- Учителю
- Урок по чтению на тему 'Қазына көтерген бала' (4 сынып)
Урок по чтению на тему 'Қазына көтерген бала' (4 сынып)
Күні: 29.11.2014 ж
Сабақ жоспары: ана тілі пәні Сыныбы: 4 «Ә»
Тақырыбы: Әнуар Жапаров «Қазына көтерген бала»
Мақсаты: Білімділік мақсаты:Оқушыларды Қ.Сәтбаевтың өмірі жайлы әңгімемен таныстыру; Дамытушылық мақсаты: Қ.Сәтбаев есімімен байланысты кен орындарын білгізу,оқушыларды ізденуге, ойлауға жетелеу; көркем сөйлеу іскерлігін арттыру, танымын, елестету, сезіну қабілетін дамыту;
Тәрбиелік мақсаты: Туған ел байлықтарын қорғауға үйрету,ұлы адамдар өмірін үлгі ету;Қолданатын модульдер:
1.Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер.
2.Сыни түрғыдан ойлау.
3. Оқытудағы ақпараттық -коммуникациялық технологияны пайдалану.
4. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
5.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
6.Оқытудағы басқару және көшбасшылық.
7.Талантты және дарынды баланы анықтау.
Сабақ түрі: топтық және жұптық жұмыс.
Сабақ типі: Жаңа сабақ .
Стратегиялар, әдіс-тәсілдер: Сергіту сәті «Шаттық шеңбері» жылы лебіздерін білдіреді.
Топтастыру( математикалық фигуралардың түстерімен мозайка қиылған суреттер бойынша)
«Қоржындағы сұрақтар», «Көршінді тексер», «Ойлан-бөліс-талқыла», «Бәйге», «Адасқан сөздер»
Күтілетін нәтиже:
- мәтінді талдай алады;
- тапсырмаларды толық орындай алады;
- автордың ойын таба алады.
Сабақ кезеңдері
Уақыты
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Кіріспе бөлімі
Сабақтың басталуын ұйымдастыру
3 мин
БІЛУ
Қажетті өткен тақырыпты қайталау
11 мин
Психологиялық көңіл-күйді реттеу. Мақсаты: жағымды эмоция орнату.Армысың, сұлу күн
Армысың,ашық аспан
Қайырлы күн,баршаға!
Сәлеметсіздер ме құрметті оқушылар және бүгінгі сабағымыздың көрермеңдері. Оқушыларды ынтымақтастық қарым-қатынасқа түсіру.
Мұғалім оқушыларға сәттілік тілейді:
Күннін шуағындай жылу тілеймін.
Қажымас қайрат тілеймін.
Таудай талап тілеймін. Сәттілік тілеймін.
Топқа бөліну
«Мозайка» суреттер қиындыларымен
Мақсаты: серіктестік қарым-қатынас жасауға ыңғайлы орта құру.
Оқушылар топта тұрған балалармен қолдарын ұстап алақан жылуы арқылы бір-біріңе жылы лебіздер айтып,сабағымызды бастайық.
1топ,2 топ,3 топ,4 топ.
Топтасады
1топ-«Ойшылдар», 2топ-«Тапқырлар», 3 топ-«Білімділер», 4 топ-«Алғырлар».
Әр топтан топ басшысы топтарға жылы лебіздер айтады.
Сабақтың ұраны:
Білекті бірді жығады,
Білімді мыңды жығады.
1 -аялдама:
1.«Қоржындағығы сұрақтар әдісі» бойынша үй жұмысын тексеру.
Сұрақтар қою.
1*.Мәтін неге жусан иісі деп аталған?
-Аянның Жусанды төбеге оралады деп тосу.Туған жерге деген ыстық сезім.
2*.Жусан иісіндегі кейіпкерлерді ата.
-Аян,Бапай,Есікбай.
3*.Жусан иісі мәтінін қандай бөліктерге бөлуге болады?
-а)Аянның қаралы қағаз алуы
ә)Аянның реніші
б)Аянның балалар үйіне кетуі
в)Достарының аянды еске алулары.
4*.Аянды қайда жібереді?Неге жібереді?
-Балалар үйіне жібереді.Себебі ол жетім қалады.
Әр топтан бір-бірден мазмұндау.?
Мақсаты: оқушылардың өткен сабақтан алған білімдерін жинақтау, қорытындылау, бекіту, оларды жылдамдыққа, ептілікке, алғырлыққа үйрету.
2-аялдама
2.Интербелсенді тақтада Қ.Сатбаев туралы бейнетаспа қарау.
Біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:
Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай екен? Кім туралы өтеміз?
-Қаныш Сатбаев туралы. Қазына көтерген бала.Авторы Әнуар Жапаров.
Мақсаты қандай болады?
Білімділік мақсаты:Оқушыларды Қ.Сәтбаевтың өмірі жайлы әңгімемен таныстыру; Дамытушылық мақсаты: Қ.Сәтбаев есімімен байланысты кен орындарын білгізу,оқушыларды ізденуге, ойлауға жетелеу; көркем сөйлеу іскерлігін арттыру, танымын, елестету, сезіну қабілетін дамыту;
Тәрбиелік мақсаты: Туған ел байлықтарын қорғауға үйрету,ұлы адамдар өмірін үлгі ету.
3
3
(3;5)
35
(3;5]
3≤x<5 [3;5)
3≤x≤5 [3;5]
x<5 (-∞;5)
x≥-7 [-7;+∞)
Біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Сан аралықтары». (оқушылар тақырыпты өздері айтады)
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды теңсіздіктер шешімін сан аралығымен жаза білуге, координаталық түзуде кескіндей білуге қалыптастыру.
Оқушылар сәлемдеседі, өзара мұғаліммен көңіл күйімен бөліседі, жылы лебіздер айтады бір-біріне
Оқушылар өткен білімді еске түсіреді.
Әр топ сұрақтарға жылдам жауап беру тиіс.
ЖЕ,ОЖТ
Оқушылар қоржындағы сұрақтарға жауап беріп үй жұмысын қорытындылайды.
1*.Мәтін неге жусан иісі деп аталған?
-Аянның Жусанды төбеге оралады деп тосу.Туған жерге деген ыстық сезім.
2*.Жусан иісіндегі кейіпкерлерді ата.
-Аян,Бапай,Есікбай.
3*.Жусан иісі мәтінін қандай бөліктерге бөлуге болады?
-а)Аянның қаралы қағаз алуы
ә)Аянның реніші
б)Аянның балалар үйіне кетуі
в)Достарының аянды еске алулары.
4*.Аянды қайда жібереді?Неге жібереді?
-Балалар үйіне жібереді.Себебі ол жетім қалады.
Әр топтан бір-бірден мазмұндау.?
Бағалау:Қолпаштау
Сұрақтар қою:1.Бейнефильмде не көрдіңдер?
2.Кім туралы айтылған?
3.Қаныш С. Кім?
Бағалау: Басбармақ арқылы бағалау.
СТО,ОүБОБ,АКТ,ТжД,
Тұсау кесер бөлімі
ТҮСІНУ
5 мин.
Талдау
5 мин
3-аялдама:
Мәтінмен жұмыс:Мәтінді оқып шығу.Түртіп алу. «+», «-»Сөздікпен жұмыс жасау. Бөлікке бөлу.Әрбір бөлікке ат қою.
4-аялдама:
«Бәйге» әдісі бойынша жұбына әңгімелеу.Топта талдау,топтарға сұрақ дайындау.Басқа топқа барып әңгімелеу.Қысқаша мазмұнын айту
Бөлінген бөліктер бойынша тапсырмаларды орындау.
1.Мәтінді оқып шығады.Сөздікпен жұмыс жасау.
Бөліктер:Болжамды түрде:
1.Құпия қапшық
2.Табиғат көрінісі бейнеленген сурет
3.Ұстаздың қуанышы
4.Қанышты еске алу.
Бағалау:Бағдаршам арқылы топтар бір-бірлерін бағалайды.
Топтар сұрақтар дайындау:
-
Балалар қапшықтың ішінде не бар деп ойлады? Неліктен?
-
Қапшықтың ішінен не шықты?
-
Қаныш қандай сурет салған екен?
-
Оның әр нәрсені білуге ынтазар бала болғанын неден аңғаруға болады?
-
Әңгімеден Қаныштың бойындағы қандай қасиеттерін байқадыңдар?
-
Қаныш туралы ұстазы не деді?
-
Қаныш тастарды неге әкелді деп ойлайсыңдар?
Бағалау:Жұбын бағалау.(кесте боынша)
Жұбыңның түсінігін қаншаға бағалар едіңіз?
Осы бағаны неліктен таңдадыңыз?
СТО,ОүБОБ,ТжД,
Негізгі бөлім
ҚОЛДАНУ
14 мин
Сергіту сәті. Мақсаты:
5-аялдама:
«Ойлан-жұптас-бөліс» стратегия. Мақсаты:
топтық білімді жинақтау,ынтымақтаса жұмыс жасай отырып, өз ойларын еркін, дәлелді түрде жеткізе білуге ықпал ету.Әр топ мүшелері берілген тапсырмаларды орындайды.. Содан соң топтан бір-екі оқушы шығып, тапсырманы қалай орындағандарын айтады.
Тапсырма орындау.Постер жасау
1-топ:Қаныш Имантайұлы Сатбаев туралы кластер құрау.(Ғаламтордан мағлұмат алу)
2-топ: Мәтіндегі Қ.Сатбаев туралы салған суретті тауып, түсіндіре алу.(Кітаптан)
3-топ: Кесте толтыру.(Қ.Имантайұлына)
4-топ: Мәтінге композиция құру.(Сұрақтарға жауап бере отырып)
Мақсаты: Ойды және дене мүшелерін сергіту
«Музыкалық әуенімен ».
1.Құпия қапшық
2.Табиғат көрінісі бейнеленген сурет
3.Ұстаздың қуанышы
4.Қанышты еске алу.
Топпен бірігіп жұмыс жасайды.Топтар бір -бірін тексереді
СТО,ОүБОБ,ТжД, ОБ жК
Бағалау:Түсті стикерлермен бағалау.
Жинақтау.
4 минут
6-аялдама:
«Адасқан сөздер»әдісін орындау.
1-топ:
1.Әлгі бала қаптың аузын ашып,қолын салып жібереді де,......алып шықты.
2.Суретті ......алып қарай бердім.
2-топ:
1.Жолда ......... өндіріске соқтым.
2.Бәрі де ......өміріне таңырқай қарап қызықтай бастады.
3-топ:
1........жайлы ұзақ айтуға болады.
2.Кейін де ұзақ келмей жүріп,....бір соқса,төбем еөкке жететін.
4-топ:
1.Көптің ішінен кішкентай........көрінбейді.
2 ........мені тыңдап тұрып,төмен қарап қысыла түсті.
Топтар адасқан сөздерді қоя отырып мәт
Жауап парағы арқылы тексеру.Топтар өздерін тексереді толықтырады.
Бағалау:Бағдаршам
СТО,ОүБОБ,ТжД, ОБ жК
Қорытынды бөлім
БАҒАЛАУ
Рефлексия
2мин
Стикер арқылы сабақта не ұнағанын жазу.Тағы не білгісі келеді?
Оқушылар сабақта алған әсерлерін жазады.
Бағалау парағы
1ұпай- «3», 2 ұпай-«4», 3 ұпай-«5»
№
Аты-жөні
Білу
Түсіну
Қолдану
Талдау
Жинақтау
Қортынды баға
Үйге тапсырма
1 мин
Бет 104-106 оқу, класер құру,композиция құру.