- Учителю
- Ғ Дыбысы және әрпі /сауат ашу/
Ғ Дыбысы және әрпі /сауат ашу/
Сауат ашу
Сабақтың тақырыбы: Ғ дыбысы және әрпі.
Сабақтың мақсаты: Ғ ғ дыбысы және әрпімен таныстыру.Өз бетінше сөз, сөйлем құрастыру дағдыларын дамыту.
Күтілетін нәтижелері: Ғ ғ дыбысы және әрпін таниды.
Өз бетінше сөз, сөйлем құрастыра алады.
Әдістері:түсіндіру,сұрақ-жауап.
Көрнекілігі: сюжетті суреттер, Ғ әрпінің баспа түрі, текшелер.
Іс-әрекет бөлімдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Балалардың іс-әрекеті
Ұйымдас
тыру
Шаттық шеңберін құру.
Шеңберде тұрып:
Бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді.
-Қазір қай жыл мезгілі?
Қандай өзгерістер байқадыңдар?
Жұмбақ жасыру:
Көп әріп ішінде,-
Шалғы пішінде.
Тап, мұны түсін де. (Ғ әрпі)
Ғ дыбысын айтып көрейік.
Ғ қандай дыбыс? Неліктен дауыссыз?
Қандай текшемен белгілейміз?
Әріптің баспа түрімен таныстыру.
Ауада жазып көрсету.
Дид. Ойын «Сөйлемді толықтыр»
Өзімнен үлкен бауырым... .
Қыз құлағындағы әшекей...
Атам ат...
Тіл ұстарту.
Сергіту сәті:
Алма баққа барамыз,
Алма теріп аламыз.
Ең үлкенін алманың,
Анамызға сыйлаймыз.
Дәптермен жұмыс:
1.Сурет бойынша
2.Жазу жұмыстары
3.Дыбыстық талдау. Топтық тапсырма
Балалар жауаптары.
Балапан, доп, піл сөздеріне дыбыстық талдау жасайды.
Ауада жазады.
Топпен бірлесе отырып жауап береді. Ол Ғдыбысы.
Сөздердегі Ғ дыбысын дауыстап айтады. Таға сөзіне текшелер арқылы дыбыстық талдау жасайды. Буынға бөледі.
Топ мүшелері бірлесе отырып жауап береді.
АҒА
СЫРҒА
ТАҒАЛАДЫ.
Ға-ға-ға атқа тақты таға.
Сөздеріне сәйкес қимыл жасайды.
1.Дыбыстық талдау жасату.
2.Баспа түрін жазу.
3. 1-топ (торғай),2-топ (ғарыш),3-топ (қарға) сөздеріне дыбыстық талдау жасайды.
Қорытын
ды
Бағалау
Қандай дыбыспен таныстық?
Ғ дыбысы қандай дыбыс?
Бағалау
Ғ дыбысы кездесетін сөздерден мысал келтіру
Бірін-бірі шапалақтау арқылы бағалайды.