- Учителю
- 'Гг' дыбысы мен әрпі.
'Гг' дыбысы мен әрпі.
ШКО. Семей каласы. №22
Сабақтың тақырыбы: «Г г» дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1. Білімділігі: оқушыларға Гг әрпі мен дыбысын таныту,ол арқылы берілген сөздерді оқу мен жазуға үйрету,сөздерге дыбыстық талдау жасату; 2. Дамытушылығы: Гг дыбысы мен әрпін оқыту арқылы оқушылардың ойлау,есте сақтау қабілеттерін,сөздік қорларын дамыту;
3.Тәрбиелігі: әсемдікке,сыпайылыққа,ұқыптылық қа,табиғатты сүюге тәрбиелеу.
Көрнекілігі: кітап,кеспе әріптер,суреттер,әліппе серігі,гүлдер
Пәнаралық байланыс: дүниетану,математика,музыка
Сабақтың барысы 1.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.
Жадыраған күндейміз,
Жайнап өскен гүлдейміз.
Құрметпен біз сізге,
Сәлеметсізбе дейміз!
2.Үй тапсырмасын тексеру.
-Дыбыс дегеніміз не? Дыбыстарды не Істейміз? (естиміз,айтамыз)
-Әріп дегеніміз не? (көреміз,жазамыз)
-Әріптерден не құралады? (сөз)
-Сөзден не құралады? (сөйлем)
-Сөйлемнен не құралады? (мәтін)
-Дыбыс неше түрге бөлінеді? (дауысты,дауыссыз)
-Дауысты дыбыс неше түрге бөлінеді? (жуан,жіңішке)
-Дауыссыз дыбыс неше түрге бөлінеді? (қатаң,үнді,ұяң)
-Қандай буындарды білеміз? (ашық,тұйық,бітеу)
-Біз өткен сабақта қандай дыбыспен таныстық? (Үү дыбысы мен әрпі)
-Ү дыбысы қандай дыбыс? (дауысты,жіңішке)
-Ү дыбысынан келетін қандай сөздер білеміз? (үкі,үйрек,т.б.)
-Үйге қандай тапсырма берілді? («Кім кінәлі?» өлеңін оқу)( тізбектей оқыту)
тапсырманы бекіту сұрақтары:
-Өлеңдегі балалардың аттарын ата. Кім кінәлі? (Елемес)
-Елеместің әрекеті дұрыс па?
Сергіту сәті.
Шаршағанда ырғалып,
Гүлге ұқсап демалам.
Қолдарымды қозғалтып,
Гүлдей болып жайқалам.
3.Жаңа сабақ. Гг дыбысы мен әрпі. Ой қозғау.
-Жаңа сабақты бастамас бұрын мен сіздерге жұмбақ жасырайын.
Аналарға сыйлайтын,
Аралар бал жинайтын.
Бұл қайсы әріптен басталған,
Үзуге адам қимайтын? (гүл)
Гүл-әсемдік белгісі. Гүлді мерекеде,тойда,қуанышта,туған күнде бір-бірімізге сыйлаймыз. Гүл дегенде қандай дыбыс естіп тұрсыңдар? -Олай болса,бүгінгі сабағымыздың тақырыбы Гг дыбысы мен әрпі. Гг дыбысы туралы түсінік: дауыссыз,ұяң. Г
(ұқсастығы,айырмашылығын айтып салыстыру)
Болме гүлдерін білесіңдер ме? окушылардын жауабы.
-Балалар,бүгінгі сабағымызда бөлме гүлдер әлеміне саяхат жасаймыз. Гүлдерді аралап,неше түрлі гүлдермен кездесеміз,әр гүлдің тапсырмаларын мұқият тыңдап,білімімізді арттырайық. Өздерің көріп тұрғандай әдемі гүлдерді
Осы бөлмемізді әсем де,көрікті гүлдерге толтырайық. -Қане,біз қандай гүлдерді білеміз?
-Балалар,осы аталған гүлдердің әрқайсысының өз тапсырмасы бар екен.Осы тапсырмаларды орындап көрсек қайтеді.Олай болса:
1.Қызғалдақ гүлінің тапсырмасы: «Гүл» сөзіне дыбыстық талдау жасау. Гүл-3 әріп,3 дыбыс,1 дауысты,2 дауыссыз.
2.Раушан гүлінің тапсырмасы: Гг дыбысынан келетін сөздерді ата,буынға бөл.(суретпен жұмыс)
3.Роза гүлінің тапсырмасы: Бағандағы сөздерді буындап,мәнерлеп оқып беру.
Сөздік жұмыс.
Егін-егіс алқабы,бидай егетін алқап.
Егіз-бір сәтте,бір уақытта бірге туған екі бала.
Егеу-үй шаруасында қолданылатын құрал.
Кереге-киіз үйдің бөлшегі.
Бетеге-шөптесін өсімдік.
Шеңгел-тікенек тұқымдас өсімдік.
Мезгіл-уақыт,жылдың төрт мезгілі бар.
Сегіз-сан,жетіден кейін келетін (математикада алдыңғы уақытта өтеміз) 8
Шеге-үй шаруасына пайдалы ағаш қағатын зат.
Неге? - сұрақ. ?
Окулыкпен жұмыс жасау
«Ақ көгершін» әнімен танысу. Балаларға өлеңді мәнерлеп оқу.
Көгершін-достықтың,бейбітшіліктің,әділеттің белгісі.
«Ақ көгершін» (авторлармен таныстыру)
Сөзі: Н.Баймұхамедов, әні: А.Жұбанов.
Ақын Н.Баймұхамедов бұл өлеңді халықтар бір-бірімен тату-тәтті,бақытты,дос болсын дер шығарған.
-Балалар,сендер көгершінді көрдіңдер ме? Көргілерің келе ме?
Көгершін- құс. Көгершіндер орманды,кейде таулы жерлерде тіршілік ететін,адамға үйір құстар. Үнемі топтанып жүреді. Жұбын жазбайды. Көбі жылына 2 рет,кейбіреуі 4-5 рет жұмыртқалайды. Жұмыртқаны жарып шыққан қызылшақа балапан әбден қанаттанғанша (25 тәулік бойы) ұядан ұшпайды. Өлеңді тізбектей оқыту.
4. Бәйшешек гүлінің тапсырмасы: «Ақ көгершін» әнін әндетіп балалармен айту.
Y. Лалагүл гүлінің тапсырмасы:
Дәптермен жұмыс.
Гг дыбысының баспа және жазба түрімен таныстыру. Мынау Гг әрпінің жазбаша түрі. Ауада жазу, дәптерге жазу.
Тақтамен жұмыс: гүл,егін,егіз,Гүлжан сөздерін жазғызу.
Сабақты қорытындылау.
-Балалар,біз бүгін қандай дыбыспен таныстық? (Гг)
-Гг дыбысы қандай дыбыс екен? (дауыссыз,ұяң)
-Қандай өлеңмен таныстық? (Ақ көгершін)
-Ол қандай құс екен? (бейбітшілік құсы)
-Ал енді біз, балалар, «гүл» сөзімен басталатын немесе «гүл» сөзімен аяқталатын қыздардың есімдерін айтайық.
(Гүлсім,Гүлзат,Гүлшара,Гүлдана,Гүлгүл,Гүлнар,Гүлназ)
Үйге тапсырма: «Ақ көгершін» әнін жаттау.
Мадақтау.
-Бүгін,балалар, бәрің де сабаққа жақсы қатысып,белсенділік таныттыңдар.
Үйренгендеріңді естеріңде сақтаңдар. Рахмет сендерге. (балаларға гүлдер тарату) Ән: «Біз өмірдің гүліміз.»