- Учителю
- Цикл уроків з природознавства 4 клас
Цикл уроків з природознавства 4 клас
Тема: Сонячна система.
Мета: розширити уявлення дітей про Сонячну систему, про Сонце як найближчу до Землі зорю; формувати елементарне поняття «орбіта», «планета», вчити розрізняти орбіти планет на схематичному малюнку; розвивати уяву, комунікативну компетентність; продовжувати розвивати вміння порівнювати, встановлювати причино-наслідкові зв'язки; виховувати допитливість, взаємоповагу і взаєморозуміння в процесі колективної навчально-пізнавальної діяльності в парах та групах.
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання: карта зоряного неба, малюнки із сузір'ями, таблиці, картки, енциклопедія «Твій Всесвіт», підручник, робочий зошит.
Очікувані результати:
учні повинні засвоїти
-
назви планет Сонячної системи
-
поняття «орбіта», «планета»
учні повинні уміти
-
розрізняти планети на схематичному малюнку
-
знаходити відстань між планетами
Хід уроку
-
Організація класу.
-
Актуалізація опорних знань учнів.
-
Підсумок фенологічних спостережень.
-
- Який сьогодні стан неба? Чи світить сонце? Якого напрямку вітер? Які зміни відбулися в природі? Як змінилася праця людей восени?
-
Відгадування загадки.
-Якого поля не можна зорати? (Зоряне небо)
-
Мотивація навчальної діяльності.
-
Створення проблемної ситуації.
-
З давніх часів у людини, яка дивилася на небо, виникало багато питань: Що таке Всесвіт? Чому зорі світяться неоднаково? Яка відстань від Землі до зірок? Що таке сузір'я?
-
А ви знаєте відповіді на всі ці питання?
-
Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
-
Дати відповідь на поставлені запитання допоможе зміст сьогоднішнього уроку за темою «Сонячна система». Сьогодні на уроці ми розширимо ваші знання про Сонячну систему, про Сонце; познайомимося з зорями, сузір'ями, зоряними світами; будемо вчитися розпізнавати орбіти планет та багато іншого.
-
Вправа «Мікрофон»
-
Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок?
-
А ви на уроці якими повинні бути?
-
Отже, якщо ви будете дисциплінованими, уважними, активними, наполегливими, вправними, то ми разом створимо цікавий, позитивний, творчий урок.
-
А працюватимемо ми під гаслом:
Щоб робота в нас кипіла,
Працювати будемо:
Швидко! Дружно! Вміло!
-
Сприйняття і осмислення учнями нового навчального матеріалу.
-
Розповідь вчителя про Сонячну систему з використанням карти зоряного неба.
Зоря - розжарене небесне тіло, що випромінює світло. Від інших небесних тіл вона відрізняється тим, що сама випромінює світло, має велику температуру поверхні. Зірки відрізняються між собою за кольором, температурою, розмірами, відстанню від Землі.
В результаті спостережень за допомогою великих телескопів доведено кулястість форми зір. За величиною зорі дуже різноманітні. Серед них є такі небесні тіла, які масою та об'ємом у сотні й тисячі разів більші або менші за Сонце.
Різноманітні зорі за віддаленістю від Землі. Найближчою до нас зорею є Сонце, решта зірок знаходяться від нас на дуже великій відстані. Щоб долетіти до них, навіть сучасним космічним ракетам потрібно багато років.
-
Як ви гадаєте, чи однакову температуру мають зорі?
-
Робота в парах «Діалог з партнером»
-
Проаналізуйте це запитання та знайдіть на нього відповідь у підручнику (ст. 76) Обґрунтуйте свою відповідь.
-
-
Робота в групах. Гра «Дослідники»
Зорі в космічному просторі утворюють гігантські скупчення - галактики. Скупчення, до якого належить наша планета, називається Чумацьким Шляхом. Ми можемо спостерігати його як бліду туманну смуту, що простяглася через усе небо. Це наша Галактика. У досяжній для спостереження за допомогою сучасних приладів частині Всесвіту понад 30 000 галактик, які відділені одна від
одної беззоряним простором.
-
-
-
Зараз ми і будемо досліджувати цей простір за допомогою підручника та дитячих енциклопедій. (Завдання на картках)
-
-
1 група «Червона зірка»
-
-
-
Яка найближча до Землі зірка? З чого вона складається? Яка температура на її поверхні? Як вона рухається?
-
-
2 група «Зелена зірка»
-
-
-
Як називається третя планета Сонячної системи? Яка вона за розмірами? Як вона рухається?
-
-
3 група «Синя зірка»
-
-
-
Як називається природний супутник Землі? Якої він форми? На якій відстані знаходиться?
-
-
-
Доповіді про результати роботи групи, оцінювання робіт.
-
Слухання повідомлень учнів про планети Сонячної системи.
-
Робота за таблицею «Планети Сонячної системи»
-
-
-
Порахуйте, скільки планет у Сонячній системі? Назвіть їх. Яка знаходиться найближче, а яка надалі?
-
-
-
Фізкультхвилинка
-
Закріплення вивченого матеріалу.
-
Практична робота. (ст.77 підручника)
-
-
Яка з планет має саму довшу орбіту? Яка - коротку? Чому?
-
-
Виконання завдань у робочому зошиті (ст.24)
-
Узагальнююча бесіда
-
-
-
Які небесні тіла називають зорями? Чим зорі відрізняються від планет? Що таке сузір'я Що таке галактика? Яка форма і розмір Сонця? Яке значення має Сонце для життя на Землі?
-
Рефлексія. Вправа «Незакінчені речення»
-
Сьогоднішній урок навчив мене…
Найцікавішим завданням на уроці було…
-
Підсумок уроку.
-
Домашнє завдання.
І рівень - прочитати ст. 76-78
ІІ рівень - прочитати ст. 76-78, дати відповіді на запитання
ІІІ рівень - прочитати ст. 76-78, дати відповіді на запитання, знайти відомості про походження назв зірок, сузір'їв.
Тема: Земля - планета Сонячної системи.
Мета: формувати уявлення про Землю як космічне тіло; ознайомити учнів з розмірами, формою, особливостями руху планети; пояснити процеси, що відбуваються в Сонячній системі та на Землі; дати елементарні поняття: глобус - модель Землі, земна вісь; вчити розрізняти і показувати на глобусі півкулі, Північний та Південний полюси, екватор; розвивати уяву, вміння встановлювати причино-наслідкові зв'язки; виховувати пізнавальний інтерес до вивчення природничих наук.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: глобус, м'яч, телурій (або електролампа на підставці), фотографії планети Земля, фізична карта півкуль, підручники, робочий зошит.
Очікувані результати:
учні повинні засвоїти
-
форми та розміри Землі;
-
орбіта Землі, вісь Землі, полюс, екватор;
-
зміна пір року;
учні повинні вміти
-
працювати з глобусом, знаходити і показувати на ньому полюси, півкулі, екватор.
Хід уроку
-
Організація класу
-
Психоформула
Люблю я свій розум,
Увагу і пам'ять.
Працює мій мозок,
І вчусь я старанно.
Сприймаю все нове
І мислю логічно.
Вчителя слово
Здійсню я практично.
II. Перевірка домашнього завдання
-
-
-
Фронтальне опитування. Гра «Доповни речення»
-
-
-
Система, яка складається з планет, їхніх природних супутників, астероїдів, комет, метеорних тіл, у центрі якої міститься Сонце, називається…
-
Шлях, по якому планета рухається навколо Сонця, називається…
-
Планети Сонячної системи поділяються на…
-
Найближче розташована до Сонця планета…
-
Найвіддаленіша від Сонця планета…
-
Навколо Сонця крім планет рухаються…
-
-
-
Індивідуальне опитування. Слухання повідомлень про походження назв зірок, сузір'їв.
-
-
-
Мотивація навчальної діяльності.
-
Відгадування загадки.
-
Хто в році чотири рази перевдягається? (Земля)
Про що будемо вести мову на сьогоднішньому уроці?
-
-
«Асоціативний кущ»
-
Земля
день і ніч
планета
життя
тварини
рослини
сторони горизонту
супутник
вода, повітря
-
Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
Сьогодні на уроці будемо розширювати знання про Землю як планету Сонячної системи за таким планом (план на дошці)
-
Форми та розміри Землі.
-
Орбіта Землі.
-
Вісь Землі, полюси, екватор.
-
Чому відбувається зміна пір року?
-
Чому відбувається зміна дня й ночі?
-
Пояснення нового матеріалу.
-
Метод «Обери позицію»
-
Земля постійно обертається
- визначте свою позицію:
Не знаю
Не маю конкретної
позиції
Проти
За
-
Вступна бесіда учителя з показом ілюстрацій.
Земля - це третя від Сонця планета Сонячної системи, єдина планета на якій відоме життя, домівка людства. За розмірами вона відносно невелика, її радіус дорівнює приблизно 6.400 км. Форма Землі - сфероїд. Вік Землі - понад 4,5 млрд років. Земля має магнітне і тісно зв'язане з ним електричне поля. Гравітаційне поле Землі зумовлює її сферичну форму й існування атмосфери. Земля рухається навколо Сонця по орбіті, яка нагадує витягнуте коло. Швидкість її руху становить майже 30 км/с. Саме при такій швидкості Земля утримується силою тяжіння до Сонця.
-
Демонстрування глобуса, роботи телурія.
Земля обертається не тільки навколо Сонця, а й навколо своєї осі. Вісь Землі - це уявна лінія, яка проходить через центр Землі і в Північній півкулі спрямована на Полярну Зірку. Точки, в яких кінці земної осі перетинають земну поверхню - це полюси Землі. Екватор - це уявна лінія, яка проходить на однаковій відстані від полюсів і поділяє Землю на дві півкулі - Північну і Південну. Довжина екватора приблизно дорівнює 40 тис. км.
-
Робота учнів з глобусами, фізичною картою.
-
-
-
-
-
Назвіть сторони горизонту і покажіть їх на глобусі.
-
Знайдіть на глобусі полюси, екватор.
-
Покажіть на глобусі, де знаходяться Північна та Південна півкулі.
-
-
-
-
-
Фізкультхвилинка.
-
Практична робота з м'ячем
-
Розповідь вчителя.
Земля обертається непомітно. Це тому, що ми обертаємось разом з нею, як і все, що розташоване на земній поверхні (моря, океани, ліси, гори, всі предмети) Обертається навіть повітря, яке оточує Землю. Нам здається, що Сонце, Місяць, зірки рухаються по небу з заходу на схід. Один повний оберт навколо своєї осі Земля робить за 24 години (23 години 56 хвилин 4 секунди). Цей проміжок часу називають добою.
-
Метод «Зміни позицію»
-
У кого позиція змінилась, чому?
-
-
Система позначок «Поміч»
Прочитати статтю підручника (ст. 79). Читаючи діти роблять позначки
+ - «Я це знав»
_ - «Я це не знав»
! - «Це цікаво»
-
Перевірка завдання.
-
Що нового дізналися з підручника?
-
Що тебе зацікавило?
-
Яка інформація вже була відома?
-
Розгадування кросворду.
По вертикалі:
-
Хвостата зірка
-
Тверде небесне тіло, що світить відбитим сонячним світлом
-
Наука про небесні тіла і явища
-
Модель землі
По горизонталі:
-
Мале тіло Сонячної системи
-
Зоряна система
-
Шлях, яким Земля рухається навколо Сонця
-
Час, за який Земля робить повний оберт навколо своєї осі.
-
Найближча до Землі зірка
-
Природний супутник Землі
-
Вправа «Крісло автора»
-
Підсумок уроку.
-
Домашнє завдання.
І рівень - опрацювати матеріал підручника ст. 79-80
ІІ рівень - опрацювати матеріал підручника ст. 79-80, виконати завдання в зошиті (ст. 126)
ІІІ рівень - опрацювати матеріал підручника ст. 79-80, зробити модель, яка демонструє форму Землі за інструкцією
Тема: Земля - планета Сонячної системи. Як обертається Земля.
Мета: продовжувати знайомити учнів з формою, розмірами, особливостями руху Землі; закріплювати в учнів знання про рух Землі навколо своєї осі та навколо Сонця; формувати уявлення про причини зміни дня і ночі та зміни пір року, вміння виконувати практичні роботи з використанням глобуса; формувати науковий світогляд; розвивати мислення, пам'ять, увагу, спостережливість; виховувати бажання співпрацювати з іншими учнями.
Тип уроку: урок закріплення знань
Обладнання: таблиця «Планети Сонячної системи», телурій (або настільна лампа на підставці), глобус, фізична карта півкуль, атласи, підручники, робочі зошити.
Очікувані результати:
учні повинні засвоїти
-
глобус - модель Землі
-
Луна - супутник Землі
-
чому буває зміна дня і ночі, пір року
учні повинні уміти
-
показувати на глобусі півкулі, полюси, екватор
Хід уроку
-
Організація класу.
Працювати на уроці ми будемо під гаслом…(Добре навчати того, хто хоче все знати)
-
Щоб його прочитати треба скласти гасло з розсипаних слів.
навчати, добре, знати, хто, хоче, все, того
-
Тож налаштуймося на урок і промовимо вислови аутотренінгу
Я - учень (учениця).
Я ходжу до школи.
Мене вчать учитися.
Я все розумію, я хочу все знати.
-
Перевірка домашнього завдання
-
-
Фронтальне опитування.
-
- Як називається шлях по якому Земля рухається навколо Сонця? Яку форму має цей шлях? До чого призводить таке обертання?
-
-
Природничій диктант.
-
Земля - одна з відомих досі …, на якій існує… . Серед інших планет …системи за віддаленістю від Сонця Земля посідає … місце. Вік Землі близько … років. Наша планета рухається навколо … по своїй …, довжина якої … . Природним супутником Землі є ….
-
-
Взаємоперевірка диктанту
-
-
Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
-
Гра «Дешифрувальник»
Розкодуйте слово і воно буде темою уроку.
-
Закріплення вивченого матеріалу.
-
-
-
Робота в малих групах «Синтез думок»
-
-
-
-
У чому полягають подібність і відмінність Землі від інших планет?
-
Як можна пояснити зміну дня і ночі на Землі?
-
-
Практична робота з яблуком.
а) візьміть яблуко та проткніть його тонкою спицею через центр;
б) поверніть яблуко навколо спиці. Де вона виходить з яблука? Як назвати ці точки?
в) розріжте яблуко навпіл. З чим можна порівняти лінію посередині та половинки яблука?
яблуко - глобус
спиця - вісь
лінія посередині - екватор
виходи спиці із яблука - полюси
дві рівні половинки яблука - півкулі
-
Виконання завдань практичного характеру. Робота з глобусом та електролампою.
Пригадайте спостереження за висотою Сонця над горизонтом протягом доби? Коли висота Сонця найбільша? Коли тривалість дня і ночі однакова? Наша Земля обертається навколо своєї осі із сходу на захід, назустріч Сонцю. Обертання земної кулі навколо своєї осі спричиняє зміну дня і ночі. Це обертання дає основну одиницю часу - добу, і зумовлює розділення доби на 2 частини - день і ніч. Земля здійснює повний оберт навколо своєї осі за 24 години. Цей час називається добою.
-
Припустимо, що лампа - це наше уявне «сонце». Простежте, як буде освітлюватися поверхня Землі.
-
То який можна зробити висновок, якщо Землю повернути раз навколо своєї осі? (Той бік, який повернений до лампи - освітлений, протилежний в тіні)
-
Подивіться уважно на освітлений бік глобуса і скажіть, на яких материках день, а на яких - ніч? Чому ви так думаєте?
-
Яка ж причина зміни дня і ночі?
-
Скільки триває доба? Скільки триває рік?
-
До чого приводить обертання Землі навколо Сонця?
-
Робота за таблицею підручника «Зміна пір року» (ст.82)
-
Фізхвилинка
-
Робота з підручником. Опрацювання фрагмента статті про особливості нахилу уявної осі Землі до площини обертання навколо Сонця та наслідки, які це зумовлює.
-
Метод «Прес». Яка причина зміни дня і ночі?
-
Самостійна робота. З'єднайте лініями правильні твердження.
-
-
Модель Землі
-
Уявна лінія, яка проходить на однаковій відстані від полюсів і поділяє Землю на дві півкулі.
-
Уявна лінія, яка проходить через центр Землі і в Північній півкулі спрямована на Полярну зірку.
-
Прилад для визначення напрямів сторін горизонту.
-
Обертання навколо своє осі викликає
-
Обертання навколо Сонця викликає…
а) екватор;
б) зміну пір року;
в) компас;
г) вісь;
д) зміну дня і ночі;
е) глобус
-
-
Перевірка завдання. Відповіді 1е, 2а, 3г, 4в, 5д, 6б. Виставлення оцінок.
-
Підсумок уроку.
-
-
Вправа «Сенкан»
-
Земля.
Велика, рідна.
Живе, розквітає, радіє.
Земля - планета, на якій я живу.
Дім!
-
Домашнє завдання.
Опрацювати статтю підручника (ст. 81-83), виконати завдання в зошиті (ст.29)
Тема: Як поверхня Землі нагрівається сонячними променями
Мета: формувати уявлення про теплові пояси Землі, про причини неоднакового нагрівання поверхні Землі сонячними променями, про залежність багатства та різноманітності рослинного і тваринного світу на території теплових поясів Землі від природних умов: світла, тепла, вологи; продовжувати формувати вміння різнобічно аналізувати об'єкти природи; висловлювати передбачення, доводити висловлені судження; розвивати інформаційну компетентність; уяву, довільну увагу; виховувати потребу в пізнанні нового.
Тип уроку: комбінований урок
Обладнання: таблиця «Теплові пояса Землі», телурій, глобус, слайди з зображенням природи теплових поясів, підручники, робочі зошити.
Очікувані результати:
учні повинні засвоїти
-
теплові пояси Землі
-
причини неоднакового нагрівання поверхні Землі сонячними променями
учні повинні уміти
-
аналізувати об'єкти природи
Хід уроку
-
Організація класу.
Працювати на уроці ми будемо під гаслом…
Діяти - активно!
Думати - оперативно!
Сперечатися - доказово!
Для всіх - обов'язково!
-
Актуалізація опорних знань учнів.
-
Вступна бесіда
-
-
-
-
-
Яка пора року господарює? Який зараз місяць? Чому він так називається?
-
-
-
-
-
Виступ метеоролога
-
На минулому тижні переважала ясна погода. Найвища температура була … вересня + …ºС, а найнижча - +… ºС … вересня. Дощ був … . Спостерігався Пн. - Зх. вітер
-
Перевірка домашнього завдання.
-
Фронтальне опитування
-
-
Як обертається Земля? Чому буває день і ніч?
-
Що таке доба? Чому змінюються пори року?
-
Як називається шлях, по якому Земля рухається навколо Сонця?
-
-
Індивідуальне опитування по карткам.
-
Середній рівень:
-
Земля має форму …
-
Глобус це …
-
Скільки полюсів на глобусі?
Достатній рівень:
-
-
-
-
-
Якої форми Земля?
-
Як називається рухома модель Землі?
-
Назвіть полюси та півкулі.
-
-
-
-
Високий рівень:
-
-
-
-
-
Слова «глобус» у перекладі означає…
-
Що означає вісь Землі?
-
Чому існує високосний рік?
-
-
-
-
-
Оголошення теми та завдань уроку.
-
Проблемні питання
-
-
-
-
-
-
Чому Сонце неоднаково «любить» Землю? Чому біля екватора ростуть густі вічнозелені ліси, а на півночі карликові берези?
-
-
-
-
-
-
«Мозковий штурм»
-
Знайдіть відповіді на ці питання.
-
Первинне сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
-
Практична робота з телурієм з метою розв'язання проблеми.
-
Інструкції вчителя
-
Спостерігайте, яка частина земної кулі отримує більше світла - середня чи полюси?
-
Поставте між «сонцем» та «землею» довгу лінійку спочатку біля екватора, а потім здвигайте до полюсів;
-
Зробіть висновки, як сонячні промені падають на Землю в районі екватора та чому ця частина земної кулі гріється більше ніж інші?
-
Чому холодніше біля полюсів?
- Так чому ж Сонце неоднаково «любить» Землю?
-
-
Розповідь вчителя з демонструванням схеми «Теплові пояси Землі»
-
Сонячні промені нагрівають земну поверхню в різних її точках і в різний час неоднаково. Кількість сонячної енергії, яку отримують окремі ділянки Землі, залежить, насамперед, від руху падіння сонячних променів. Чим ближчий напрямок падіння до прямовисного, тим більше сонячної енергії припадає на одиницю площі земної поверхні. Поблизу екватора ця кількість найбільша, біля полюсів - найменша.
Тому земну поверхню умовно поділяють на частини. Їх називають тепловими поясами Землі. У кожній півкулі - три теплових пояси: жаркий (тропічний) біля екватора, помірний і холодний біля полюса.
-
-
Вправа «Навчаючи - вчуся»
-
Ви отримали картки з інформацією про рослинний і тваринний світ на території різних теплових поясів. Ознайомтесь з цією інформацією, а потім ознайомте з нею своїх однокласників і одержіть інформацію від них. Додаток
-
-
Фізхвилинка
-
-
Закріплення вивченого матеріалу.
-
Вправа «Два - чотири - всі разом». Обговоріть питання, знайдіть відповідь: чому полярний день і ніч тривають декілька місяців?
-
Робота в парах. Вправа «Інтерв'ю» (1 учень - кореспондент, 2-й - респондент по черзі відповідають на запитання ст.85 підручника)
-
Робота з малюнком у зошитах (ст. 30)
-
Використовуючи схему на ст. 83 підручника, намалюйте кольоровим олівцем теплові пояси в північній та південній півкулі.
-
-
Взаємоперевірка виконання завдання.
-
Підсумок уроку
-
-
-
Вправа «Мікрофон»
Сьогодні на уроці я … .
-
-
Домашнє завдання
-
1 рівень - опрацювати статтю підручника ст. 83-85;
2 рівень - опрацювати статтю підручника ст. 83-85; закінчити виконання завдання у робочому зошиті на ст.30;
3 рівень - підготовити короткі повідомлення на тему «Рослинний та тваринний світ теплових поясів Землі»