7


  • Учителю
  • 4- сынып. Поурочный. Тема: 'Жолбарыс'

4- сынып. Поурочный. Тема: 'Жолбарыс'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

4- сынып

Сабақтың тақырыбы: Жолбарыс

Сабақтың мақсаты:

Мәтінмен жұмыс жүргізе отырып, оқушылардың ауызекі сөйлеу дағдыларын қалыптастыру,жолбарыс жайлы түсіндіру.

Сабақтың міндеті:

1.Білімділік: өткен сабақта жануарлар жайлы алған білімдерін жалғастыра отырып, жолбарыс жайлы мәлімет беру;

2.Дамытушылық: жануарлар жайлы өз ойларын айта білуге дағдыландыру, ауызекі сөйлесу, әңгімелеу арқылы сөздік қорларын молайту;

3.Тәрбиелік: таза, ұқыпты жазуға баулу.

Сабақтың түрі: аралас

Сабақтың тәсілі: түсіндіру, әңгімелеу, сұрақ- жауап.

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, оқулықтар, үлестірмелі қағаздар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: (сәлемдесу, оқушыларды сабаққа даярлау, сынып тазалығына мән беру)

- Сәлеметсіздер ме, балалар!

- Отырыңдар!

- Сыныпта кім кезекші?

- Бүгін кім жоқ?

- Сабаққа дайынсыңдар ма?

ІІ. 1.Үй тапсырмасын сұрау. 177 бет, 2- тапсырма.

2.Өткен сабақты пысықтау.

- Балалар біз өткен сабақта қандай тақырыппен таныстық?

- Көк кит қайда мекендейді?

- Оның салмағы қанша?

- Ұзындығы ше?

3.Енді балалар, тақтаға қараңдар!

Сонымен өткен сабақта біз қай жануармен таныстық?

-Иә, дұрыс айтасыңдар балалар, кит. Енді сол кит сөзін септеп көрейік!

А.с. кит

І.с. киттің

Б.с. китке

Т.с. китті

Ж.с. китте

Ш.с. киттен

К.с. китпен

ІІІ. Жаңа сабақты өтпес бұрын, өткен сабақта танысқан сөздерді есімізге түсірейік.

Салмағы- вес

Ұзындығы- длина

Енді балалар осы сөздермен сөз тіркестерін немесе сөйлем құрап көрейік.

Киттің ұзындығы- длина кита

Сызғыштың ұзындығы- длина линейки

Киттің салмағы- вес кита

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Жолбарыс»

Сабағымыздың мақсаты: жануарлар тақырыбын жалғастырып, жолбарыс жайлы өз білімімізді толықтыру.

Алдымен балалар, жалпы жануарларға не жататынын атап өтейікші.

Жануарларға: аю, піл, жолбарыс, тасбақа, кит, керік, т.б. жатады.

Осы аталған жануарлардың ішінен балалар, біз бүгін жолбарыс жайлы сөз қозғаймыз.

Енді жолбарыстың қандай екенін білу үшін, бүгінгі сабақтың жаңа сөздеріне назар аударайық!

Жолбарыс- тигр

Күшті- сильный

Жыртқыш- хищник

Қабан - дикая свинья

Оңай- легко

Өлтіреді- убивает

Ертеде- давным- давно

Қамысты жағасында- в прибрежных камышах

1-тапсырма. Мәтінді оқы, әңгімеле.

Жолбарыс

Жолбарыс - өте күшті жыртқыш аң. Ол 9-10 метр жерге секіреді. Жолбарыс қабанды, сиырды, жылқыны оңай өлтіреді. Ол аюды да өлтіре алады. Жолбарыс сағатына 120 км жүгіре алады.

Ертеде Қазақстанның Іле, Балқаш, Шу, Сырдария, Зайсан, сияқты, көлдерінің

Қамысты жағасында жолбарыс көп болған.

(алдымен оқушыларға оқытып, аудартамын)

2-тапсырма. Сөйлем құрап үйрен.

1.Жолбарыс

2.Үлкен жолбарыс

3.Үлкен жолбарыс көрдим

4.Мен үлкен жолбарыс көрдім.

5.Мен хайуанаттар бағында үлкен жолбарыс көрдім.

3-тапсырма.Сөйлемдерді жаз.

Сен білесің бе?

Ең ірі маймыл - горилла

Ең ірі бақа - голиаф

Ең кіші кенгуру - валлаби

Ең жүйрік сүтқоректі - гепард

Ең ірі қолтырауын - Ніл қолтырауыны

Ең ірі көбелек- агриппина

4-тапсырма.Оқы, біліп ал.

Оңай сабақ, оңай жаттығу, оңай жазу, оңай оқу, оңай есеп, оңай тапсырма.


5-тапсырма. Сөзжұмбақты шеш.

ж

о

л

б


а

р


ы

с


1.Змея.

2.Заяц.

3.Рыба.

4.Лягушка

5.Медведь

6.Пчела

7.Волк

8.Лев



ІҮ. Сабақты қорытындылау.

Балалар, біз бүгінгі сабақта қандай тақырыппен таныстық?

Қане, есімізге түсірейік, жолбарыс қандай жануар?

Ү. Бағалау.

ҮІ.Үйге тапсырма. Жаңа сөздерді жаттау, 1-тапсырманы оқып, мазмұнын айту.

5-тапсырма. Сөзжұмбақты шеш.

1.Змея.

ж

о

л

б


а

р


ы

с


2.Заяц.

3.Рыба.

4.Лягушка

5.Медведь

6.Пчела

7.Волк

8.Лев

5-тапсырма. Сөзжұмбақты шеш.

1.Змея.

ж

о

л

б


а

р


ы

с


2.Заяц.

3.Рыба.

4.Лягушка

5.Медведь

6.Пчела

7.Волк

8.Лев


Жаңа сөздер:

Жолбарыс- тигр

Күшті- сильный

Жыртқыш- хищник

Қабан - дикая свинья

Оңай- легко

Өлтіреді- убивает

Ертеде- давным- давно

Қамысты жағасында- в прибрежных камышах


5-тапсырма. Сөзжұмбақты шеш.

1.Змея.

ж

о

л

б


а

р


ы

с


2.Заяц.

3.Рыба.

4.Лягушка

5.Медведь

6.Пчела

7.Волк

8.Лев


К-1

1.Спишите, вставляя вместо точек пропущенные слова.

1. ... нан пісіреді. 2. ... кітап береді. 3. ... сиыр сауады. 4. ... балық аулайды. 5. ... қой бағады. 6. ... етік тігеді. 7. ... нан сатады. 8. ... жер жыртады. 9. ... сурет салады. 10. ... кітап жазады.

Керекті сөздер: сауыншы, қойшы, етікші, кітапханашы, балықшы, наубайшы, сатушы, тракторшы, суретші, жазушы.

2. Аю, мысық сөздерін септе.

К-2

1.Запишите предложения, вставляя нужные суффиксы и окончания в өткен шақ.

1. Мен тапсырманы уйде орында... . 2. Мен мұғалімнің сөзін ықыласпен тыңда... . 3. Кешкі сағат жетіде сабаққа дайындал... . 4. Сен бүгін сабаққа ерте кет... . 5. Ол ертегіні жақсы айт... .

2. Жеміс, аспан сөздерін септе.

К-3

1.Прибавьте к следующим словам окончания(-ның,-нің, -дың, -дің, -тың, -тің), поставьте к ним вопросы.

Үлгі: үй+дің (ненің?)

Бала, өзен, тау, үй, зауыт, күрек, гүл, тоғай, мысық, сауыншы, тігінші, жеңіс.

2. Үйрек, ойын сөздерін септе.

К-4

1.Составьте предложения со следующими словами.

1. Жұмыс, зауытта, істейді, жұмысшы. 2. Етік, тікті, етікші. 3. Оқиды, кітап, оқушы. 4. Ойыншық, алды, бала. 5. Сауды, сиыр, сауыншы. 6. Партаның, үстінде, жатыр, оқулық.

2.Аға, жаңғақ сөздерін септе.


К-5

1.Спишите, вставляя окончания -да, -де, -та, -те.

1. Біздің қала... үлкен парк бар. 2. Парк... кішкентай көл бар. 3. Асан қайық... отыр. 4. Қала... музей бар. 5. Мектеп... әдебиет үйірмесі жұмыс істейді.

2.Оқушы, өзен сөздерін септе.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал