. Өткен материалды пысықтау:
1. Ойын «Белгісіз санды ата» (6, 5, 30, 5.)
2. тақтада қатар бойынша. № 6. Өрнектер құр және мәнін тап:
5 ∙ 6 =30 10 : 5 = 2
5 ∙ 4 = 20 20 : 5 = 4
5 ∙ 3 = 15 15 : 5 = 3
5 ∙ 8 = 40 30 : 5 = 6
3. Өздік жұмыс. № 9.
4 ∙ в , мұндағы в = 1, 2, 5, 8, 9, 0. 4 ∙ 1 = 4 4 ∙ 2 = 8 4 ∙ 5 = 20 4 ∙ 8= 32 т.с.с.
-
Есеп шығару. № 10 (1)
1 орындыққа - 2 шұңқыр Шешуі: (6 + 4) ∙ 2 = 20
Түске дейін - 6 орындық ? шұңқыр Жауабы: 20 шұңқыр қазды.
Түстен кейін - 4 орындық
№ 10 (2).
Жұлдызгүл 1қ. -10 г. - 5қатар Шешуі: 10 ∙ 5 + 42 = 50 + 42 = 92
? жауабы: барлығы 92 гүл
Күзгүлі - 42 гүл
-
Жұптық жұмыс. № 11. Қалдықпен бөлуді орында және тексер:
6 : 5 = 1(қалд. 1) 7 : 5 = 1(қалд.2) 8 : 5 = 1(қалд.3) 9 : 5 = 1(қалд.4)
1 ∙ 5 + 1 = 6 1 ∙ 5 + 2 = 7 1 ∙ 5 + 3 = 8 1 ∙ 5 + 4 = 9
-
Сергіту сәті.
Қостық біз, көбейттік біз,
Қатты шаршап кеттік біз.
Кәне, тұра қалайық,
Қимылдасын қол-аяқ.
Кірпікті де қағайық,терең демді алайық,Орнымызға отырып,
Сабаққа назар салайық.
Ауызша талдау. № 12. (тік төртбұрыш пен бұрыш, дөңгелек пен қисық сызық, шаршы мен тік төртбұрыш қиылысады; Р = 1 + 1 + 1 + 1 = 4(см) немесе Р= 1∙ 4 = 4
ҮІІ. Бүгін не білдік? Шығармашылық жұмыс. № 13. Қандай сан жазу керек?
(жауабы: 0,1,2,3.), (45, 44, 43, 42, 41.), (9), (2, 3, 4, ...)
ҮІІІ .Үйге тапсырма: № 8,. 102 бет. Бағалау