- Учителю
- План урока математьику на тему 'Теңдеулер және оны шешу тәсілдері'
План урока математьику на тему 'Теңдеулер және оны шешу тәсілдері'
Сабақтың тақырыбы: Теңдеулер және оны шешу тәсілдері
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың теңдеулер және оларды шешу тәсілдеріне байланысты білімдерін пысықтау; күрделі теңдеулерді шешу жолдарын қарастыру.
Міндеттері:
1.Теңдеулерді дұрыс шеше білуге және өзін -өзі тексере білуге жағдай жасау
2.Оқушылардың ақыл -ойын, ой өрісін ,ойлау, зейінін, таным қабілетін , тез есептеу дағдысын дамыту.
3. Тапқырлыққа ,ізденімпаздыққа, алғырлыққа баулу. Пәнге қызығушылығын арттыру.
Туған елін, жерін сүйетін , парасатты тұлға тәрбиелеу
Түрі: Аралас сабақ
Әдісі: ойландыру, көрнекілік , ойын, сұрақ -жауап, карточкамен жұмыс
Көрнекілігі: интерактивті тақта , үлестірме қима қағаздар .
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңдері
Ұзақтығы
Жұмыс түрлері
Мұғалім қызметі
Оқушы қызметі
І.Ұйымдастыру кезеңі
1 мин
Ұжымдық жұмыс
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру . Психологиялық даярлық (слайд)
Бестік болсын алар бағамыз,
Білімнен бақыт табамыз.
Өнер -білім көп тоқып,
Өсе берсін санамыз.
Хормен айту.
ІІ. Өткенді қайталау
6
мин
Ауызша есептеу
Ойын
1топ -сары түс, 2 топ -қызғылт түс, 3 топ -көк түс
Түске байланысты дөңгелекшелер беріледі.
-
Сандарды оқы
1 топ
243 175 000
6 000 000 510
2 топ
43 507 003
31 518 001
3 топ
85 000 352 000
75 000 001
-
Өрнекте
1 топ
Метрмен өрнекте
8км 87м, 9км 108м, 12км 7м.
2 топ
Тоннамен өрнекте
1 000 000 г, 76 000 кг, 370 ц.
3 топ
Сағатпен өрнекте
4 тәул, 10 тәул 5 сағ, 2400 мин
Өрнектің қандай түрлері болады?
Әр үйдің нөмірін табуға көмектес.
(945+55) - 980
(7545+455) : 200
9000:(845-545)
4500:900*10
400: 200 + 58
6800 + 270 -7000
Өрнектердің аталуы неге байланысты?
Үй тұрғызу үшін кімдер керек?
- Біз білетін неше класс бар?
- Әр класта неше разряд бар?
- Оқығанда аталмаған класс разрядтарының орнына не қояды?
Біз білетін 4 клас бар. Әр класта 3 разряд бар. Оқығанда аталмаған разряд орнына 0 қояды.
8087 м, 9108 м,12007м
1т, 76т,37т
96 сағ,245 сағ,40сағ
20
40
30
50
60
70
Ең соңғы орындалатын амалға байланысты.
Жаңа тақырып
қа даярлық
2 мин
Ой қозғау
ҚАЙСЫСЫ ТЕҢДЕУ?
63-х=100:5
63-х-100
63-х<100:5
- Теңдеу дегеніміз не?
Құрамында әріп болатын және белгісіз санды іздеу мақсаты қойылатын теңдікті айтады.Белгісіз санды тура теңдікке айналдыратын санды теңдеудің түбірі дейді.
Теңдеуді шешу дегеніміз оның түбірлерін табу.
3 мин
Математика-
лық диктант
- Қандай санға 37 мен 42-нің көбейтіндісін қосқанда 2031 шықты;
- Қандай санды 415 пен 327 -нің айырмасына көбейткенде 440 шықты.
Математикалық диктантты орындау арқылы экономистке көмектеседі
Х+(37*42)=2031
Х+1554=2031
Х=2031-1554
Х=477
477+37*42=2031
2031=2031
Х∙(415-327)=440
Х∙88=440
Х=440:88
Х=5
5∙(415-327)=440
440=440
Жаңа тақырып
10 мин
Тақтамен жұмыс
1 топ
147300:100=х*3
300*х=97612-7612
67343-х=6309:9
2 топ
Х:420=13256-3314*4
(1512-504*3)+а=12447:27
а*165613=413*2005
3 топ
с:210=18741-15986
4428*а=50354+7210
192516-а=12014*9
- Күрделі теңдеулерді қалай шешеміз?
Күрделі теңдеулерді шешу арқылы сәулетшіге көмектеседі
1 топ
Х=491
Х=300
х=66642
2 топ
Х=0
а=461
а=5
3 топ
х=578550
а=13
а=84390
.
Сергіту сәті
2 мин
Көңілді үзіліс
Өз бетімен жұмыс
5 мин
Өзіндік жұмыс
1 топ
№7(а)
2 топ
№7 (ә)
3 топ
№7 (б)
Слайдтан жауаптары шығады,тексереді.
Өзіндік жұмыс орындау арқылы құрылысшыға көмектеседі.
1 топ
Х+4967=439*27
Х+4927=11853
Х=11853-4927
Х=6926
2 топ
Х-715=705*86
Х-715=60630
Х=60630+715
Х=61345
3топ
Х:13=679-314
Х:13=365
Х=365*13
Х=4745
Алғашқы бекіту
7 мин
Жалғастыр
Теңдеулерді шеш
1 топ
(а-86)*204=7548
а:70-912=304*3
2 топ
38*в+69=3945
17487:(х+56)=87
3 топ
а: 69-754=48
(4118-х):68=56
Теңдеулерді шешу арқылы сылақшыға көмектеседі.
1топ
а=123
а=127680
2 топ
в=102
х=145
3 топ
а=55338
х=310
5
мин
Кім тапқыр?
1 топ
№8(а)
2 топ
№8(ә)
3 топ
№8(б)
Топтан бірінші тапқан бала тақтаға жазады.
Бұл тапсырманы орындау арқылы әреушіге көмектеседі.
1 топ
(х+2)*2=20
Х+2=20:2
Х+2=10
Х=10-2
Х=8
2 топ
Х*4=32
Х=32:4
Х=8
3 топ
5+х=9
Х=9-5
Х=4
Қорытындылау
3 мин
- Бүгінгі сабақта қандай жұмыстар атқардық?
- Сендерге сабақ ұнады ма?
- Үй салу оңай ма?
- Қазақстанның дамуына үлес қосайық.
Үй жұмысы беріледі.
Оқушылар білімі мен белсенділігі бағаланады..
№6, №8(б) , 269-270 бет