- Учителю
- Тақырыбы: Ар ұят туралы.
Тақырыбы: Ар ұят туралы.
Сабаңтың тақырыбы: Ар-үят туралы. Жцбан Молдагалиев.
Сабақтың мақсаты: оқушыларға Ж. Молдағалиев туралы мағлүмат беру; ар-үяттың бала жасына сай мазмүнын кеңірек ашу.
Күтілетін нәтижелер:
пэндік нэтиже: өлеңдегі халқымыздың үлағатты сөздері арқылы өлең идеясын бала санасына жеткізу маңсатында талдау жүмыстарын жүргізу;
жцйелік-әрекеттік нэтиже: ой-өрісін, дүниетанымын ке-ңейту, сөздік қорын молайту арқылы көркем сөйлеу тілдерін да-мыту;
тцлгалыц нэтиже: қайырымдылыққа, адамгершілікке, имандылыққа тәрбиелеуге, жанашырльщ, мейірімділік сезім-дерінің дами түсуіне ықпал ету.
Сабақтың көрнекілігі: Ж. Молдағалиевтің портреті, қанатты сөздер, текше, магнитофон, диафильм.
Сабақтың барысы:
Үйымдастыру кезеңі.
Үй тапсырмасын қорытындылау.
I. Қызығушылықты ояту.
Ой қозгау.
Иман - нүр, көркейтер салтыңды, Иландыр әдепке халқыңды. Әдеттен пәк сақтап парқыңды, Әдеп пен адалдық, ар - қүнды. Өлеңді мәнерлеп оңу, негізгі ойын аныңтау.
- Ар-үят сөзін естігенде кімге не елестеуі мүмкін? (Неліктен?) «Топтастыру» стратегиясын пайдалану арңылы 1. Жеке;
2. Жүпта; 3. Топта пікірлесіп, ортақ ойды қағаз бетіне түсіру.
II. Мағынаны тану.
- Бүгін біз Ж. Молдағалиевтің «Ар-үят туралы» өлеңімен та-нысамыз.
Автор туралы мәлімет беру. Өлеңді мүғалімнің мөнерлеп оқып шығуы.
Өлеңдегі көркем сөздерді, сөз тіркестерінің астын сызып оты-
РУ-
Өлеңді оқушылардың мәнерлеп, түсініп оңуы.
Белгі қойылған сөздерді, сөз тіркестерін пайдалана отырып, өлеңнің негізгі мазмүнына қысқаша шолу жасау (мазмүндау немесе басынан өткен оқиғаны сипаттап беру).
Сцрац:
- Өлең жолдарынан өзің білетін қандай макал-мәтелдер байқалды?
- Өлеңнің мазмүнын ашатын тағы басқа қандай мақал-мәтелдер айтар едің?
Дэптермен жцмыс.
Өлеңге қатысты сөздер
Өлеңге қатысы жоқ сөздер
Түртіп алған сөздерді теріп, ауызша мысалдар келтіріп барып жазу.
Тағы басңа қандай тақырыпңа сай сөздерді атар едің? (Жеке, жүпта...)
Топтық тапсырмалар. Үлестірмелі карточкалармен жүмыс, «Кубизм» стратегиясы арқылы таңдау.
1-топ. Берілген жүмбақты шешу. Рөлге еніп, батыр мен қорқаңты сипатта. Бүлар да ар-үяттың бір бөлігі екенін дәлелде. 2 топ. Ар-үятты көзге елестете отырып бейнеле (суреттеп жаз).
3-топ. Ар-үятңа зиян келтіретін біздің өрекетіміз («Т кес-тесін» ңүру).
4-топ. Ар-үятты қорғауға арналған біздің әрекетіміз («Венн диаграммасын» күру). III. Ойтолғау.
«Кубизм» стратегиясын пайдаланып сабақты бекіту.
1-беті. Аңын өлеңінде нені жырлаған? Суреттеп бер.
2-беті. Ар-үятты аңын неліктен жоғары қойып түр деп ой-лайсың? Дәлелде.
3-беті. «Ажалдан әркім-ақ бір өлер, Үяттан бір емес, күнде өлер. Үят - өлімнен күшті», -деген өлең жолдарын естігенде көз алдыңа не елестейді?
4-беті. Үят, батыр, батыл, ержцрек, қорқац сөздерін қол-данып, тақырыпқа сай мәтін жаз.
Сабацты цорытындылау.
- Бүгінгі сабақтан қандай тәрбиелік маңызы зор білім ал-
дың?
- Өлеңнің сөзіне музыка жазуға болар ма еді, қалай ойлай-сың?
Сүрақ, тапсырмаларды орындау. Бағалау. Үйге тапсырма.