- Учителю
- Математикадан көбейту және бөлу тақырыбында сабақ
Математикадан көбейту және бөлу тақырыбында сабақ
Шығыс Қазақстан облысы, Тарбағатай ауданы, Шеңгелді ауылы.
Сабақтың тақырыбы: Көбейту және бөлу
Пәні: математика
Сыныбы: 3 сынып
Пән мұғалімі: Қайранова Назерке Қайранқызы
Мамандығы: бастауыш сынып мұғалімі
Сабақтың тақырыбы: Көбейту және бөлу. 134 * 2, 268:2
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Оқушыларды үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу тәсілдерімен таныстыру.
Дамытушылық:
Есептеу қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік:
Зейінділікке, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, жеке жұмыстар
Сабақтың көрнекілігі: әр түрлі суреттер, тартпа қағаздар, сызбалар.
Сабақтың барысы:
-
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық.
-
Балалар бір- біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар. Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар.
-
Мен бақытты баламын, жан дүниемде күн нұрлы, жылуым мол бойымда. Осы жылуды жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын. Менің оқығым келеді! Білімді, алғыр болғым келеді!
-
Үй тапсырмасы
А) Тірек білімдерін белсендіру. ( әр суреттің артында тапсырмалар жасырылған сол тапсырмаларды оқушылар жеке жеке орындайды )
1. 18-ді 72 - ге арттыр
2. 19 бен 48 сандарының қосындысы
3. азайғышы 62, азайтқышы 27, айрманың мәнін тап.
4. бөлінгіші 36, бөлгіші 12, бөліндінің мәнін тап.
5. Тік төртбұрыштың қабырғалары 7 см және 8 см. Периметрін тап.
III. Жаңа сабақ
Б) Оқулықпен жұмыс.
1 тапсырма оқулықтағы түсіндірмелерге сәйкес орындалады. Тапсырманы оқушылар түсіндіре отырып тақтада орындайды.
№2
1-інші кітапта - 138 бет ( 138 * 2 ) : 3 = 92
2-інші кітапта - ? 2 есе артық
3-нші кітапта - ? 2-інші кітаптан 3 есе кем Жауабы: 92бет
Сергіту сәті: « Оң қолымда бес саусақ »
№ 4
Бос әйнекшелерге тиісті санды қой.
№5
Суреттегі АВСДЕК көпбұрышының периметрін және ауданын тап.
№6
Санды тап.
( 92 - 14 ) : 6 = 13
( 27 + 24 ) :3 = 17
( 16 * 6 ) : 4 = 24
( 96 : 2 ) : 3 = 48
-
Бекіту
Қосымша тапсырма. Сематикалық карта толтыру.
« Түгендеу » ойыны. Әр оқушыда сандар жазылған карточкалар бар. Мұғалім өрнекті оқиды, қолындағы жауабы бар оқушы ғана жауапты көтереді.
Рефлексия
Балалар карточкалармен жұмыс жасайды.
Жасыл түс - осындай жұмыстар көп болсын, үйренеміз
Сары - ұнады, бірақ бәрі қызықты емес
Қызыл - ұнамады, қызықсыз.
-
Бағалау.
-
Үйге: № 3, 7