- Учителю
- 'С дыбысы' (1 сынып)
'С дыбысы' (1 сынып)
Мұғалім:Махмутова Маржанкуль Амзешкызы
Пән: Сауат ашу
Сабақтың түрі:Жаңа тақырыпты түсіндіру
Тақырып: С дыбысы
Мақсат Сабақтың мақсаты:Сс дыбысы мен әрпін таныту, Сс дыбысы арқылы берілген сөздерді оқу мен жазуға үйрету, Сс дыбысы қатысты болатын жаңа сөздерді оқыту арқылы оқушылардың білімі мен тілін дамыту, сөздер, сөйлемдер ойлату.
Сурет бойынша сөйлемдер ойлап, әңгіме құрастыру.. Баяндап жатқа жеткізе айту қабілеттерін қалыптастыру
Күтілетін нәтиже: , Сс дыбысы арқылы берілген сөздерді оқи,жаза алады. Сс дыбысы қатысты болатын жаңа сөздерді оқу арқылы оқушылардың білімі мен тілі дамиды, сөздер, сөйлемдер ойлайды. Сурет бойынша сөйлемдер ойлап, әңгіме құрастырады. Баяндап жатқа жеткізе айту қабілеттері дамиды.
Ресурстар: Кеспе суреттер, оқулық, қарындаш, постер, кеспе әріптер
Сабақ барысы:
Кезең
Жұмыс түрлері
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Күтілетін нәтиже
Модуль
І . Ұйымдастыру кезеңі
Үй тапсырмасын тексеру
Топқа бөлу: балапан,көбелек,бота суреттерін таңдап алу арқылы
Сәлемдесу
Психологиялық ахуал туғызу
II. Өткенді пысықтау.
Дыбыс дегеніміз не?
Әріп дегеніміз не?
- Кеше қандай әріппен таныстық?
- Ол қандай дыбыс? Неге?
- Сөздің қандай бөлігінде кездеседі?
- Басында келетін сөз ойлайық.
- Ортасында келетін сөз ойлайық.
Сәлемдесу, бір-біріне бір ауыз сөз тілек айтып, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. Суреттерді таңдап алып өз топтарын табады, оқу құралдарын түгендеу.
28-бет оқып келу
Дыбысты біз естиміз,айтамыз.
Әріпті көреміз,жазамыз.
Ш
Дауыссыз
Шар,шана,шортан
Пышақ,машина,күшік
Психологиялық жағымды жағдай туғызу
ОБжК
ІІ. Қызығушылықты ояту
Білу
Түсіну
«Миға шабуыл» стратегиясы
Балалар қазір мен сендерге бір әңгіме оқып берейін.Бір күні
Сансызбай деген бала болыпты. Оның Сандуғаш деген қарындасы бар екен. Ол екеуі бір күні тоғайға серуенге шығыпты. Тал түбінде өсіп тұрған нені көріпті? Саңырауқұлақты. Шықылықтаған дауысқа қараса сауысқан екен. Алға қарай жүріңкірегенде ағаш кесушілерге кездеседі. Сансызбай олардың сүргі деген құралына қызыға қарады. Ұстап қарап бір ағашты жонып қалып еді. алдынан сылдырап су аға жөнелді. Сандуғаш су түбіне үңіліп еді, сақина, сырға жатыр екен. Сол сақина мен сырғаға сол бойда су жағасынан бір ғажайып сандық ашыла кетті. Сақина мен сырғаны алып, соған сала қойды. Ішінен бір бүктелген қағаз алды. Оның сыртында мынандай жазу бар екен. Біреу мұны ай деді, біреу орақ деді.
Бүгінгі сабақтан не білгілерің келеді?
Әр топ мүшелері айтылған сөйлем не туралы екеніне ойланып өз тұжырымдарын жасайды, топ мүшелерімен ортаға салады.
Көру, тыңдау
Оқушылар ертегі не туралы екенін анықтайды.
Тоғайдағы серуен туралы не білгілері келетінін айтады.
Ай да, орақ та С әрпіне ұқсайды.
Бүгінгі өтілетін тақырып не туралы екенін анықтау
Тоғайдағы серуенді көз алдына елестету
Білім алуға дайындық
СТО
ОжОЖТ
Қолдану
Топпен жұмыс
Оқулықпен
жұмыс
Дәптермен
жұмыс
Шашылған суреттерден суретті құрастыру
Са уыс қан
Саңырауқұлақ
Сүргі
-Балалар,ендеше оқулықтағы С дыбысы бар бетті ашып, хормен оқиық.
С дыбысын,ауаға,және дәптерге жазу.
Жасырынған суретті құрастыру арқылы әр топ сабақта С дыбысынан басталатын суреттерді анықтайды.
Сергіту сәті: Балапандар биі
Оқулықтағы тапсырманы хормен оқиды.
Дәптерге «С» дыбысын жазады.
«С» дыбысын жазып үйренеді.
ОжОЖТ
ОЖЕСОжО
Талдау
Топпен
жұмыс
-Балалар,қазір мен сендерге бірнеше сурет таратып беремін. Сол суреттердің «С» дыбысынан басталатын сөздерді «С» ның жан-жағына топтастырамыз
Оқушылар постер жасайды,қорғайды.
Әр топ бір-бірін тексереді
Формативті бағалау
С дыбысынан басталатын сөздерді естеріне сақтайды
Жинақтау
Жеке-дара
«С» дыбысына байланысты қандай сөздермен таныстық?
Кеспе әріптерден топта сөздер құрастыру
Барлық оқушылар сабаққа белсене қатысқандары үшін қыздарға, сақина, сырға, ұлдарға сағат суретін таратамын.
«С» дыбысы туралы қойылған сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар таратылып берілген кеспе әріптерден сөздер құрастырады. Мысалы: сара, сал, сол, ас,рас,т.б.
ОүБОүБ
Бағалау
Бүгінгі сабақ ұнады ма, ұнамады ма,әр оқушы өзіне ұнаған смаиликке стикерлерін жапсырады.
-Балалар, сендерге сабақ ұнады ма, алдарыңдағы стикерлерді алып,тақтада ілулі тұрған екі смаиликтің қайсысы ұнайды,соған апарып жапсыра қойыңдар.
Оқушылар ілулі тұрған екі смаиликке өздерінің стикерлерін жапсырады.
Үйге тапсырма
С дыбысы 30 бетті буынға бөліп оқып келу.