7


  • Учителю
  • Нуриева Назгуль Нұрлыбековна Государственный язык

Нуриева Назгуль Нұрлыбековна Государственный язык

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала





Такырыбы:Мемлекеттік тіл-татулық тірегі

Күні:24.11.2016

Мұғалім:Нуриева Н Н

Сынып: 1Е

Қатысқан:27

</<font face="Times New Roman, serif">Қатыспаған:2



Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары



Оқушылардың Тіл туралы білімдерін жетілдіру,өз еліне ,туған жеріне құрмет көрсете білуге баулу.

Сабақтың мақсаты

Тіл туралы кеңінен мәлімет алу

Табыс критериддері



Барлық оқушылар білуге тиісті: Тіл туралы заңды білуі тиіс

Оқушылардың көпшіліг: Өз тіліне деген құрметпен қарауды түсінеді

Кейбір оқушылар:

Үштіліділік туралы біледі

Тілдік мақсат

Қазақ тілі,орыс тілі,ағылшын тілі

Бұрыннан бар білімдері

Тіл туралы мақал-мәтелдерді,өлеңдерді біледі

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған уақыт

Ресурстар

2 мин





Орта 10 мин





































1-ші Е,1-ші Д сынып окушылары музыка әуенімен ортаға шығады. Ортада екі сыныптың сынып жетекшілері іс-шараны бастайды.

Қ.Мырзалиевтің Өзге тілдің бәрін біл өз тілінді құрметте,- дегендей өз тілімен бірге өзге тілдерді дәріптей білу.

-Тіл мәселесі қазыр ең өзекті мәселе болып тұр. Оның бүгінгі халі мен ертегі болашағына алаңдаушылық та бар .Мына алдарынызда тұрған 1-ші сынып оқушылары келешек ғасырымыздың азаматтары.Келешек осылардың қолында. Бүгінгі ашық сабақ Мемлекеттік тіл-ғасыр тірегі деп аталады.

Қуан далам!Қуанатын күн бүгін,

Тіл туралы заңым енді күшіне!

Қуан халқым күшіне енді тіл заңы.

Сүйінші!-деп ақын ұлың жырлады.

Ел елдігі бағаланар тілменен

Сол арқылы құлпырады гүл бағы

Тіл деп біл өз тілінді ғалам сүйген,

Өйткені атаңменен анаң сүйген

Ал мұны біліп қана қойсаң күнә,

Мұрат ет ,жалғастырып балаң сүйген.

Тіл туралы заң қай жылы қабылданды?

-Тіл туралы заң 1997ж22-маусымда қабылданды.

Оқушылардың дайындап келген тақпақтрына кезек берелік

Туған тілім тірлігімнің айғағы

Тілім барда айтылар сыр ойдағы.

Өссе тілім менде бірге өсемін,

Өшсе тілім менде бірге өшемін.



Туған тілде сыры терең жаным бар

Туған тілде әнім менен сәінім бар.

Туған тілім тіл болудан қалса егер

Жүрегімді суырып ап алығдар.



Суйемін туған тілін ана тілін,

Бесікте жатқанымда ак берген білім.

Шыр етіп жерге түскен минутымнан

Құлағыма сіңірген таныс үнім.



Ана тілім жүрегімсің анамның

Жүрек ана Мен өзіңнен жаралдым.



Туған тілім бабам тілім -өз тілім

Туған тілім -анам тілі -өз тілім

Туған тілім -данам тілім -өз тілім

Туған тілім-адам тілі-өзтілім!



Туған тілде сыыр терең жаным бар

Туған тілде әнім менен сәнім бар

Туған тілім тіл болудан қалса егер

Жүрегімді суырып ак алыңдар.





-Біздің оқулығымыз қалай аталды?

-Ана тілінде қазақ тілінде

-Ана тіліміз мемлекеттік тіл,

Ол туралы не білеміз?



Ана тілің арың бұл,

Ұятың боп тұр бетте

Өзге тілдің бәрін біл

Өз тілінді құрметте.

Орысша тақпақ айтылады.

Желтоқсанның қарамай ызғарына

Желтоқсанның қарамай ызбарына

Тәуелсіздік тұғырға жету үшін

Өлді талай боздақтар желтоқсан мұздарында.

ӘН Отан

-1ші Д сынып оқушыларның тақпақтары

ӘН ҮШ тілде

Кросворт шешкізу?

Ролик корсету?





Тіл туралы мақал-мәтелдер, өлеңдер, Қанатты сөздер























































Қорытынды бөлім 5 мин

Қорыта келгенде балаларға тілге деген құрметті көрсете білу.Өзге тілді білседе өз тілін ұмытпау мақсатында жүргізілді. Үш бақытым өлеңін оқып аяқтау



























Такырыбы:Сандық сәуле

Күні:07.09.2016ж

Мұғалім:Нуриева Н Н

Сынып: 1Е

Қатысқан:

Қатыспаған:

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

Натурал сандар және нөл санының құрылу жолын түсінеді, 10 көлемді сандарды тура және кері санайды натурал сандар қатарыг анықтайды.Сан сәлесіндегі берілген нүктелерді бір-біріне қатысты орналасу қалпын анықтайды.

Сабақтың мақсаты

Натурал сандар қатарындағы санның орнын табу және санап үйрену.

Табыс критериддері



Барлық оқушылар білуге тиісті: 10 ға дейін кері және тура санау

Оқушылардың көпшілігі: сандардың орналасу ретін біледі

Кейбір оқушылар:

Натурал сандардың қатарын біледі құрамын біледі

Тілдік мақсат

Сандық сәуле ,алдынғы сан,келесі сан

Бұрыннан бар білімдері

Сандардың орналасу ретін

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған уақыт

Ресурстар

2 мин

Оқушыларды ұйымдастыру, оқу құралдарын тексеру.Шаттақ шеңберіне тұру



Орта 10 мин



































10-15



5 мин

Мұғалімнің әрекеті, сабақты түсіндіру, сұрақ-жауап өткізу:өткен сабақты қайталай отырып жаға сабақты түсіндіру

10 дейінгі сандарды тура және кері санау мысалы:3тен 8 ге дейін тсс.Сандарды ретімен орналастыру ұсынылады.Ол үшін сыныпқа жіп тартылады .Оған кір қысқыш дайындалады.Алдымен 1 саны ілінеді ары қарай балалар өздері табу керек.

Ойын. Түсіп қалған санды тап

Ой сергек!

Сергіту жаттығуын жасау

Сандарды ата:

2 сан үшін алдынғы сан-1,келесі сан3

5 саны үшін алдынғы сан-4 келесі сан 6

Шығарып көр:оқұшылар жұппен жұмыс жасайды.Жауабы:дұрыс емес

Орындап көр:

Парақшаларды ретімен орналастыру



Дәптермен жұмыс.

Үзік сызықтарды бастыру

Түсіп қалған сандарды жаз,футболканы ретімен орналастыр домино ойыны ,сандарды нуктелермен қос.





Оқулықпен жұмыс



Топпен жұмыс кір қысқыш,жіп





Жұппен орындау

Көңілді күн видио ролик

Топпен жұмыс















Қорытынды бөлім 5 мин

Бүгінгі өткен сабақты қайталап , не ұққандарын сұрау

Бүгін біз нені үйрендік?

Сандарды тура және кері санау

нешініш?на жауап алу

Суреттер

Қосымша мәліметтер

Саралау(Дифференциация) оқушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Қабілетті оқушыға тапсырманы қалайша күрделендіресіз?

Домино тастарын реті бойынша сызықтармен қосу тапсырмасы беріледі















Бағалау 1 мин



Рефлекция

Сабақтың мақсаты мен табыс критерилері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қандай деңгейде

өтті?

Тапсырмалар сәйкес болды ма?

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және қандай?



Сабақтың табыс критерилери мен мақсаты оқушылардың деңгейлеріне байланысты орындалды.Көрсетілген суреттер арқылы ой өрістерін кеңейтті.Берілген сұрақтарға нақты жауап бере алды.Топпен жұппен бірлесе атқарған жұмыстары барысында уақытты ұтымды пайдалана алды.

























Такырыбы:Сандарды салыстыру

Күні:06.09.2016ж

Мұғалім:Нуриева Н Н

Сынып: 1Е

Қатысқан:

Қатыспаған:

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

Оқушылрды сандарды салыстыруүшін жиындврдың элементтерінен жұптар құрастыру тәсілін қолдануға үйрету,екі жиын элементтеріннің сандарын теңестіру тәсілдерін іздестіру дағдысын дамыту

Сабақтың мақсаты

Сандарды салыстыру кезінде қолданылатын ұғымарды түсіндіру.

Табыс критериддері



Барлық оқушылар білуге тиісті: оқиды,жазады,салыстырады

Оқушылардың көпшілігі: заттарды салыстырады

Кейбір оқушылар:

Артық,кем,тең таңбаларын қолдана алады

Тілдік мақсат

Тең,сонша тең емес ұғымдры

Бұрыннан бар білімдері

Таңбаларды біледі айта алады

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған уақыт

Ресурстар

2 мин

Оқушыларды ұйымдастыру, оқу құралдарын тексеру.Шаттақ шеңберіне тұру



Орта 10 мин

























1 мин









5 мин



5 мин

Мұғалімнің әрекеті, сабақты түсіндіру, сұрақ-жауап өткізу:

Сабақты жұппен өткізу ортаңа ұршақтарды беру егербұшаұтың саны бірдей немесе артық не кем болса бұл нені білдіретінін айту.

Алмамен жидекті салыстыру

Суреттегі заттардың қатарын салыстыру.Неше қаламсап неше қарындаш не жұпсыз қалды деген сұрақтрға жауап беру. Неліктен? Қанша ұштағыш болса сонша өшіргіш



Дәмхана балалар берілген тапсырманы топпен орындайды.салыстырады тең немесе тең емес таңбасын қояды.

Ой сергек!

Сергіту жаттығуын жасау

Тапсырманы орындау презентация қорғау ағаштың саны бұталар санымен тең,орындық саны адамдар санымен тең

Фигуралардан жұп құрастыр

Түсіп қалған сандрды қой

Гулдердің санын толықтыру немесе алу

Тапсырманы орындау

Суретке қарап, санау.

Оқулықтағы тапсырмаларды орындату.

Дәптермен жұмыс.

Үзік сызықтарды бастыру

Суреттер, сынып бөлмесіндегі оқушылар



Оқулықпен жұмыс

Жұппен







Топпен жұмыс



Жұппен орындау



Өз бетімен орындау



















Қорытынды бөлім 5 мин

Бүгінгі өткен сабақты қайталап , не ұққандарын сұрау

Бүгін біз нені үйрендік?

Сандарды тура және кері санау

нешініш?на жауап алу

Суреттер

Қосымша мәліметтер

Саралау(Дифференциация) оқушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Қабілетті оқушыға тапсырманы қалайша күрделендіресіз?

Жұптпр құрастыру арқылы сандарды салыстыру белгілерді қою екі дөңгелек салу немесе жұлдызшаны өшіру















Бағалау 1 мин



Рефлекция

Сабақтың мақсаты мен табыс критерилері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қандай деңгейде

өтті?

Тапсырмалар сәйкес болды ма?

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және қандай?



Сабақтың табыс критерилери мен мақсаты оқушылардың деңгейлеріне байланысты орындалды.Көрсетілген суреттер арқылы ой өрістерін кеңейтті.Берілген сұрақтарға нақты жауап бере алды.Топпен жұппен бірлесе атқарған жұмыстары барысында уақытты ұтымды пайдалана алды.





























Такырыбы:Сандарды салыстыру

Күні:06.09.2016ж

Мұғалім:Нуриева Н Н

Сынып: 1Е

Қатысқан:

Қатыспаған:

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

Оқушылрды сандарды салыстыруүшін жиындврдың элементтерінен жұптар құрастыру тәсілін қолдануға үйрету,екі жиын элементтеріннің сандарын теңестіру тәсілдерін іздестіру дағдысын дамыту

Сабақтың мақсаты

Сандарды салыстыру кезінде қолданылатын ұғымарды түсіндіру.

Табыс критериддері



Барлық оқушылар білуге тиісті: оқиды,жазады,салыстырады

Оқушылардың көпшілігі: заттарды салыстырады

Кейбір оқушылар:

Артық,кем,тең таңбаларын қолдана алады

Тілдік мақсат

Тең,сонша тең емес ұғымдры

Бұрыннан бар білімдері

Таңбаларды біледі айта алады

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған уақыт

Ресурстар

2 мин

Оқушыларды ұйымдастыру, оқу құралдарын тексеру.Шаттақ шеңберіне тұру



Орта 10 мин

























1 мин









5 мин



5 мин

Мұғалімнің әрекеті, сабақты түсіндіру, сұрақ-жауап өткізу:

Сабақты жұппен өткізу ортаңа ұршақтарды беру егербұшаұтың саны бірдей немесе артық не кем болса бұл нені білдіретінін айту.

Алмамен жидекті салыстыру

Суреттегі заттардың қатарын салыстыру.Неше қаламсап неше қарындаш не жұпсыз қалды деген сұрақтрға жауап беру. Неліктен? Қанша ұштағыш болса сонша өшіргіш



Дәмхана балалар берілген тапсырманы топпен орындайды.салыстырады тең немесе тең емес таңбасын қояды.

Ой сергек!

Сергіту жаттығуын жасау

Тапсырманы орындау презентация қорғау ағаштың саны бұталар санымен тең,орындық саны адамдар санымен тең

Фигуралардан жұп құрастыр

Түсіп қалған сандрды қой

Гулдердің санын толықтыру немесе алу

Тапсырманы орындау

Суретке қарап, санау.

Оқулықтағы тапсырмаларды орындату.

Дәптермен жұмыс.

Үзік сызықтарды бастыру

Суреттер, сынып бөлмесіндегі оқушылар



Оқулықпен жұмыс

Жұппен







Топпен жұмыс



Жұппен орындау



Өз бетімен орындау



















Қорытынды бөлім 5 мин

Бүгінгі өткен сабақты қайталап , не ұққандарын сұрау

Бүгін біз нені үйрендік?

Сандарды тура және кері санау

нешініш?на жауап алу

Суреттер

Қосымша мәліметтер

Саралау(Дифференциация) оқушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Қабілетті оқушыға тапсырманы қалайша күрделендіресіз?

Жұптпр құрастыру арқылы сандарды салыстыру белгілерді қою екі дөңгелек салу немесе жұлдызшаны өшіру















Бағалау 1 мин



Рефлекция

Сабақтың мақсаты мен табыс критерилері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қандай деңгейде

өтті?

Тапсырмалар сәйкес болды ма?

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және қандай?



Сабақтың табыс критерилери мен мақсаты оқушылардың деңгейлеріне байланысты орындалды.Көрсетілген суреттер арқылы ой өрістерін кеңейтті.Берілген сұрақтарға нақты жауап бере алды.Топпен жұппен бірлесе атқарған жұмыстары барысында уақытты ұтымды пайдалана алды.



























































 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал