- Учителю
- Математика Шаршы
Математика Шаршы
Тақырыбы:Шаршы (2 сынып )
Мақсаты:1.Шаршының мәнді белгілері туралы жалпы мағлұмат беру.Екі
амалдағы есептерді әртүрлі тәсілмен шешуді үйрету.
2.Логикалық ойлауын, ауызша есептеу
дағдыларын,шығармашылық белсенділіктерін арттыру.
3.Пәнге деген сүйіспеншілігін ояту,қызығушылығын арттыру,
шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі:геометриялық фигуралар, ребус,шығармашылық жұмыстар.
Әдіс- тәсілі:Сұрақ- жауап, түсіндіру.
Түрі:Саяхат сабағы.
Пәнаралық байланыс:әдебиет, еңбекке баулу, дүниетану.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі
-Оқушылармен амандасу
-Оқу-құралдарын алғызу
Психологиялық дайындық.
Адамдарға кешіріммен қарайтын,
Жан жылуы жылылық боп тарайтын,
Кішіпейіл бала болғым келеді,
Айналасын нұрлы күнге балайтын.
2. Үй тапсырмасын сұрау.
-Біз өткен сабақта қандай тақырыппен таныстық?
-Тік төртбұрыштың қасиеті қандай?
-Сыныптың ішінен тік төртбұрышты тауып берші?
3. Білімдерін жан- жақты тексеру.
Ауызша есептер
А)11 түйе 5 жылқы,
2 сиыр, 1 ешкі,
2 қоян, 3 түлкі,
Таба алмасан бол күлкі.
(24)
Б)4 жұмыртқа 4 мин піседі,
1 жұмыртқа неше мин піседі?.
(4 мин)
С)Табақта 5 өрік,
Қолымда 5 өрік
Қосқанда барлығы,
Болады неше өрік.
(12)
4. Жаңа сабақ.
-Мақсатың айту.
-Тақтаға әртүрлі фигураларды іліп , атауын айтқызу.
-Тік төртбұрышты табыңдар?
-Барлық қабырғалары тең тіктөртбұрышты табыңдар?
-Сызғыштың көмегімен тексеріңдер.
«Шаршы»термині еңгізіледі
Дәптерімізді ашып, бүгінгі күнді жазып, шаршы сызамыз
-1, 3 фигуралар шаршылар. Біздің бүгінгі тақырыбымыз шаршы. Шаршының төрт қабырғасы тең болады.
- енді осы фигуралардағы әріптерден сөз құрастырсандар, сендер Қарағанды қаласына жетесіңдер.
Н О А Т
«Отан»
-Отан деген сөзді қалай түсінесіңдер?
-Отан туралы қандай мақал-мәтел біледі екенсіңдер?.
1. Отан -оттан да ыстық.
2.Отан отбасынан басталады.
3.Отансыз адам ормансыз бұлбұл.
Енді біз Балқаш қаласына бару үшін келесі №1( ә ) тапсырмасын орындайық
4
3
2
1
5
6
7
Нөмерлерін теріп жаз.
Төртбұштардың төрт қабырғасы, төрт бұрышы болады.6,7
Тік төртбұрштын қарама қарсы қабырғалары тең болады.3,5
Шаршылардың т өрт қабырғасы да тең болады.4
5. Дәпермен жұмыс.
Өскемен қласының тапсырмасы№2 есеп бір оқушыға оқытып талдату.
Қыз-2
Ұл-10 ?
Келді-4
Ш:(20-10)-34
(24-4)-10-34
(10-4)-20-34
Ж: сыныпта барлығы 34 оқушы бар.
Сергіту сәті:
Бойыңды сергек тік ұста
Емін-еркін тыныста
Деміңді ішке тез алда
Соз қолыңды соз алға
Қол ұшына қара да
Шаршы сыз ауада
Оң қолың да бос тұрмасын
Шеңбер жасап зырласын.
Қызылорда қаласының тапсырмасы
№4
48-(20-10)-18
(48-20)-10-18
(48-10)-20-18
Алматы қаласының тапсырмасы.Математикалық диктант
14
13
Астана қаласының тапсырмасы№5
10.Қорытынды.
-біз қандай тақырыппен танысты?
-шаршының қандай қасиеті бар?
-геометриялық фигуралардың көмегімен машина, ұшақ, кеме құрастырыңда.
11.Үйге тапсырма.
№4 91
12. Бағалау