- Учителю
- Открытый урок. 5 класс «Жері байдың - елі бай».
Открытый урок. 5 класс «Жері байдың - елі бай».
№ 30 ЖАЛПЫ БІЛІМ БЕРЕТІН ОРТА МЕКТЕП
АШЫҚ САБАҚ
Тақырыбы: «Жері байдың - елі бай»
Дайындаған: қазақ тілі мен әдебиет
мұғалімі Уашева Ж.С.
Қарағанды 2008
Сабақтың тақырыбы: «Жері байдың - елі бай».
Сабақтың мақсаты:
-
Білімділік: Оқушылардың білім деңгейін көтеру, алған білімдерін дәріс кезіңде қолдана білулерін анықтау, ұжымдық түрде білім алуға баулу.
-
Дамытушылық: білімдерін толықтыру, олардың ақыл-жігерінің толысып дамуына әсер ету. Қазақ тілінде ауыз екі сөйлеу қабілетін дамыту.
-
Тәрбиелік: туған жерге, туған елге деген сүйіспеншілік рухында тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: ұжымдық түрде бірлесіп білім алу.
Сабақтың әдістері: пікір алысу, өз ойын әңгімелеп жеткізу, сұрақ - жауап, іздендіру.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды сабаққа бейімдеу.
Сұрақ жауап алу.
-
Біз қайда тұрамыз?
-
16 - желтоқсан қандай мереке болды?
-
Қазақстан қандай мемлекет?
-
Еліміздің жері, табиғаты қандай?
-
Елордамыз қай қала?
-
Елбасы кім?
-
Еліміздің рәміздері қандай?
2. Үй тапсырмасын сұрау:
Отан -тақпағын жатқа сұрау. 62-бет.
3. Жаңа сабақты түсіндіру.
- Балалар біздің бүгінгі сабағымыз «Жері байдың - елі бай» - деп аталады. «Богата земля, богат и народ».
- Сендер бұл мақалды қалай түсінесіңдер?
- Пікір алысу.
Жаңа сендер Отан жайлы тақпақ айттындар, ендеше біз бүгінгі сабағымызда өз еліміздің байлығы жайлы айтамыз.
- Балаларға мәтіндер таратып беремін.
4. Мәтінмен жұмыс:
Біздің Отанымыз үлкен, табиғаты тамаша, жері кең әрі бай. Қазақстан жерінде пайдалы кендер өте көп. Олар: көмір, мұнай, темір, алтын, мыс т.б.
Қарағанды, Теміртау қалаларында көмір мен темір, Атырауда - мұнай, Жезқазғанда - мыс өндіріледі.
Оңтүстікте - мақта, Қызылордада - күріш өседі. Ақмола, Қостанай - бидайға бай өлке.
«Жері байдың - елі бай» - дейді халық.
-
мәтінді мәнерлеп өзім оқимын
-
тізбектеп оқиды
-
сөздікпен танысамыз
-
өзім қазақша, оқушылар орысша
-
оқушылар қазақша өзім орысша
-
мәтінді аударамыз
-
сол мәтін бойынша сұрақтар қоямын.
-
Біздің Отанымыз қандай?
-
Табиғаты және жері қандай?
-
Қазақстан жерінде не көп?
-
Олар қандай?
-
Көмір мен темір қай қалаларда өндіріледі?
-
Атырауда не, Жезқазғанда не өндіріледі?
5. Жазба жұмысы:
4-тапсырма. 62-бет, Көп нүктенің орнына тиісті тәуелдік жалғауын қойып жазу.
Менің Отан ..., оның жолдас ..., сенің міндет ..., оның үй..., менің білім..., оның қала..., сенің ауыл... .
Тақтамен жұмыс.
Отан - сөзін тәуелдеу.
6. Перфокартамен жұмыс.
Оқушыларға перфокарта таратамын. Ондағы зат есімдерге тәуелдік жалғау жалғау.
Сергіту сәті.
«Хан талапай» - ойыны. Әріптер таратып беремін сол әріптен басталатын сөздер айту. Мысалы: А - ақыл, М - мектеп т.б.
7. Қазақстан картасын құрастыру.
- Оқушылардың қолдарында қала аттары жазылған қағаздар, сол қала туралы бір ауыз сөз.
Қарағанды - қара алтынның қоймасы.
Атырау - мол Қазақстан мұнайы.
Жезқазған - кен, бұзылмаған қаймағы
Қостанай - құт, қызыл бидай қамбасы.
Қызылорда - күрішті Сыр сағасы.
Ақмола - Арқада астық алқабы.
Шымкент - ыстық оңтүстігім мақталы.
8. Кластер құру.
Көмір мұнай бидай
Мақта Қазақстан жері күріш
Алтын темір мыс
9. Ән айту.
Балалар қазақ халқының «Найзасыз - ер болмайды, Ұрансыз - ел болмайды» - деген мақалы бар. Сол сияқты біздің еліміздің екінші әнұраны ретінде саналып жүрген «Атамекен» әнің орындауға тік тұрындар.
Хор «Атамекен».
10. Бағалау.
11. Саб.қорыту.