- Учителю
- Конспект первого урока Мій сонячний дім - моя Україна
Конспект первого урока Мій сонячний дім - моя Україна
Усний журнал
Тема. Мій сонячний дім - моя Україна
Мета.
Формувати в учнів ключові компетентності:
• вміння вчитися: навчати школярів давати визначення таким поняттям «батьківщина», «держава», «незалежність», «державні символи», «народні символи»;
• загальнокультурну: формувати уміння дотримуватися норм мовленєвої культури під час спілкування;
• інформаційно-комунікативну: навчати учнів аналізувати потрібну інформацію;
• здоров'язбережувальну: раціонально планувати час, дотримуватися санітарно-гігієнічних норм під час уроку;
• соціальну: продуктивно співпрацювати в групі, виявляти ініціативу, підтримувати та керувати власними взаєминами з іншими.
Формувати в учнів предметні компетентності:
• навчальну: сформувати в учнів поняття «гімн», «герб», «прапор», закріпити уявлення про патріотизм;
• розвивальну: сприяти розвитку усного мовлення учнів, умінню чітко формулювати та лаконічно висловлювати власну думку;
• виховну: виховувати любов до рідної землі, мови, почуття гордості за історичне минуле та героїчне сьогодення нашої країни.
Обладнання: макети народних символів України, пазли карти України, презентація відеоролик «Моя Україна - моя Батьківщина»
Тип уроку: усний журнал.
Методичні прийоми та стратегії.
«Акровірш», «Збери пазли», «Незакінчене речення», «Відшукай склад», робота в групах.
Хід уроку
Оргмомент.
Розквітають посмішки навколо,
Радісно луна веселий сміх.
Це моя найкраща школа
Зустрічає школярів своїх.
Знову свята радісні хвилини,
Безліч вересневих привітань.
Здрастуй, школо! Ненька-Україна
Нас вітає всіх із святом Знань!
- Ось і закінчилося ще одне, сповнене веселощів і радості літо. Якби не впертий календар, то ми б і не повірили в це, адже зелень на деревах ще така свіжа, а небо таке пронизливо синє і високе. І лише замріяні осінні вечори підтверджують правоту календаря. А отже, настав час вирушати у нову захоплюючу мандрівку дивовижною країною Знань.
Сьогодні ми будемо говорити про чарівну землю, багату і щедру, співочу, сповнену краси, землю, прекраснішої від якої немає в світі.
Прийом «Акровірш»
Усіяна маком та житом
Краса її вічно жива.
Росою і сонцем повита,
Аж серце моє завмира!
й треба лиш щастя та миру,
Не скорять її вороги,
А ми відстояли свободу!
Тож славим її навіки!!!
Вчитель:
- Яке слово утворилося? (Діти читають)
- Сьогодні ми перегорнемо сторінки цікавого журналу, який має назву: «Мій сонячний дім - моя Україна». Цього року наша молода країна відзначає 25 річницю своєї незалежності.
Перша сторінка «Краса оспівана віками»
(Учні розказують вірш)
1. Дорога Батьківщино,
Україно, моя.
Милий край тополиний
І степи, і моря.
2. Пісня лине в Карпати
Від південних морів,
Щоб була ти багата
На дочок і синів.
3. В цьому краї зростали
І батьки, і діди,
Рідний край відстояли
Від ганьби і біди.
4. Щоб вишневі садочки
Навесні розцвіли,
Щоб синочки і дочки
Твої в мирі жили.
5. На своїй Україні,
Серцю милій землі
Незалежній і вільній,
І в містах, і в селі.
6. Хай ти будеш здорова,
Україно моя,
І щаслива, і нова
Буде доля твоя.
7. Є в центрі Європи чудова країна,
Сягає корінням у сиві часи.
І це - незалежна моя Україна.
Тут гори Карпати, степи і ліси.
8.Шістсот і чотири ще тисяч гектарів
Приблизно таку має площу вона.
Є Київ - столиця у храмах і славі -
Та ріки: Дніпро, Дністер, Буг і Десна.
9. Ґрунти чорноземні, джерела цілющі,
Озера блакитні та клімат м'який.
Козацькая слава повік невмируща
Та шлях до свободи, завжди нелегкий.
Вчитель:
- Діти, а якою ви уявляєте нашу Україну? Давайте спробуємо дібрати слова, що містять у собі склади слова Україна:
Уквітчана, успішна, красива, найкраща, вільна…
Вчитель:
- Рідна Україна, Батьківщина, Вітчизна. Кожна людина найбільше любить той край, де народилась і живе. Кожен пишається своєю рідною землею, хоче сказати про неї найкраще. Подивіться уважно на карту України.
Україна - велика за площею держава. Розміщена в Центральній і Східній Європі. Має 7 сусідів: на заході Україна межує з Румунією, Молдовою, Угорщиною, Словаччиною та Польщею; на півночі - з Білоруссю, на сході - з Росією; на півдні - широкий вихід до двох морів: Чорного й Азовського.
Перегляд відеоролика «Моя Україна - моя Батьківщина»
- Хіба може душа бути байдужою до цієї краси? Звичайно, ні. Ми повинні берегти і плекати красу нашого краю.
Друга сторінка «Державні символи моєї Батьківщини»
Учитель:
- Наша рідна Україна, наша Батьківщина, яка має свою землю, свою мову, культуру, історію, власні звичаї і традиції має також неповторні державні символи.
Вчитель:
- Кожна країна світу обов'язково повинна мати свої державні символи. Символ - це умовне позначення будь-якого предмета чи явища.
Перший з них - це Герб - символічний знак, ключ до історії роду, міста, держави. Цей знак свідчить про те, чим славна держава, що символізує її могутність.
(Учень розказує вірш)
Наш Герб - тризуб, це воля, слава й сила.
Наш Герб - тризуб, недоля нас косила.
Та ми зросли, ми є, ми завжди будем.
Добро і пісню несемо ми людям.
Тризуб - немов сім'я єдина.
Де тато, мама і дитина.
Живуть у мира і любові
На Україна вільній, новій!
Вчитель:
- Державний прапор України - другий символ. Доля прапора - бути попереду, вести людей за собою.
(Учень розказує вірш)
Прапор - це державний символ.
Він є у кожної держави.
Це для всіх ознака сили.
Це для всіх ознака слави.
Синьо-жовтий прапор маєм:
Синє - небо, жовте - жито.
Прапор свій оберігаєм.
Він святиня, знають діти.
Прапор свій здіймаєм гордо.
Ми з ним дужі і єдині.
Ми навіки є народом
Українським в Україні.
- Третім символом є Гімн. Це грецьке слово, що означає: урочиста, похвальна пісня на честь богів і героїв. Наш Гімн має назву «Ще не вмерла Україна». Слова написав Павло Чубинський, а музику композитор Михайло Вербицький. Вони так припали до серця українцям, що їх приписували Т.Шевченку.
(Учень розказує вірш)
Слова палкі, мелодія врочиста…
Державний Гімн ми знаємо усі.
Для кожного села, містечка, міста -
це клич один з мільйонів голосів.
Це наша клятва, заповідь священна.
Хай чують друзі й вороги,
Що Україна вічна, незнищенна,
від неї ясне світло навкруги.
(Прослуховування Гімну України, вчитель наголошує на тому, як слід поводитися під час його звучання)
Фізкультхвилинка
Ми крокуємо, ми крокуємо,
Україною мандруємо.
Україна - Батьківщина наша.
А яка вона?
Велика. А ще?
Сильна. А ще?
Мужня. А ще?
Дружна. А ще?
Добра. А ще?
Наша.
Вона і велика, і сильна, і дружна, і добра, і наша.
Третя сторінка «Народні символи рідної землі»
Вчитель:
- Крім державних символів, Україна має ще й народні символи. Давайте назвемо їх.
(Відповіді учнів: калина, верба, вишиванка, лелека, соловейко, каравай)
- А зараз ми спробуємо створити картину одного з
куточків рідного краю.
(На дошці учитель виставляє предметні малюнки із зображенням
народних символів)
- Гніздо я кладу на дах хати. У гніздо посаджу лелеку. Біля хати
кущ калини.
В Україні калина завжди росла саме там. В народі було прийнято
садити кущ калини, коли в сім´ї народжувалась дитина. Верба і
калина завжди допомагали людям. Тому й стали ці дерева народними
символами. На кущі калини посаджу соловейка, саме його пісня
нагадуватиме нам про Батьківщину де б ми не були.
У кожного з вас є своє родинне вогнище, є дім у якому живете ви і ваші батьки. А от коли скласти маленькі батьківщини кожного з вас, вийде наша велика Батьківщина Україна.
Україна - це наша рідна земля, наша країна зі славною історією й мудрими, талановитими людьми, з мальовничою природою, оспіваною в чарівних піснях. Це найбільша держава в Європі, що налічує майже 50 млн. осіб.
Четверта сторінка «Героїчне минуле та сьогодення»
Великий шлях пройшла наша багатостраждальна країна. Але виборола свою самостійність, незалежність.
24 серпня 1991 року Верховна Рада ухвалила «Акт про незалежність України». Здійснилася мрія українського народу - жити у вільній і незалежній державі, мати свою землю, свої традиції, культуру, мову, свій прапор, герб, свою головну пісню - гімн держави. Гірким і тернистим був і є шлях України у боротьбі за волю та незалежність. Про це свідчать події, які відбувалися під час Революції Гідності на Майдані Незалежності у 2014 році та події, що відбуваються зараз на сході нашої країни. Мужність героїв має стати прикладом для кожного з нас, зразком того, що маємо робити все від нас залежне, щоби наша Україна була мирною та незалежною. Всі ми пишаємось рідною землею, яка народжує справжніх патріотів! Хоча країна переживає важкі часи, нас переповнює гордість за нашу співачку Джамалу, яка сколихнула і вразила Європу своєю піснею й здобула таку важливу перемогу на конкурсі «Євробачення». Спортсмени також своїми досягненнями примножують славу України.
(Учень розказує вірш)
Кордони не спинять польоту могутнього слова
Хто серцем могутній ні куля, ні шабля не вб'є
За нас Батьківщина і рідна нескорена мова
Не треба чужого, але й не відпустим своє.
П'ята сторінка «Творимо майбутнє разом»
Вчитель:
- Україна - це краплина сонця на карті світу. Наша земля наділена неоціненними скарбами та багатствами родючих земель та повноводних рік.
Послухайте ось таку притчу.
Якось, у коробці лежали тюбики з фарбами. Одного разу біла фарба сказала чорній, що в тюбику лежала найближче до неї:
- Сестро, що за біда трапилася з тобою? Чому ти така брудна?
- Я не брудна, такий мій колір, - відповіла чорна фарба.
- Тоді ти неправильна фарба, і колір у тебе неправильний. Подивись на мене, ось яким повинен бути справжній колір, і взагалі, всі кольори походять від білого, тому нема нічого більш витонченого, як білий колір, на котрий повинні прагнути бути схожими усі інші фарби.
Це зауваження не сподобалось чорній фарбі і вона незадоволено відповіла:
- Ні, це ти неправильна, а мій колір найправильніший. І взагалі, якби не було чорного кольору, то нічого видатного не змогли б намалювати. Спробуй без мене щось намалювати, білий аркуш так і залишиться білим.
Почувши це, засперечалися інші фарби і навперебій почали доводити, що тільки їх колір правильний і потрібний. Що тільки вони будуть обрані художником для створення шедевру.
Довго та запекло вони сперечались, так, що деякі навіть почали вибризкуватись з тюбиків через розбурхану неприязнь.
Та раптом кришка коробки відкрилась і на тюбики впало яскраве світло. Художник вийняв фарби і видавив їх на палітру. Потім, змішавши їх одна з одною, наніс на полотно, де й відбулося їх примирення. Художнику не було ніякого діла до їх протиріч, він бачив єднання у різноманітності. Для нього були важливі всі кольори. Так був створений великий шедевр, де фарби не протистояли, а взаємодоповнювали одна одну.
Так і в нашій країні, кожне місто, кожна область - це лише окремий тюбик з фарбою, а разом ми - квітуча, барвиста Україна.
А яким може бути майбутнє України? Це залежить від кожного з нас. І ми повинні дбати про неї, щоб вона була багатою, квітучою, яскравою. А для цього нам треба любити її, плекати, захищати.
Прийом «Збери пазли» (робота в групах)
Вчитель:
- Поділіться на групи, об'єднайтеся. Заплющить очі. Уявіть те, чого в Україні ще немає, але працею людей, розумом учених, майстерністю ваших рук, талантом природи може виникнути, з'явитися через деякий час. На партах у вас лежать пазли - частинки карти нашої України. Обговоріть те, що ви уявили та намалюйте це на вашому пазлі. (Діти пишуть та малюють на пазлах свої мрії про те, що має бути в Україні в майбутньому. Пазли складають і утворюють карту України)
ІІІ. Рефлексія
Вчитель:
- Давайте помріємо…Мрія завжди красива. Мрія - стосила. Бо помножена на тисячі мрій. А отже, невмируща. А отже, всепереможна.
Прийом «Незакінчене речення» «Я пишаюся тим, що я українець, так як …»
Вчитель:
- Діти! Все, що створене предками, збережене нашим народом, буде вічним. А ми повинні вчитися берегти те, що нам залишилося у спадок, думати про майбутнє. Адже ви майбутнє України.
Учні виконують пісню «Діти України»
Використана література та Інтернет ресурси:
-
Виховні заходи. 1-4 класи. - Тернопіль: Мандрівець, 2008. - 256 с.
-
Кращі виховні заходи. Сценарії / Упоряд. О. В. Гноінська. - Х.: Веста, 2009. - 320 с.- (Рідна школа).
-
Ми віримо в твоє майбутнє твоє, Україно! (сценарії виховних заходів національного спрямування). - Х.: Вид. група «Основа», 2014. - 128 с. - (Серія «Виховна робота»).
Додаткові матеріали
</ Сторінка «Україна статистична»
Ведучий.
Вам пропонується 10 тверджень. Кожна команда повинна визначити більше чи менше від наведеного факту є істинні статистичні відомості і написати правильну, на думку команди, відповідь.
Яка команда буде найближчою до правильної відповіді, та й отримує бал за завдання.
1. Чисельність населення України станом на лютий 2016 року становила 60,9 млн чоловік (чисельність населення менша і складає 42 млн 568 тис. 433 особи без урахування Криму).
2. Площа України становить 244,1 тис. кв. км (площа України більша і дорівнює 603,638 тис. кв. км).
3. До складу України входить 22 області (більше, до складу України входить 24 області).
4. У середньому за 70 років життя українець споживає 1 тис. кг хліба, 2 тис. літрів води, 3 тис. кг картоплі, 500 яєць, 1 тис. літрів молока, 2 тис. кг риби (людина за 70 років життя в середньому споживає більше їжі: 10 тис. хліба, 10 тис. літрів води, 1000 яєць, 5 тис. кг картоплі, 4 тис. кг риби).
5. Україна межує з 10 державами: Болгарією, Чехією, Білоруссю, Росією, Німеччиною, Молдовою, Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією (менше - Україна межую із 7 країнами: Білоруссю, Росією, Молдовою, Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією).
6. Найвища гора України - Говерла - має висоту 5675 м (висота Говерли менша і складає 2061 м).
7. Загальна довжина Дніпра становить 875 км (загальна довжина Дніпра більша і становить 2201 км).
8. Україну омивають 5 морів: Чорне, Каспійське, Біле, Азовське, Мармурове (менше - Україну омивають лише 2 моря: Чорне та Азовське).
9. У межах України налічується близько 100 тис. видів тварин (менше - у межах України налічується близько 45 тисяч видів).
10. Для видобування корисних копалин із надр землі в Україні будують фабрики, заводи. шахти (менше - для видобування корисних копалин із надр землі в Україні будують тільки шахти).
Сторінка «Нам є чим пишатися»
- Україна - найбільша країна, яка знаходиться повністю в Європі.
- Географічний центр Європи заходиться неподалік містечка Рахів.
- Українці зробили найбільший келих шампанського у світі.
- Найдовший у світі тролейбусний маршрут 96 км з'єднує Ялту й Сімферополь.
- Хрещатик - найкоротша центральна вулиця Європи. Її довжина усього 1225 м.
- Найглибша у світі станція метро «Арсенальна» знаходиться в Києві і сягає 105,5 м.
- Трембіта - найдовший музичний інструмент у світі.
- Українці розробили літак Ан-225 «Мрія» із найбільшою у світі вантажопідйомністю.
- В Україні зосереджено чверть світового запасу чорнозему.
- Олешківські піски - найбільша пустеля Європи, яка простягається на 160 тис. га.
- Пам'ятники Т.Г. Шевченку встановлено понад у 1200 містах світу і за кількістю поступаються лише Будді.
Сторінка «Українські свята» (робота в групах)
Ведучий. Перед вами аркуш, на якому ліворуч написано свято. Ваша задача поставити дату, коли в Україні відзначають це свято.
1. Новий рік
2. Міжнародний жіночий день
3. День захисника України
4. Різдво
5. День Конституції України
6. Старий Новий рік
7. День Соборності України
8. День Незалежності України
9. День Святого Миколая
10. День знань
1. 1 січня.
2. 8 березня.
3. 14 жовтня.
4. 7 січня.
5. 28 червня.
6. 14 січня.
7. 22 січня.
8. 24 серпня.
9. 19 грудня.
10. 1 вересня.