- Учителю
- Ашық сабақ'Ауданды өлшеу'. 'Квадрат дециметр. '
Ашық сабақ'Ауданды өлшеу'. 'Квадрат дециметр. '
Математика 4 сынып
Сабақтың тақырыбы: Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр.
Сабақтың мақсаты: а)Аудан және оны өлшеуді пысықтау.Аудан өлшем бірлігі
квадрат дециметрмен есептеу тәсілдерін пысықтау.
ә)Бірлесіп жұмыстануға, достыққа, татулыққа тәрбиелеу.
б)Шапшаң есептеу дағдыларын арттыру, деңнгейлік
тапсырмалар арқылы ойлау қабілеттерін дамыту.
Сабақтың түрі: Саяхат сабақ.
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, топтастыру.
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, электронды оқулық , Ұшақ
Астананың әсем жерлері, Венн диаграммасы
Пәнаралық байланыс: Дүниетану, музыка
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылармен амандасу.
Психологиялық дайындық.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
№9 мысалды тексеру (95 бет)
ІІІ. Өткенді қайталау.
Ой қозғау.Конверттегі фигурадан көлік құрастыру.
-Тік төрбұрыштың ауданын қалай табамыз?
-Тік төртбұрыштың периметрі дегеніміз не?
-Палетка не үшін керек?
ІV. Ауызша жаттығу. Интерактивті тақтадан тапсырмалар беру.
-Жаңа сабаққа кіріспес бұрын, тобымызға ат қойып алайық.Ұшаққа міну үшін бізге трап (баспалдақ) керек.
.
а) - Бүгін біз саяхатқа шығамыз. Астанаға тез бару үшін ұшаққа отырайық. Әуелі билет алайық.Ол үшін мына мысалдарды ауызша шығарайық.
720 : 90 8 * 1000 842 : 2 81081 : 9 127000м = ? км
24500кг = ? ц
96 сағ. = ? тәулік
2 ғасыр = ? жыл
б) І топ - Ұзындық бірліктері.
ІІ топ - Масса бірліктері.
ІІІ топ - Уақыт бірліктері.
V. Жаңа сабақ.
- Ұшаққа жайланып отырдық.Енді тездетіп есептер шығарайық.
№1 есепті - І топ
№2 есепті - ІІ топ
№3 есепті - ІІІ топ шығарайық.
№1 №2 №3
Ұз.-8дм Қаб.- 5м Биіктігі - 10дм
Ені - 4дм Шаршы Ұзынды - 30дм
S =? P=? S =? P =? S =?
Ш: P = (8+4)*=24дм Ш: P=5*4 =20дм Ш: S= 10*50 =500дм2
S = 8*4 =32 дм2S =5*5 =25 дм2
Венн диагарммасы
Шаршы Тіктөртбұрыш
№4
Ұзындығы
8см
40дм
40см
4дм
5дм
12дм
Ені
5см
10дм
3см
3дм
3дм
8дм
Ауданы
40см2
400дм2
120см2
12дм2
15дм2
96дм2
Периметрі
26см
100дм
86см
14дм
16дм
40дм
Ақтөбе қаласының үстінен ұшып барамыз.
№5 Бөлуді орында және көбейтумен тексер.
І топ. ІІ топ. ІІІ топ.
83244 : 4=20811 34088 : 8 =4261 14007 : 7 = 2001 87147 : 9 = 9683
Әрмен қарай ұшып барамыз.
Электронды оқулықтан тест жұмысын орындау
№7 есеп. (оқып шығамын)
-Есеп нелер туралы?
-Есепте не белгілі?
-Не белгісіз?
-Бізден не сұрайды?
І топ - есептің шартын жаза қойыңдар.
ІІ топ - шешуі мен жауабын жазады.
ІІІ топ - кері есеп құрастырады.
5сағ.
80км/сағ 60км/сағ Ш: (80+60)*5 =700 (км)
Ж: 5 сағат
? км
Кері есеп ?
80км/сағ 60км/сағ Ш: 700 (80+60) =5 (км)
Ж: 5 сағат
700 км
№8 есеп. (Есепті оқимын.Бірге талдаймыз)
І күні - 28 км
ІІ күні - 35 км
ІІ күні - ? сағ.
Әр күні - ? сағ. Ш: (28 +35) : 9 =7(км/сағ)
28 : 7 =4(сағ) 35 : 7 =5(сағ)
Ж: І - 4сағ. ІІ- 5сағ.
Кері есеп.
І - 28 км
ІІ - 35км Ш: (28 + 35) : 7= 9(сағ)
Жылд. - 7км/сағ. Ж: 9 сағ.
Мінекей, Астанаға жеттік. Жарқырап аластан бәйтерек көрінеді.
№9 теңдеу. Қай теңдеудің мәні 270-ке тең?
Х + 100 = 370 400 - х =130 1350 : х =5 3 * х =810
-Міне, мынау парламент үйі. Анықтап көру үшін шығармашылық тапсырмаға қарайық. Астанада әсем зәулім ғимараттар өте көп. Олар әсем Астанаға әр түрлі деңгейде өзінше мән мағынасымен қатар көрік беріп тұр. Олай болса:
Деңгейлік тапсырмалар:
Әсем Астананы араладық. Астана туралы, алған әсерлеріміз туралы кім әңгімелеп айтқысы келеді?
Енді үйге қайтайық.
Үйге тапсырма: мысал 6 (95 бет)
Жақсы әсер және жақсы баға алдық.
Бағалау.
Ән: «Елімнің жүрегі»