- Учителю
- План – конспект уроку математики на тему «Випадки множення і ділення в межах 1000, які зводяться до табличних» (3 клас)
План – конспект уроку математики на тему «Випадки множення і ділення в межах 1000, які зводяться до табличних» (3 клас)
План - конспект уроку математики в 3 класі
Тема:
«Випадки множення і ділення в межах 1000, які зводяться до табличних»
Підготувала вчитель початкових класів Пасічник Анна Валентинівна, спеціаліст вищої категорії, учитель-методист
Бердянської спеціалізованої школи І - ІІІ ступенів № 16 з поглибленим вивченням іноземних мов
План - конспект уроку математики в 3 класі
Тема: Випадки множення і ділення в межах 1000, які
зводяться до табличних, виду 560 : 8, 40 · 3
Мета: Познайомити учнів з випадками множення і ділення в межах 1000, які зводяться до табличних.
-
Вивести з учнями алгоритм обчислення зазначених випадків множення та ділення.
-
Навчити школярів з його допомогою розв´язувати приклади.
-
Удосконалювати вміння учнів розв´язувати задачі, які містять збільшення і зменшення числа в кілька разів.
-
Тренувати обчислювальні навички.
-
Виховувати в школярів культуру математичного мовлення та математичних записів.
-
Сприяти вихованню почуття любові до своєї маленької батьківщини.
-
Допомогти дітям відчути, що філософська категорія «дружба» поза межами й кордонами.
-
Сприяти вихованню толерантності, тактовності.
Обладнення:
-
картки із зображеним планом уроку;
-
ноутбук;
-
мультимедійний екран;
-
індивідуальні «акваріуми» та маленькі рибки (для оцінювання );
-
картки-матриці для математичного диктанту;
-
картки для індивідуальної роботи;
-
підручник з математики М. В. Богдановича 3 клас, ( № 874 - 882 ).
Хід уроку:
І. Стимулювання та мотивація навчально - пізнавальної діяльності
- Доброго ранку, давайте знайомитися. Мене звуть Анна Валентинівна. Приїхала я з дивовижного міста-курорту Бердянськ, яке знаходиться на березі Азовського моря. Приїхала не сама, а з кумедним хлопчиком Ухтимкою.
Ухтимко: Привіт, у мене є одна мрія: подружитися з учнями всього світу. Я вже побував у Бердянську, Запоріжжі - і ось завітав до вас.
- Ми з Ухтимкою приготували для вас цікаві завдання, тож давайте познайомимося з планом нашої роботи на уроці. Зверніть увагу на позначки ( на екрані висвітлюються деякі з етапів уроку).
Сьогодні на уроці ми будемо займатися усними обчисленнями, відкривати нове, розв´язувати задачу, працювати за підручником. Подивіться, що ще серед запропонованих варіантів можна включити до нашого уроку?
-
Самостійна робота
-
Підсумок уроку
-
Фізкультхвилинка
-
Складання віршів
(Діти вибирають додаткові етапи уроку, аргументують вибір.)
- Тож у нас готовий остаточний план роботи на уроці.
Читання остаточного варіанту плану уроку.
- Пропоную перейти до реалізації нашого плану.
ІІ. Робота з інформацією
1. Актуалізація опорних знань
Виконання вправ, що необхідні для відкриття нових знань
- Усні обчислення проведемо у вигляді гри « Хрестики - Нулики ».
Під час усних обчислень будемо повторювати таблиці множення та ділення, знання яких знадобляться нам для опанування нової теми. Знайомлю вас з правилами проведення гри «Хрестики-Нулики», яка буде відбуватися у вигляді математичного диктанту:
Кожен з вас отримав матрицю, у ній ви будете умовними позначками Х і 0 позначати відповіді на завдання, які вам запропоную. Якщо ви згодні з відповіддю, ставите Х, якщо ні - О. Матрицю починаєте заповнювати з верхнього лівого куточка, поступово рухаючись вправо. ( Див. зразок 1)
1. У числі 210 усього 21 десяток? Якщо ви , поставте Х, якщо ні - О ( так)
2. Добуток чисел 7 та 4, на мою думку, дорівнює 28? Чи це так? ( так)
3. Чи погоджуєтеся ви, що частка чисел 36 та 6 дорівнює 6? ( так)
4. Чи правильне твердження: числа, які множать, називають доданками? ( ні)
5. Якщо ділене 18, дільник 3, то частка дорівнює 6? Чи згодні ви? ( так )
6. У числі 120 усього 1 десяток. Чи погоджуєтеся ви? ( ні )
7. Розгляньте вираз: 6 : 1 + 6 . На мою думку, результат дорівнюватиме 6. Чи згодні ви?
( ні )
8. Розгляньте вираз: 500 - 200 : 2
Оберіть правильний варіант порядку дій для обчислення значення виразу:
а) 1) : б) 1) -
2) - 2) :
Я пропоную варіант а). ( так )
9. У норі блищало 8 очей. Скільки Вовків було в норі? Я думаю, - троє. Чи погоджуєтеся ви? ( ні ).
- Ухтимко пропонує вам перевірити правильність заповнення матриці. Але він великий вигадник і тому приготував для вас сюрприз, який заховав у вас на партах. Пошукайте.( Діти знаходять у партах фотографію-основу для наклеювання рибинок-балів)
Для того, щоб перевірити математичний диктант, ви маєте послухати поради Ухтимка:
Ухтимко : За роботу на уроці ви будете отримувати рибинки, якими прикрасите свої композиції про Азовське море.
Х
Х
Х
О
Х
О
О
Х
ОПеревірка відбувається за допомогою " ключа ":
- Перевіряємо правильність заповнення матриці.
Оцінювання:
Усе правильно -прикріпіть собі 3 рибки
1 помилка - 2 рибки
2 помилки - 1 рибку
Оцінювання:
- У кого відповідь співпадає з еталоном, прикрасьте свою композицію 3 рибками.
- Хто припустився 1 помилки - 2 рибками .
- Якщо припустилися 2 помилок - прикріпіть 1 рибку.
- Покажіть свої композиції.
- Молодці, ми з Ухтимком вітаємо вас з першою перемогою. З ваших робіт я бачу, що ви добре засвоїли таблиці множення та ділення та назви компонентів.
(Учитель на дошці робить позначку про виконання усних обчислень.)
- Працюємо далі, зараз ми переходимо до дуже відповідального етапу уроку - вивчення нового матеріалу. Ви станете вченими-дослідниками.
1. Формування нових знань та способів дій.
Постановка утруднення.
Вправа «3 секунди» ( на розв´язання кожного виразу - 3 секунди ).
-
Розгляньте вирази, записані на екрані:
4 · 6 30 · 7
49 : 7 360 : 6
Відповіді записати в сигнальних блокнотах або на ламінованих дошках.
- Я бачу по ваших обличчях, що ви не все встигли зробити.
Просигналізуйте, у якому стовпчику записано вирази, які викликали затруднення при обчисленнях.
- Як ви вважаєте, чому? ( Затруднення виникло тому, що ми не вміємо обчислювати приклади такого виду)
- Отже, у нас виникла проблема. Для того, щоб її розв´язати, ми маємо познайомитися з множенням і діленням у межах 1000, які зводяться до табличних випадків( На екрані висвітлюється тема уроку)
Колективне визначення мети, спираючись на тему уроку.
Відкриття нового знання.
- Прочитайте тему уроку та проаналізуйте, які слова нам уже відомі. ( множення і ділення, табличні випадки )
У цих словах є підказка, яка допоможе нам скласти алгоритм множення та ділення в межах 1000. ( Зводяться до табличних )
- Давайте поміркуємо: як ми можемо обчислити ці приклади?( діти пропонують варіанти)
-
Виконуємо множення або ділення, не дивлячись на нулі.
-
До утвореного результату приписуємо нулі.
Але існує ще один спосіб обчислення виразів такого виду ( робота з підручником, колективне складання алгоритму )
Алгоритм
множення та ділення чисел в межах 1000, які зводяться до табличних
-
Визначити кількість десятків у першому числі.
-
Виконати табличне множення або ділення.
-
Отриманий результат записати простим числом.
- Оберіть зручний спосіб обчислення і прокоментуйте розв´язання виразів другого стовпчика.
Учитель пропонує застосувати алгоритм для обчислення виразів другого стовпчика:
30 · 7
360 : 6 ( Діти виконують з коментуванням )
Первинне закріплення з коментуванням уголос:
-
Під час виконання наступного завдання ми будемо вчитися застосовувати отриманні знання на практиці. Тобто будемо обчислювати приклади, користуючись алгоритмом.
Робота в парі С. 129 № 876 (1,2 ст.)
- Поясніть своєму сусіду, як треба міркувати, користуючись алгоритмом. Про виконання роботи сигналізуйте піднятими в парі руками.
1 - в 30 · 8 = 240 640 : 8 = 80
================================
2 - в 90 · 3 = 270 350 : 7 = 50
Яка пара готова презентувати свої відповіді?
Оцінювання:
-
Якщо ваш сусід міркував та розв'язав приклад правильно, - наклейте йому по одній рибинці за правильно виконані дії.
-
Ухтимко: радію з ваших успіхів! Тепер ви вмієте обчислювати вирази, у яких так багато цифр!
-
Ухтимко: Втомилися? Нумо відпочивати!
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА ( під музичний супровід інтеграційні вправи )
Засвоєння нового навчального матеріалу, формування вмінь та навичок
- Переходимо до наступного етапу нашого уроку - самостійної роботи, під час якої будемо вправлятися в обчисленні виразів, а користуючись алгоритмом ви зрозумієте, наскільки легко це можна зробити.
Самостійна робота.
Диференціація:
Оцініть свої сили й оберіть для себе завдання.
-
Легко: екран
-
Важко: С.129 № 876 ( 3,4 ст. )
Перевірка:
Легко:
100 - 180 : 3 = 40 30 · 3 + 10 = 100
40 + 60 · 6 = 400 120 : 4 - 30 = 0
Важко:
120 : 6 · 5 = 100 240 - 180 : 3 = 180
400 : 5 : 10 = 8 540 + 60 · 6 = 900
Учитель пропонує одному з учнів натиснути кнопку на ноутбуці, щоб з´явилися відповіді.
Оцінювання: Якщо ви виконали все правильно, прикріпіть собі за кожен правильно обчислений вираз одну рибинку.
Домашнє завдання буде подібне до виконаної вправи с. 130 № 883.
- Яке відкриття ми сьогодні зробили? ( навчилися множити і ділити в межах 1000, які зводяться до табличних )
-
Нагадайте алгоритм множення та ділення.
Отже, під час обчислення прикладів ми тренувалися, як множити й ділити в межах 1000 у тих випадках, які зводяться до табличних. Далі ми маємо з вами навчитися застосовувати отриманні знання під час розв´язання задач.
Ухтимко: До речі, а чи знаєте ви, що Азовське море найтепліше та наймілкіше у світі? У ньому водиться майже 70 видів риб. А ще я прочитав у енциклопедії, що більшість з них водиться й у вашому Чорному морі!
Задача( текст висвітлюється на екрані)
На уроці діти виготовили 60 рибинок жовтого кольору, синього - у 3 рази менше, ніж жовтого, зеленого - у 2 рази більше, ніж жовтого й синього разом. Скільки рибинок зеленого кольору виготовили учні?
Ж
?овті - 60 р
Сині - ?, у 3 рази <
Зелені - ?, у 2 рази >
-
Про що запитується в задачі? ( Скільки було рибинок зеленого кольору )
-
Чи можемо ми одразу відповісти на головне питання задачі? ( Ні )
-
Що потрібно знати, для того, щоб відповісти на головне питання задачі? ( Скільки було жовтих, синіх та зелених рибин )
-
Що вже відомо? ( Скільки було жовтих рибин )
-
Що не відомо? (Скільки було синіх і зелених рибин, а також скільки разом жовтих та синіх рибин )
-
Чи можемо дізнатися, скільки виготовили синіх рибинок? (Так )
-
Якою дією? ( Діленням )
-
Чому? ( Тому, що якщо у декілька разів менше - треба ділити )
-
Як? ( 60 : 3 )
-
Після цього чи зможемо дізнатися, скільки було разом жовтих та синіх рибин?
( Так)
-
Якою дією? ( Додаванням )
-
Чому? ( Бо їх разом було більше, а якщо більше, то треба додавати )
-
Як? ( 60 + 20 )
-
А тепер зможемо відповісти на головне питання задачі? (Так )
-
Якою дією? ( Множенням )
-
Чому? ( Тому, що якщо у декілька разів більше - треба множити )
-
Як? ( 80 · 2 )
-
Хто з вас бажає презентувати план розв´язання задачі?
- Запишіть розв´язання задачі самостійно, а кому важко, я пропоную підказку.
- Просигналізуйте, кому потрібна моя допомога. (Такі діти отримують індивідуальну карточку, на якій подано опору.)
Перевірка: (за зразком на екрані)
-
60 : 3 = 20 ( р.) - синіх
-
60 + 20 = 80 ( р.) - разом синіх і жовтих
-
80 · 2 = 160 ( р.)
Відповідь: 160 зелених рибин.
Оцінювання:
правильно - 3 рибини
1 помилка - 2 рибини
2 помилки - 1 рибина
Підсумок уроку
- Чи все ми виконали згідно з планом уроку? Чи всі зрозуміли, як виконувати ділення та множення в межах 1000 у випадках, що зводяться до табличних? Чи було вам складно? Коли?
- Отже, ми досягли поставленої мети!!!
- Підрахуйте кількість рибинок, які оселились у ваших композиціях про Азовське море. Кількість рибок відповідає кількості балів, тобто це ваша оцінка за урок.
-
Ми з Ухтимком дякуємо вам за співпрацю.
-
Запрошую вас підійти до мене та показати один одному свої композиції.
На згадку про себе я дарую вашому класу фотоальбом про Бердянськ з моїми побажаннями кожному.
-
Про що запитується в задачі? ( Скільки було рибинок зеленого кольору )
-
Чи можемо ми одразу відповісти на головне питання задачі? ( Ні )
-
Що потрібно знати, для того, щоб відповісти на головне питання задачі? ( Скільки було жовтих, синіх та зелених рибин )
-
Що вже відомо? ( Скільки було жовтих рибин )
-
Що не відомо? (Скільки було синіх і зелених рибин, а також скільки разом жовтих та синіх рибин )
-
Чи можемо дізнатися скільки виготовили синіх рибинок? (Так )
-
Якою дією? ( Діленням )
-
Чому? ( Тому, що якщо у декілька разів менше - треба ділити )
-
Як? ( 60 : 3 )
-
Після цього зможемо дізнатися, скільки було разом жовтих та синіх рибин?
( Так)
-
Якою дією? ( Додаванням )
-
Чому? ( Бо їх разом було більше, а якщо більше треба додавати )
-
Як? ( 60 + 20 )
-
А тепер зможемо відповісти на головне питання задачі? (Так )
-
Якою дією? ( Множенням )
-
Чому? ( Тому, що якщо у декілька разів більше - треба множити )
-
Як? ( 80 · 2 )
-
Хто з вас бажає презентувати план розв´язання задачі.
==============================================================
Індивідуально: Записати розв'язання задачі користуючись планом:
1) : = ( р. ) - жовтих
2) + = ( р. ) - разом синіх і жовтих
3) · = ( р. ) - зелених рибин
================================================================
Індивідуально: Записати розв'язання задачі користуючись планом:
1) : = ( р. ) - жовтих
2) + = ( р. ) - разом синіх і жовтих
3) · = ( р. ) - зелених рибин
================================================================
Індивідуально: Записати розв'язання задачі користуючись планом:
1) : = ( р. ) - жовтих
2) + = ( р. ) - разом синіх і жовтих
3) · = ( р. ) - зелених рибин
================================================================
Індивідуально: Записати розв'язання задачі користуючись планом:
1) : = ( р. ) - жовтих
2) + = ( р. ) - разом синіх і жовтих
3) · = ( р. ) - зелених рибин
================================================================
13